10 Aylık Bebek: Nasıl Orta Karar Olunur?

   

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bebek gelişimi konusunda her ailenin farklı yöntemler uyguladığını görürüz. Bazıları tam serbestlik anlayışıyla her şeye izin verirken, bazıları ise diktatörlüğü anımsatan sert kurallar ister. Bazı konularda uzmanların da birbiriyle çelişen fikirler sunduğunu görürsünüz. Peki ya siz? Hangi modeli örnek alacaksınız?10 Aylık bebek artık daha fazla yönlendirme beklemektedir ve sizin tutumlarınız onun gelişimi üzerinde etkili olacaktır. Bizce en iyisi tüm yöntemler hakkında bilgi sahibi olup , ılımlı bir tavır oluşturmak .Ne ‘’çok kuralcı’’ ,ne de ‘’kuralsız özgürlükçü’’.

Bebek Büyüyor:

On  aylık bebek yüzüstü pozisyondan oturmaya rahat geçer. Bebeğin bir yerlere tutunarak ayağa kalkması ve hatta yürümesi bile olası. Şimdilik sadece emekliyor da olabilir. Onun için güvenli bir ev ortamı yaratın. Oralıkta duran ve onun için tehlike yaratabilecek nesneleri kaldırın. Mobilyaların sivri köşelerini kaplamanız gerekebilir. Hatta çekmecedeki tehlikeli eşyalar bile uzaklaştırılmalı. Ancak her yeri pamukla döşeyemeyeceğinizi de bilin. Ona tehlikeli eşyalara yaklaşmaması gerektiğini öğretin ; ama yine de gözünüz hep üstünde olmalı. Ayrıca bu günlerde üstünü  giydirirken kollarını ve ayaklarını size yardımcı olmak için oynatmasından çok zevk alacaksınız.

 • Dişler gelmektedir ve bebeğiniz bir çok şeyi ağzına götürmeye devam etmektedir. Ağzına götürmek istediği sıradaki şey siz de olabilirsiniz: ısırmak. Onun sizi ısırması belki hoşunuza gidebilir; ama bunu ona belli etmeyin. Göstereceğiniz olumlu bir tavır, bu hareketi birkaç ay sonra arkadaşları üstünde denemeye devam etmesine yol açar. Bu, o zaman sizin için büyük bir sorun olacaktır.
 • 10 aylık bebeklere parmak gıdalar denilen gıdalar veriliyor. Bu gıdalara parmak gıdalar denmesinin sebebi bebeğinizin parmaklarıyla onları kolayca kavraması ve yiyebilmesi. Bebek baş , işaret veya orta parmağıyla nesneleri kolayca kavrayabilmektedir. Kıskaç veya kerpeten hareketi denilen bu beceri, insanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerdendir. Bu günlerde beslenmesi için ona krakerler, kızarmış ekmek veya peynir verdiğinizde parmaklarını nasıl kullandığına dikkat edin! Nesne ve gıdalarla ilişkisinde Boğulmaya karşı dikkatli olun.
 • Bebekle konuşurken kişilerin ve eşyaların ismini söyleyin. Bu,o,şu yerine daha çok’’ Özge geliyor,Mert gidiyor ‘’ gibi cümleler kurun. Ona kendi ismini de bolca söylemeyi unutmayın. Ayrıca bardak, araba gibi tanımlamalar da onun hoşuna gider. ’’Köpek havlıyor, kedi miyavlıyor’’ diyin.O , size bardak demeye çalıştığında  ise su da istiyor olabileceğini unutmayın. Bebekler bu yaşlarda kelimelere birden çok anlam yüklemeyi sever. Çünkü ,bu onlar için büyük bir kolaylıktır.  Siz’’Hımm tamam anladım seni,  bardakla su istiyorsun’’ diyerek onu onaylayın.
 • Onun ‘’mis’’ ellerini tutarak’’Bu tutmuş, bu yemiş, bu hani bana demiş’’ oyununu oynayın. Tekrar barındıran ve ritmik oyunlar onun hoşuna gidecektir. Ayrıca,yere oturun ve  içinde ses çıkartan boncukların olduğu topu birbirinize atın. Bu tek yönlü değil , interaktif bir oyundur. Bir o,bir siz oynarsınız. Bu şekilde bebeğinizin cevap alma ihtiyacına yardımcı olursunuz. Ayrıca artık ‘’cee’’oyununu bu kez o size yapmaya başlarsa şaşırmayın. Artık o edilgen değil ve daha aktif.
 • Ayrılık hissi ve endişesi onu zorlamaya devam eder. Siz işe giderken tepki göstermesi, diğer odaya gittiğinizde birden ağlamaya başlaması, hatta uykuya direnci bile ayrılık endişesiyle ilgilidir. Bu aylara kadar ‘’minik tatlınız’’ kendini sizin bir parçanızmış  gibi görmekteydi.(Unutmayın Anne rahmine ilk düştüğünden beri hep yan yana, hatta birbirinize fiziken bağlıydınız). Şimdi ise bazı gerçekleri görüyor ve bu ona zor geliyor olabilir. Gün içinde odasından dışarı çıkın ve  ona diğer odadan seslenin. Gidip geleceğinizi söyleyerek onu kısa süre yalnız bırakın ve geri gelin. Böylece bağımsızlığa alışmasına yardımcı olun.
 • Bebek ,bu aylarda biraz kilolu görünebilir. Eklem noktalarında boğum boğum olmuş bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Endişelenmeyin ,hareketlendikçe daha  fit bir vücuda sahip olduğunu göreceksiniz.

Siz:

 

Arkadaşlarınızla buluşup, sohbet toplantıları yapıyor musunuz? 10 Aylık bir bebeğinizin olması ‘’güne’’ katılmanızı da engellemez. Ayrıca biliyoruz ki kadınlar alışverişi sever. Minik bebeğiniz de artık dışarıyı daha çok istiyor. O zaman birlikte bir organizasyonun parçası olun. Basit şeyler yapın. Mesela alışverişe çıkın. O , bebek arabasıyla mağazadaki rengarenk giysileri izlerken, siz de beğendiğiniz bir elbiseyi deneyebilirsiniz. Mağaza personeli onu eğlendirmenin bir yolunu bulacaktır. Artık nerdeyse tüm alışveriş merkezlerinin bir bebek bakım odası var. Bu sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ancak alışveriş merkezine gitmek siz zor geliyorsa online alışverişi deneyin. Artık tüm markalar webden satış yapmaktalar. Hem bebeğinize hem de kendinize istediğinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Çalışan anneyseniz, bebeğiniz hastalığında onun yanında olmanız gerekeceğini unutmayın. Böyle durumlar için izniniz olduğundan emin olun. Özellikle hayatının daha bu fidan yıllarında hastalanmayan bebek yoktur. Doktor amcası veya teyzesi ona ilaçlar verecektir; ama en iyi ilaç sizin onun yanında olmanızdır. Ateşinizi düşürmeye çalışan ,sizin için sabaha kadar ayakta kalan annenizi hatırlayın.Hastalıktan çıkış sonrası bebeğinizin düzeni değiştiği için bazı şeylerin eskisi gibi gitmediğini görebilirsiniz.Ama bebeğin bir düzeni olması  önemlidir ve düzeni tekrar oturtmaya  çalışın.

Bilgi Hapı:

Her kafadan bir ses çıkıyor olabilir.’’Bu ay yürümesin,bunu ver,şunu verme,onu çok şımartıyorsun,bırak uyumasın….’’ Bu gibi yönlendirmelerin altında ezilmeyin. Etrafınızdaki kaynaklardan anne ve bebek bakımı konusunda bilgi edinin ve doktorunuzdan bilgi almaktan çekinmeyin. Herkesin ayrı ayrı teknikleri olabileceğini unutmayın. Bazen Tek bir doğru olmayabiliyor. Kimsenin kimseye kendi doğrularını dikte etmeye de  çok hakkı yok aslında. Doğru aklı siz bulacaksınız.Uzmanlara her zaman daha çok pay verin ; ama Bilgiyi ham olarak almayın,onu edinip kendi tecrübelerinizle ve gerçeklerinizle yoğurmasını ve uygulamasını bilin. Çünkü her çocuk özeldir ve farklıdır.

geri 9 Aylık Bebek orta çizgi 11 Aylık Bebek ileri

 
 

10 Aylık Bebek: Nasıl Orta Karar Olunur? ile ilgili 4 yorum var.

  2010-11-28 01:02:51
  benım oglum erende 10 aylık sıralamaya basladı o kadar tatlıkı yere dustugunde kendını alkıslamasına bayılıyorum
  yorumcu
  2012-02-26 01:17:27
  benim bebegimde on aylık ve bırlıkte top atmaca oynuyoruz cok tatlı ve yurumeyede basladı tabı arada yere cok cok sert otursada hırsla tekrar kalkıyor
  yorumcu
  2014-02-02 23:23:45
  Isimsiz Lütfen, yakinda ALLAH izin verirse kizim olacak ve adini LIYA DUA koymayi istiyoruz, internette Liyanin kökeni arapca ve anlami sabrin en güzel hali demekmis, ama emin olmak istiyorum, gercekten arapca bilen arkadaslar yardimci olursa sevinirim, ve bu isimleri kizina veren varmi ne tepkiler aldiniz, tesekkürler herkese...
  yorumcu
  2014-11-21 11:11:11
  Slm kız lar
1

Siz de Sorunuzu Aşağıya Yazarak Sorabilirsiniz!

E-mail adresiniz asla yayınlanmaz ve paylaşılmaz.

Bebekolay Facebook Sayfası


Uzmanlarımız

Uzmanlara Soru Sormak İçin İsmine Tıklayın :

Bebekolay Facebook Sayfası
Bebekolay Soru Sor
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun