Bronşiolit ve Tedavisi

   

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bronşiolit
2-3 gündür devam eden burun akıntısı, öksürük, huzursuzluk, iştahsızlık ve hafif ateşin ardından nefes darlığı, sesli soluma, her nefes verirken göğüsten hışıltı sesi gelmesi kaburgalar arasında çekilme, göğüs kafesinin ön kemiğinin içeri doğru batıp çıkması, bronşiolit olarak değerlendirilir. Soluk sayısı çok sıktır. Dakikada 60-70 kere olur. Bu hışıltının zaman zaman arttığı hissedilir, tedavi edildiğinde 7-10 günde iyileşir edilmediğinde ise zamanla durum daha kötüleşir, solunum ve kalp yetmezliği zamanla gelişebilir. Bronşiolit genellikle 2 yaştan küçük çocuklarda özellikle de 2-7 ay arası bebeklerde sık görülür. 1 yaş altındaki çocuklarda hastalık ağır seyrettiği için buhar tedavisi ya da hastaneye yatırma gerekliliği doğar.
Bronşiolit oluşma sebepleri:
En sık bronşiolit yapan etken RSV denilen bir virüstür. Bu aynı mikropla kirlenmiş eşyalardan ya da hasta kişilerin öksürmesi ile damlacık yolu ile bulaşır. Özellikle:
Okul çağında kardeşi olanlar,
Kreşe giden çocuklar,
Kalabalık şehirde yaşayanlar,
Herhangi bir sebepten hastaneye yatanlar,
Ailede sigara kullanımı olanlar,
Odun sobası yakılan evde yaşayanlar risk altındaki çocuklardır.
Bronşiolit Tedavisi:
Hasta muayene edilip bronşiolit tanısı konulduktan sonra mevcut olan hastalığın ve nefes darlığının ciddiyetine göre tedavi verilir. Çok hafif ve geç kalınmamış vakalarda genellikle buhar tedavisi gerekmez. Öksürük, nefes rahatlatıcı ve diğer bronşiolit için gerekli tedavi verilir ve 1 hafta sonra kontrole çağırılır. Tedavi esnasında bol su almalı, yemesi için çok zorlanmamalı, yanında sigara içilmemeli, kirli havalardan ve kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır.
Daha ciddi ve nefes darlığının olduğu durumlarda solunum yollarına maske ile verilen inhalasyon tedavisi verilir; bu tedavide bronş açıcı ilaçlar nebulizör denilen elektrikli aletin haznesine konulur. Bu ilaç, makinenin yardımı ile küçük partiküllere bölünerek bir nevi buhar haline gelir ve çocuğun soluk yoluna maske yardımıyla verilir. İlacın kaç kere verileceğine doktor karar verir. Gerekirse aynı ilaç 3-4 kere tekrarlanır ya da farklı türden ilaçlar ardı ardına verilir. Ayrıca iğne şeklinde nefes açıcılar da tedaviye eklenebilir. Bu tedavi ile nefes darlığı rahatlayan çocuğa eve de nefes açıcı ilaç verilir. Ancak nefes darlığı evde düşük bir olasılıkla da olsa tekrarlayabilir, aynı inhalasyon tedavisi yeniden yapılabilir ya da durum ağırlaşıyorsa hastaneye yatırılarak gerekirse inhalasyon tedavisi hastanede 4 saatte bir tekrarlanır ve serum takılarak nefes açıcı ilaçlar serum içine de katılabilir.

bronşiolit tedavisi, bronşiolit ne zaman geçer, bronşiolit belirtileri, buhar tedavisi, bronşiolit ilaçları, bronşiolit tedavi, bebeklerde bronşiolit tedavisi, nefes açıcı iğne, bebeklerde buhar tedavisi, buhar tedavisi nasıl yapılır

 


 

Bronşiolit ve Tedavisi ile ilgili 2 yorum var.

  yorumcu
  2013-03-12 18:52:49
  kızım 14 aylık ve bronşiolit olmuşuz neler yapabilirim çok endişeleniyorum
  yorumcu
  2014-11-01 21:02:07
  Evde çocuğuma nasıl buhar veririm ölçüleri nasıl olmalı
1

Siz de Sorunuzu Aşağıya Yazarak Sorabilirsiniz!

E-mail adresiniz asla yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Required fields are marked *

*

Bebekolay Sosyal Medya
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun