Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

   

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bir Gebenin yaşadığı fiziksel sıkıntıları aklınızdan çıkarmadan doğum öncesi ve sonrası izinler konusunda sosyal güvenlik uzmanlarının yaptığı açıklamalara baktığınızda çıldırmamak elde değil! Çünkü konu güncel olarak anlatılmıyor ve karışıklık yaratılıyor.

Aslında son yıllarda özellikle internetin devlet kurumları tarafından da kullanılmaya başlanmasıyla bu konu oldukça kolaylaştı. Biz de bu yazımızda konuyu mümkün olduğunca güncel ve basit olarak anlatacağız.

Herhangi bir aksama olmaması durumunda hastaneniz ve çalıştığınız işyeri Sağlık Güvenlik Kurumuna  gerekli verileri sizin adınıza aktaracaklardır. Bu durumda sizin SGK’ya herhangi bir belge verme zorunluluğunuz yok. Ancak, yazışmalarda kaybolan belge veya geciken evrak, sorun yaratmasın istiyorsanız bazı belgeleri sizin de bulundurmanız gerekiyor.

Doğum Yardımı  İçin Gerekli evrakları, süreçle doğru orantılı olarak 3 ana başlık altında toparlamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Genellikle Uygulamada, anneler  bu belgelerle doğum izni sonunda tüm yardımı bir seferde almaktadırlar.(Teknik olarak parça parça alma hakkınız olduğunu da unutmamalısınız)

1-Doğum İzin Belgesi

Doğum İzin Belgesi, Hamileliğin 32.haftasının bitimiyle (32 hafta geride kaldığında, yani 32+0 olduğunuz gün) SGK ile anlaşmalı özel bir kurumdan veya bir SSK hastanesinden aldığınız İş Göremezlik Raporudur.

Bu raporu almaya giderken yanınıza işyerinizden vizite kağıdı almayı unutmayın.(Vizite kağıdında son 4 aydır gerçekleşen SSK primlerinizin dökümü yer alacaktır.) İş Göremezlik Raporunda Gebelik Haftanız ve beklenen doğum tarihi yazıyor olacaktır.

Kendi doktorunuzun bulunduğu kurum bu belgeyi vermeye yetkili değilse doktorunuzdan  aldığınız ultrason görüntüleri ve benzeri kanıtlarla  SSK hastanesine başvurduğunuzda size zorluk çıkartmadan bu rapor verilecektir.

Şayet beklenen doğum tarihinden 3 hafta öncesine (37+0.gün) kadar çalışmak istiyorsanız ve doktorunuz da bunu uygun görüyorsa, raporunuzu  bu şekilde düzenletirsiniz. Bu durumda,32 Haftalıkken aldığınız rapor bir ‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ olacaktır. 37 Haftayı doldurduğunuzda ise bu kez mutlaka ‘’İş Göremezlik Raporunu’’ sizin de almanız gerekecektir.

Çalışmış olacağınız 5 haftayı (37-32 = 5 Hafta) doğum sonrası izin hakkınıza aktarabiliriniz.

‘’Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu’’ veya ‘’İş Göremezlik Raporu’’ (Doğum İzin Belgesi) fotokopisini çalıştığınız işyerinin muhasebe veya insan kaynakları birimine verirsiniz. İşyeriniz bu raporu SGK sistemine girecektir. Raporu aldığınız Hastane ise iş göremezlik  raporunuzla SGK nezdinde sizin için bir dosya açtıracaktır.

Çoğul gebelik yaşıyorsanız 30+0 da Doğum İzin Belgesi alıp izne çıkabilirsiniz. Ya da yine doktorunuzla mutabık kalırsanız , 37+0 a kadar bekleyip aradaki süreyi (7 Hafta) doğum sonuna ekleyebilirsiniz.

Not: Doğum İzni Belgesi (İş Göremezlik Raporu da deniliyor) Aslını mutlaka kendiniz saklayınız.

2-Doğum Belgesi

Doğum yaptığınız hastanede Doğum Belgesi diye bir belge düzenlenmektedir. Bu Doğum Belgesi, Hastaneniz tarafından Sağlık Güvenlik Kurumuna ıslak imzalı olarak da gönderilir. (Bu raporun hastane tarafından gönderilmesi zorunluluğu bulunmaktadır)

Siz ise işyerinizden alacağınız (doğum yaptığınız güne düzenlenmiş) bir  Vizite kağıdı ve İş Göremezlik Raporunuzla Hastanenize başvurarak doğum öncesi iş göremezlik raporunu kapatırsınız. (Bu kurum iş göremezlik raporu aldığınız kurum olmalıdır)

Hastanede, iş başı yapma tarihiniz hesaplanır ve belgeye yazılır. Aslında işlem, iş göremezlik raporunuz üzerine düşülen rapor kapama ve işbaşı yapma tarihi notlarıdır!

Kapama Raporu fotokopisini de işyerine vermelisiniz.

3-Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İşyeriniz, izinli olduğunuz tarihleri internet üzerinden SGK’ya doğru olarak bildirdi ve hastaneniz de Doğum Belgesini doğru olarak gönderdiyse (ortalama 3 hafta sürer) artık  rahat bir nefes alabilirsiniz…

Alo 170 SGK’ nın genel  iletişim hattıdır. Buradan bilgi alabilirsiniz.

Doğumdan 3-4 hafta sonra SGK’yı arayarak bilgi almaya çalışın. Sonuç alamıyorsanız ya da sorun varsa SGK’yı aşağıdaki belgelerle ziyaret etmelisiniz.

İş Göremezlik Raporu,(artık kapalı hale gelmiştir)

Doğum Belgesi,

Sizin ve Bebeğinizin Nüfus Cüzdanları

İlgili memur sistem kontrollerini yapacak ve sorun yoksa ‘’15-20 gün sonra PTT’ye kimliğinizle başvurun’’  diyecektir. Bir eksiklik varsa size bilgi verecektir.

Ayrıca : ALO 170 Sosyal Güvenlik Danışma Hattı’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir son not : Bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğünün tespiti ve ilgili müdürlüğün direkt telefonları için yerel rehberimizi kullanabilirsiniz.

dogum parası almak için gerekenler, doğum parası almak için gerekli evraklar, dogum parası icin evraklar, doğum yardımı için gerekli belgeler, doğum parası için gerekli evraklar, çoçuk parası almak için gerekenler, dogum parasi icin ne zaman basvurmak gerekiyor, dogum parasi basvuru, dogum parasi icin ne zaman basvurmak gerekir, dogum yardimi icin gerekli evraklar

 


 

Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? ile ilgili 24 yorum var.

  yorumcu
  2015-03-24 11:12:07
  merhaba, 37 hafta 5 günlük hamileyim ve bir türlü iş görememezlik raporunu almak için hastaneye gidemedim. 2 gün sonra 38 haftam dolmuş olacak 1 haftam yanmaz değil mi? rapor alırken bir sorun, sıkıntı çıkar mı? yardımlarınız için tşk...
  yorumcu
  2015-04-21 12:15:19
  eşim dgum yaptı ikimizinde sigortası yok doğum parası alabilirmiyim
   yorumcu
   2015-04-24 21:26:27
   Mustafa kardesim. Calisanlar bile haklarini alamiyor. Sonucta sgk primi odedigi icin dogum raporu parasi aliniyor. Ayrica bu parayi sadece calisan kadin alabilir calişsin calişmasin erkekle zaten alakasi yoktur. Hic birsey alamazsiniz maslesef...
  yorumcu
  2015-05-14 09:51:54
  iki cocuk annesıyım sosyal guverncemız yok dogum parası ve emzırme parası sut ıle bez parası alabılırmıyım cok ıhtıyacımız var acıl yardım beklıyorum lutfennnnnnnn
  yorumcu
  2015-05-14 09:55:29
  nerden yardım alabılırım cokkkkkk ıhtıyacım var
  yorumcu
  2015-05-15 19:32:28
  benım esım 3 aylık hamıle bu yardımdan yararlanacak mı
  yorumcu
  2015-06-27 14:46:04
  Ben yeni hamile oldugumu ogrendim nekadarlik bilmiyorum nekadar calisirsam dogum parasi alabilirim 3.4. ay yeterlimi
  yorumcu
  2015-08-05 13:11:26
  2.5 yaşinda oğlum var 1.5 aylik hamileyim yardima ihtiyacimiz var nasil yardim alabilirim lutfen
  yorumcu
  2015-10-10 16:39:23
  Dogum parası çalisan çalışmayan her kadina veriliyor diye biliyorum. Ayrica calisanlara verildiktn sonra bi anlami yok bence. Calisamayanlarin ihtiyaci var...
«12

Siz de Sorunuzu Aşağıya Yazarak Sorabilirsiniz!

E-mail adresiniz asla yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Required fields are marked *

*

Bebekolay Sosyal Medya
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun