Çocuğum Yemek Yemiyor!

   

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

İlk önce bu konuda endişelenmemeniz gerekir. ”Çocuğum Yemek Yemiyor” Birçok annenin ortak endişelerinden biridir. Aynı zamanda doktorların da çok sık duyduğu bir cümledir. Bilmeniz gereken: çocuğunuz kendini aç hissettiğinde yer ve genellikle doyduğunda yemek istemez.

Anneler ise çocuklarını yetişkinlerle kıyasladığı için çocuklarının az yediğini düşünerek endişeye kapılır.

– Yapılan hata, çocukların az yediğinde doymadığını düşünmektir. Çocuğun gelişimi için çok yemesi gerekmez; dengeli beslenmesi yeterlidir. Öğünlerde her besin grubundan almasına dikkat edilmeli.

– Çocuğunuz yemek yemediğinde, sadece sevdiği için besleyici değeri olmayan ve doygunluk sağlayan yiyeceklerden uzak durmalıyız.

– Çocuğunuzu başka çocuklarla mukayese ederek fazla yemek yemeğe zorlanmamalısınız. Her bünyenin gereksinimi ve büyüme hızı farklıdır.

– Çocuğunuzu yemeğe teşvik etmek için yaratıcı olun ve farklı besin gruplarını farklı şekillerde deneyin. Eğer bir besini yemeyi reddediyorsa zorlamayın ve ilerleyen zamanlarda tekrar deneyin. Çocuk 1 yaşına gelene kadar tüm besinlerle tanıştırılmalıdır.

– Çocuklar 12 ayla 18 arasında kendi kendine yemek isteyebilir. Çocuğumuzun bu isteğini kırmamalı ve üstüne/etrafa dökmesini aşırı tepki vermeden hoş karşılamalıyız.

– Çocuğun kendini aç hissetmesine izin vermeliyiz. Yemeklerde ise yiyebileceğinden daha az verin, yemeği bittikten sonra daha fazla isteyip istemediğini sorun.

– Çocuk gelişimi için tek şeyin yiyecek olmadığını unutmamak gerekir. Çocuklar genellikle, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-babanın olumlu yemek yeme düzeni içinde olmaları gerekir. Anneler ellerinde tabakla dolaşmamalı, çocukların aile ile beraber masada yemek yemesi yada okullarda grup halinde yaşıtlarıyla yemek yemesi çocuklarda olumlu yeme davranışını ve alışkanlığının gelişmesine yardımcı olduğu unutulmamalı.

– Sadece öğünlerde yemek teklif edin aralarda atıştırdığı abur-cuburlar küçük midesinin dolmasına ve açlık hissetmemesine neden olacaktır. Ayrıca şekerli yiyecekler iştahı kapatır.

– Yiyecekleri ödül ve ceza olarak asla kullanmayın. Çocuğunuz bunu isteklerini yaptırmakta kullanabilir.

– İyi bir beslenme alışkanlığının kazanmasında, anlık kararlar değil, çocuğun geleceği de düşünülerek sevgi ve hoşgörüye dayalı, kararlı bir eğitim uygulanmalıdır.

Çocuk Porsiyon Ölçüsü

– Çocuklar için; yetişkin porsiyonlarını yemek zorlayıcı olabilir.

– Çocuklar için üretilmiş küçük porsiyon gereçleri (tabak, kaşık, bardak gibi) kullanabilirsiniz,

– Yetişkin porsiyonunun 1/3 ya da 1/4 olmalı,

– Ya da çocuğun yaşına göre her yıl için her yiyecek bir ölçü kaşığı arttırılmalı.

Ara Öğün Sayısı

Ara öğünler çocuk gelişiminin büyük bir parçasıdır. Çocuklar sıklıkla yemek yemelidir. Çünkü onların küçük mideleri ihtiyaçları olan enerjiyi sadece öğünlerde alması için yeterli değildir. 3 ana öğün ve 2-3 kez sağlıklı ara öğün günlük besin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Ebeveynler iyi bir ara öğün için sağlıklı besinler seçmeli ve uygun zamanda servis etmelidir. Aralarda bir şeyler yemek isteyen çocuklar doğru yönlendirilmediklerinde tercihleri sağlıksız beslenmeye ve günümüz hastalığı obeziteye neden olabilir.

Ara Öğünde Ne Önermeli

– Taze ya da kurutulmuş meyveler,

– Çiğ sebzeler(havuç, salata, domates vb),

– Az yağlı süt ürünleri(yoğurt, puding vb),

– %100 meyve suları,

– Patlamış mısır(+3 yaş),

– Ev yapımı kurabiyeler,

– Kuruyemişler(fındık, ceviz vb,+3 yaş),

Ara Öğün Zamanı ve Ne Kadar Yemeli

– Ana Öğünden 2 saat önce verilmeli.

– Çocuklar kendilerini her zaman doymuş hissetmemeli. Sürekli tok olmaları iyi bir gelişme sinyali değildir.

– Çocuklar ara öğünlerde karnını doyurmamalı.

– Çocuklar kendilerini aç hissettiğinde sağlıklı besinler önerilmelidir. (Bunun için siz önceden hazırlıklı olmalısınız)

Şimdi bu yazıyı bir kez daha okuyun ve yaptığınız yanlışları tespit etmeye çalışın. Sonrasında ise bu yanlışlardan uzaklaşarak yeni bir program oluşturun kendinize. ”Çocuğum Yemek Yemiyor” konusundaki tecrübelerinizi aşağıda yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Bir anneler dayanışması güzel olur bu konuda.

Not: Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun kuruyemiş ve benzeri küçük gıda alımlarında boğulmaya karşı çok dikkatli olmalısınız.

bebeğim 1 yaşında yemek yemiyor, 1 yaşındaki oğlum yemek yemiyor, bir yaşında bebeğim yemek yemiyor, bir yaşındaki bebeğim yemek yemiyor, oğlum 1 yaşında yemek yemiyor, 1 yasinda kizim yemek yemiyor, 1 yaşındaki kızım yemek yemiyor, 1 yaşındaki bebeğim yemek yemiyor, 1 yaşında bebeğim yemek yemiyor, 1 yaşındaki bebek yemek yemiyor

 


 

Çocuğum Yemek Yemiyor! ile ilgili 13 yorum var.

  yorumcu
  2012-09-16 14:21:21
  bir yasinda kızım var ne veririsek verelim yemek olsun kahvaltı olsun süt peynir bunları yediremiyoruz sürekli kafasını ceviriyor hic birşe yemek istemiyor
   yorumcu
   2014-12-24 12:02:06
   Bızde aynı durumdayız kafayı yemek üzereyım :(
  yorumcu
  2012-12-31 12:26:50
  benımkısı gunde 3 ogu n yerse bayram yapıyorum cok ıstahsız dooktorumuz sıpraktın verdı ıstah acar dıye olan ıstahıda kapandı kestık ne yapıcam bılmıyorum :(
  yorumcu
  2013-01-26 21:53:16
  on iki aylık bebeklerim var.hiç bir öğünü yemek yemek istemiyorlar.kilo kaybediyorlar bu beni endişelendiriyor.sürekli su veriyorum.
  yorumcu
  2013-11-02 23:30:21
  bnde kahvaltı ydrmyrum cocuma 14 aylık ymyo peynri hc istemyo ne ypcm blmyrum
  yorumcu
  2013-11-02 23:35:54
  Ana öğünler dışında Şevvale ara öğün vermedim.yemezse akşama kadar bekleyeceğini söyledim.dediğimi yaptım 3 öğün sonra kendi eliyle yemeye başladı.
  yorumcu
  2013-11-09 03:04:53
  İyi geceler. 5.5 yasında bir kızım var 15 le 16 arası degişiyor kilosu. çok iştahsız karnı her daim tok.her yemek öğünümüz ona da bize de kabus gibi geçiyor.nerdeyse tüm özeller dahil iştah şuruplarını kullandık artık sinirimiz iyice yıprandı
  yorumcu
  2013-11-21 14:28:47
  17aylik kizim 9aylikken azi disleri cikti ve isthtan kesildi 9 Aylikken 11bucukkiloydu 17aylik oldu 12kilo yemekleri Seciyor ve hatta yemiyor acikinca sadece emmek istiyor Bazen gun boyu memede kaliyo doktorlar normal donem donem Boyle olur diyor ama yemek yeme aliskanligini nasil yapacagiz fikrim yok Daha pusetteyken sofrada yanimizaee oturtmaya basladim ona ayi ervis aciyorum ama sofrada bil Memeye sariliyor tabaklarina dokynmuyor....
  yorumcu
  2013-12-12 23:20:11
  2 yaşında kızım var.sabahları aç karnına iştah acıcı şurubunu içiyor arkasından yarın bardak sütle peynirli yumurtasını yiyor ama zorla çizgi film izleyerek bilgisayarda....bizim öğün,ara öğün sayımız bu kadar...hiçbirşey yemiyor sadece süt,ayran içiyor birde emiyor sürekli bütün gün....kilosu 17 yaşına göre 4 yaşındaki çocuğun kilosu varmış..ancak doktorların hiçbirisi yemediğine inanmıyor hatta gülüyorlar..bu mu yemiyor diye :) bende gülüyorum ama gerçekten yemiyor kimseyi inandıramıyorum heralde sütüm yarıyor diye düşünüyorum...ama o yemek yemediği zaman vicdan azabı çekiyorum ya büyüyemezse diye..çünkü bu zamanlar çok önemli gelişimi için :(((
  yorumcu
  2013-12-12 23:20:28
  2 yaşında kızım var.sabahları aç karnına iştah acıcı şurubunu içiyor arkasından yarım bardak sütle peynirli yumurtasını yiyor ama zorla çizgi film izleyerek bilgisayarda....bizim öğün,ara öğün sayımız bu kadar...hiçbirşey yemiyor sadece süt,ayran içiyor birde emiyor sürekli bütün gün....kilosu 17 yaşına göre 4 yaşındaki çocuğun kilosu varmış..ancak doktorların hiçbirisi yemediğine inanmıyor hatta gülüyorlar..bu mu yemiyor diye :) bende gülüyorum ama gerçekten yemiyor kimseyi inandıramıyorum heralde sütüm yarıyor diye düşünüyorum...ama o yemek yemediği zaman vicdan azabı çekiyorum ya büyüyemezse diye..çünkü bu zamanlar çok önemli gelişimi için :(((
  yorumcu
  2014-12-24 12:07:06
  Bır yasında kızıma hıcbırsey yedıremıyorum...bu sabah sadece 1 tane zeytın 1.tane domstes yedı :( :(yumurta peynır kesınlıkle yemıyo...aksam yemeklerınıde yogurtla karıstırıp öyle yedırıyorum zorla ne yapacagımı sasırmıs durumdayım :(
  yorumcu
  2014-12-25 12:24:16
  Benim kizimda bir bucuk yasinda kafayi yemek uzeriyim yemek seciyor devamli abur cubur ariyor yemek istemiyor ne yapmam lazim
  yorumcu
  2014-12-28 19:23:28
  Merhaba,28 aylik oğlum normaldede cok iştahlı degil sabah yumurta ogle ve aksam öğünleri yiyordu son iki gündür herseye corba makarna vs pis diyor ve yemiyor ne yapmaliyim?cukulata diye tutturuyor
1

Siz de Sorunuzu Aşağıya Yazarak Sorabilirsiniz!

E-mail adresiniz asla yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Required fields are marked *

*

Bebekolay Sosyal Medya
Uzmanlarımız

Şubat 2016
P S Ç P C C P
« Ara    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun