28 Haftalık Gebelik (hamilelik)

   

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Ülkemizde her gün tam 3.500 bebeğin dünyaya geldiğini, bunların %51’inin erkek, %49’unun kız bebek olduğunu, doğum yöntemi olarak sezaryanın %40’ları geçtiğini ve bu oranın Avrupa ülkelerinde sadece %10-15’lerde olduğunu biliyor muydunuz?

Bebek Büyüyor (28+0-28+6 gün)
28 haftalık hamilenin bebeğinde beyin kıvrımlarının ve hücrelerinin artmaya devam ettiği görülmektedir. Beyin tam 100 milyon hücreye ulaşmıştır ve beyindeki gelişim doğumdan sonra da devam edecektir. Vücudu bir telefon kablosu şebekesi gibi saran sinir sistemi beyinle tüm organlar arasındaki iletişimi her geçen gün daha da kuvvetlendirmektedir. Bu mükemmel sistemi onun ileride yürümesini, koşmasını, tırmanmasını ve konuşmasını yönetecek. Balık, balık yağı, ceviz ve fındık gibi gıdaları tüketerek ona daha iyi çalışan bir  beyin hazırlamak sizin ellerinizde. Bunu doğumdan sonra da yapmalısınız. Çünkü, anne sütü yoluyla bu besinler ona geçecek.

Bebekte vücudunu kaplayan tüylerin dökülmeye başladığı, yağ hücrelerinin çoğaldığı, göz kirpiği ve kaşların artık belirgin olduğu bir ultrason incelemesinde kolayca görülebilir.

28 haftalık bebeğin 37,2 cm boyunda ve tam 1.018 gram ağırlığındadır. Yoğurt yiyor musunuz ?

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Gebeliğin 3.dönemi size bazı yeni rahatsızlıklar getirebilir. İşiniz biraz daha zorlaşabilir. Tüm bunları bir yolun son yokuşu gibi görebilirsiniz. Yokuştan sonra rahatça yol alabileceğiniz ferah bir iniş yaklaşık 3 ay sonra sizi bekliyor.

Gebeliğin bu son evrelerinde dikkatli olmanız; fakat kesinlikle panik yapmamanız gereken birçok konu var. Bu konular hakkında önceden bilgi sahibi olmanız bilinçli bir gebelikte size yardımcı olacaktır. Ancak bu konuları takıntı haline dönüştürmemeniz gerekir.

Dikkat Listemiz

 1. Leğen kemiğinizde baskı,
 2. Belinizin alt kısımlarında ağrı,
 3. Adet ağrısı veya karın ağrısı şeklinde sık kramplar görülmesi( 1 saatte 4 ten daha çok),
 4. Vajinal akıntınızda artış veya değişiklikler (kan, sulu gibi) olması,
 5. Vajinal kanama veya damla görülmesi,
 6. Bebeğiniz normalden daha az hareket etmesi,
 7. İdrar boşaltımında sızı hissetmek,
 8. Yüz veya ellerinizde şişlik veya kabartılar görülmesi,
 9. Tüm vücudunuzda aşırı kaşıntı,
 10. Gözlerinizde karartı ve güçlü baş ağrıları,

Bu belirtilerde doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Daha önce birçok kez ifade ettiğimiz gibi her hamilelik farklıdır ve yaşanan gelişmeler de farklı olacaktır. Dolayısıyla tüm sorun belirtilerini bir araya getirmek oldukça güçtür. Bu nedenle iç güdülerinize güvenin ve bir şeylerin ters gittiğini hissederseniz de doktorunuzu arayın.

Bilgi Hapı
Bu hafta kendinizi doğuracakmış gibi hissedebilirsiniz. Özellikle bu yaşadığınız ilk hamileliğinizse bu haftalarda hissetmeye başlayacağınız bazı sancıları doğum sancısı sanarak panik olabilirsiniz. Ancak bunlar ”yalancı kasılma” denilen ve Braxton Hicks tarafından tanımlanan ”hamileliğe hazırlık sancıları” dır.

1 veya 2 dakika kadar süren bu kasılmalar, gerçek doğum sancıları öncesi vücudunuzun size yaptırdığı egzersizlerdir. Pozisyon değiştirerek, biraz su içerek veya ılık bir duş alarak bu kasılmaları azaltabilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen kasılmalarınız  devam ediyorsa doktorunuzu arayabilirsiniz.

Not: Hamileliğinizin son haftalarında bu ”yalancı kasılmalar”, ”yalancı sancı” haline gelecektir. Bunlar düzensiz, dinlenmeyle geçebilen ve gerçek doğumu başlatmayan (rahim açılması) sancılar olacaktır.

geri 27 Haftalık Gebelik orta çizgi 29 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 28 haftalık gebe, hamileliğinin 29. haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.

 
 
Bu Yazının Etiketleri: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

28 Haftalık Gebelik (hamilelik) ile ilgili 0 yorum var.

  Siz de Sorunuzu Aşağıya Yazarak Sorabilirsiniz!

  E-mail adresiniz asla yayınlanmaz ve paylaşılmaz.  Bebekolay Facebook Sayfası
  Uzmanlarımız

  Uzmanlara Soru Sormak İçin İsmine Tıklayın :

  Bebekolay Facebook Sayfası
  Bebekolay Soru Sor
  Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun