1 Aylık Bebek: Öğreniyorum Öyleyse Varım!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

1 Aylık Bebek1 aylık bebek nasıl öğrenebilir ki diye soruyorsanız yanılıyorsunuz. Bu dönemde bebekler her gün yeni bir şeyler öğrenir. Üstelik öğrendiklerini size göstermekten de geri kalmayacaktır. Ne kadar güzel bir duygu değil mi? Artık ilk ay geçmiştir ve doğumdaki yorucu telaşlar geride kalmıştır. Zaman dünyada ne olup bittiğini anlama zamanıdır şimdi.

1 Aylık Bebek Neler Yapar ?

İlk  ayını dolduran bebekler  yüzüstü yatırıldığında kafalarını kaldırmaya başlarlar. Bebeğin başını 45 dereceye kadar kaldırabildiği gözlenebilir. Bu ,etrafta ne olup bittiğini öğrenme isteğinden kaynaklanıyor galiba. Kafasını dik tutma hareketlerini siz onu taşırken veya araba koltuğundayken de yapmaya devam edecektir. Bunu yaparken boyun kaslarının her geçen gün daha da gelişmekte olduğunu gözlemleyeceksiniz.

 • Gülümsemeler! İşte o an. Aylardır beklediğiniz  ,başka bebekler yaparken sizi çılgına çeviren gülümsemeler. Bunlar her geçen gün daha da manalı gelecek size . Bazı annelerin bebeklerinin sadece ağızlarıyla  gülmediğini ,onların gözlerinin içinin de güldüğünü söylemeleri şaşırtıcı olmamalı.

Bu harika bir duygu; çünkü yaptıklarınıza karşılık alıyorsunuz. Bu fırsatları kaçırmayın ve onunla konuşun. Yaptığınız işleri ona anlatın.’Bak şimdi altını temizleyeceğiz’ ,’Bakalım baba bize ne yiyecekler  getirmiş’ gibi cümleler kurmaktan çekinmeyin. Size konuşarak cevap veremez ; ama emin olun onlar sandığımızdan çok daha zekiler.Onları ağlamak dışında bir şeyler yaparken görmek eminim sizi çok mutlu edecektir.İkinci ayındaki bebek cıvıldama, agulama hatta kahkaha atmak gibi sesler de çıkarabilir!

 

 • 1 aylık bebek başının üzerinde , yaklaşık 15 cm mesafede,tutuğunuz bir oyuncağı 180 derece (daha az da olabilir) izleyebilir.Yani bir baştan bir başa…’’Hey ne oluyor orada ‘’der gibi merakla bakmaktadır.Bu onun daha iyi gören gözleri sayesinde gerçekleşmektedir. İleriki aylarda görüş mesafenin nasıl arttığına  tanık olacaksınız.
 • Her geçen gün parmaklarının geliştiğini de göreceksiniz. Hatta bazen onu ‘’bu garip şeyler acaba ne işe yarıyor’’der gibi parmaklarına bakarken yakalayabilirsiniz. Kim bilir belki de onların kendisine ait olduğunu bile bilmiyor. Ama bildiği bir şey var: o da daha koordineli hareketler. El, ayak ve hatta gözlerinin daha koordineli hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

1 Aylık Bebek Bakımı

 • Doğumun yorucu hatıraları geride kaldı. Özellikle gündüzleri daha uzun süre ayaktadır. Her şeyi bir öğrenme aracı olarak görmektedir. Üstelik bunu harika bir yetenekle birlikte yapıyor; Oyunlar oynayarak. Banyo bile onlar için bir öğrenme yeridir artık . Bebeklerin eğitimi neşeli hale getirmesi bizi her zaman büyülemiştir. Eğitim sistemimizin bebeklerden öğreneceği çok şey olduğuna inanıyoruz!
 • Yenidoğan bebekler vücut ısılarını düzenlemekte tecrübesizdirler. Ateş ölçme işini periyodik olarak yapmak zorunda değilsiniz.Anne ,bebeğin ateşi olduğundan şüphelendiği durumlarda bebeğin ateşini ölçer.Bebeklerin ateşleri genelde 2 yaşına kadar makattan,2 yaşından sonra ise koltuk altından ölçülür.38 derecenin üstü bebeğin ateşli olduğunu gösterir.36,5 derecenin altı ise bebeğin üşüdüğünü gösterir. Ortam ısısının 22 derecede olduğundan emin olun.
 • 6 Haftalıktan itibaren  bebeklerin bir büyüme sıçraması yaptığı görülür. Bebek aniden daha sık beslenmek ister.İster emzirin ister biberonla besleyin bu haftalarda bebeğin iştahının birden artması size garip gelmemeli.Bebek büyümek için adeta depara kalkmıştır.

Siz:

Söz eğitimden açılmışken siz de eğitim almaktan korkmayın. Kucağınızda1 aylık bir bebekle kursa gidin demiyoruz, ama sizi nelerin beklediği konusunda daha fazla bilgilenin. Bu amaca uygun kitaplar, DVD’ler ve web siteleri olduğunu unutmayın. Hamileyken edindiğiniz bilgilere şimdi başka açıdan bakma olasılığınız da yüksektir. Çünkü artık anneliği yaşıyorsunuz. Bu nedenle daha önce okuduklarınıza tekrar bir göz atmakta da fayda var. Bu kaynaklardan edindiğiniz farklı bilgilerin kafanızı karıştırmasına hiçbir zaman izin vermeyin. Her bebeğin özel ve kendine özgü olabileceğini unutmayın. Bilgileri alın ve kendi durumunuzla değerlendirerek ve bilgileri yoğurarak çocuğunuza dönün.

Doğumdan sonra kadın doğum uzmanınızı ziyaret ettiniz mi? Cevabınız hayırsa bir randevu almanızı öneririz. Doktorunuz doğum sonrası detaylı vücut kontrolünüzü yapacaktır. Ayrıca doğum kontrol yöntemi konusunda da artık aksiyon almalısınız. Uluslararası kabul görmüş düşünce iki bebek arasında en az iki yıl zaman farkı olması gerektiği yönündedir. Hatta bu süre 3 yıl olsa çok daha iyi olur.Bu iki yıl boyunca bebeğinizin size ihtiyacı çok fazla olacak.İhtiyacı olan bu ilgiyi paylaşmak istemeyecektir.Ayrıca vücudunuz da dinlenmeli değil mi?!

Bebeğin büyümesiyle alışverişini yapmadığınız bazı ürünler olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin ‘’baby sling veya bebek taşıyıcı ’’ denilen ve bebeği kolay taşımaya yarayan giysiler ilginizi çekebilir. Bu şekilde çok fazla yorulmadan, elleriniz serbest olarak bebeği taşıyor olmak size iyi gelebilir. Üstelik bunu baba da kolaylıkla yapabilir. Bu ve benzeri bebek ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için alışveriş rehberi bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Hapı :

‘’Bir bebek, aşkı daha güçlü, gündüzleri daha kısa, geceleri daha uzun, cüzdanınızı daha hafif, evinizi daha mutlu, kıyafetleri yıpranmış, geçmişi unutulmuş, geleceği ise yaşanmak için daha değerli yapar’’ Anonim

geri Bebeğin 4. Haftası orta çizgi 2 Aylık Bebek ileri


2013-12-15 23:34:59
1 yasinda bir kizim var onunla ne tur oyunlar oynayabilirim.ve ne tur egitici oyuncklr alabilirim tecrubeli anneler bilgi verirmisiniz tesekkurler simdiden

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya