11 Aylık Bebek: Büyük Bir Adım!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Neil Armstrong 1969 yılında aya ilk ayak basan insan olduğunda’’Benim için küçük, dünya için büyük bir adım’’ diyerek tarihe geçmişti. 11 Aylık bebeğinizin ilk  adımı da küçüktür, ama aile tarihinize  geçecek kadar da büyüktür. Onun ilk ayakta duruşunu, tutunarak yürümesini fotoğrafladınız mı? Yıllar sonra bu fotoğraflara bakmak hem size hem de ona çok keyif verecektir.

Bebek Büyüyor:

 

11 aylık bebek ayakta yardımlı veya yardımsız durabilir. Mobilyalara tutunarak evin içinde gezebilir. Ama bu iş 14.aya kadar sarkabilir de.  Özellikle emekleyerek her yere gidebiliyor ve keyfi yerindeyse, ayağa kalkmak ve yürümek için çok da istekli olmayabilir. Diğer bütün gelişimi sorunsuz ise, ‘’bebeğim niye yürümüyor ‘’diye endişe etmeyin.

 • O ayaktayken ellerinizi açıp karşısına geçebilirsiniz. Size gelmesi için kollarınızı açtığınızda size doğru yürümeye çalışabilir. Bu pozisyonda düşme riski de çok yüksektir. Lütfen dikkatli olun. Ayakları dışa doğru açık, tıpkı bir ‘’penguen’’ gibi duruşu size çok sevimli gelecektir. Ama  onu kesinlikle zorlamayın,olayı doğal akışına bırakın.Daha 14.aya kadar zamanı var.
 • Kelime dağarcığı her geçen gün artmaktadır. Şimdilik iki üç kelimeyle idare etmektedir. (Anladığı kelime sayısı ise 20-50 arasındadır) Ama önümüzdeki aylarda bu sayılar hızla artacaktır. Özellikle onu banyo yaptırırken, beslerken ve altını değiştirirken onunla konuşun.’’Evet Can, Mavi havluyla seni kuruluyorum’’ gibi cümleler kurun. Aynanın karşısında ona kafasını ,kollarını öğretin ve bunları göstermesini isteyin.
 • 11 aylık bir bebeğin yüksek seslerden korkması olasıdır. Gök gürültüsünde, uçak sesinde rahatsız olup ağlayabilir. Bu durumlarda siz korkmamalısınız! Eğer mimiklerinizden dahi olsa sizin de sesten korkuya kapıldığınızı anlarsa, tepkisi daha da artabilir. Sizin yüzünüze bakacak ,orada güven ve huzur bulacaktır.
 • İlk doğum gününün yaklaştığı bu günlerde hala kullanıyorsa artık emziği bırakmalıdır. Çünkü bu davranış bu aşamalarda bırakılmazsa ileride bırakmak daha zor olacaktır. Onun kendini meşgul edecek başka nesneler bulmasına çalışın. Önce bazı uykularında emziği vermemeye başlayın, sonra tamamen kaldırın. İlgisini çekecek yeni bir oyuncak alabilirsiniz.
 • Sindirim sistemi artık gayet iyi işlemektedir. Bunun anlamı şudur:  bebek sizin yediğiniz gıdaları yemeye hazırdır.1 yaşından sonra  inek sütü ve bala olan yasak da kalkacaktır . Özellikle akşamları, birlikte yemeğe oturmaya çalışın. Onun ailenin bir ferdi olmasını özendirin. Midesinin minik olduğunu da unutmayın ama. Öğünlerden önce çok sıvı tüketirse, yemeğe yer kalmayacağını bilmelisiniz. Ayrıca yemek masada yenmelidir. Eğer oyalansın diye gün içinde eline sürekli bir şeyler veriyorsanız, ileride beslenme sorunları çekmeniz olasıdır. Bebeğinizin yemeği bir oyalanma nesnesi olarak görmesini engelleyin. Televizyon karşısında yemek yemek önerilmeyen bir davranış türü.
 • Bir yabancıyla karşılaştığında onunla kaynaşması zaman alır. Özellikle sık görüşülmeyen akrabalar bebeğe hemen ısınmak isterler. Ama bebeğin ısınma hareketleri onlarınki kadar çabuk bitmez. Ancak bu yabancı, onun yanına oturup bir de komik birkaç hareket yaparsa, bebeğiniz kapılarını ona daha çabuk açacaktır.
 • 11 Aylık Bebeğinizin kişiliğini hiçbir zaman eleştirmeyin. Burası yasak bölgedir. Eleştireceğiniz şey daima eylemin kendisi olmalıdır. Örneğin suyu yere döktüğünde.’’Sen suyu döktün, kötü çocuk’’ yerine ‘’Suyu yere dökmen doğru değil, hayır’’ diyebilirsiniz.
 • Bir yılı geride bırakan bebeğinizin doğum günü önemlidir. Bunu kutlamalısınız. Bu onun ilk doğum günüdür; ama  aslında  tören bebekliğin ilk sınıfından mezuniyet törenidir. Doğum yorgunluğu, hastalıklar, ağlamalar, uykusuzluklar, beslenme sorunları ve ayağa kalkarken düşmeler artık geride kalıyor. Onu daha hareketli ve renkli bir hayat bekliyor. Bebeğinizin ilk doğum günü için ilginç fikirler ve uygulamalar için bir araştırma yapın.

Siz:

 

‘’Minik kelebeğinizi’’ hayata nasıl hazırlayacağınız konusunda eşinizle hemfikir misiniz? İkinizin de ‘’ayrı telden çalması’’ en son yapmanız gereken şeydir. Onunla bebeğinizi nasıl disiplinize edeceğiniz konusunu konuşun. Disiplin ,maalesef toplumumuzda ceza gibi olumsuz anlamlarla bir arada çok fazla kullanılıyor.Latincedeki karşılığı olan ‘’eğitmek’’ anlamı onun için daha anlamlı bir etikettir.Bebeğinizin olumlu davranışlar geliştirmesini teşvik etmeli,olumsuzları engellemeli ,gerekiyorsa cezayı kullanmalısınız.Ama ceza , hiçbir zaman şiddet olmamalı.

Bebeğinizin ilk doğum gününde arkadaşlarınıza ikinci bebek müjdesi vermek güzel olabilirdi. Ne de olsa bebek bakımı konusunda artık ustalaştınız! Bu güven size bir çocuk daha yapma motivasyonu verebilir. Ama uzmanlar iki bebek arasında en az iki sene olması gerektiğini söylüyorlar. Bu hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için en doğru olan yöntemdir.

Daha hamileyken şunu yapacağız, bunu yapmayacağız,şöyle davranmayacağız diyerek  kendinize bir çok kararlar almıştınız. Ama bu bir yılın sonunda o kadar çok şey öğrenmiş olursunuz ki, daha önceki kararlarınızın bazılarının  pek doğru olmadığını yaşayarak öğrenmiş olursunuz. Bilgilerinizi diğer annelerle paylaşmaktan kaçınmayın. Yardım edebileceğiniz ve yardım alabileceğiniz üyelerimiz sizinle sohbet etmek istiyorlar. Çünkü bu ayın sonunda siz, çocuğu  mezuniyet yaşamış bir annesiniz artık!. 

Bilgi Hapı:

Öğrencilere ne yaşta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri nazarıyla bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir.
(M. Kemal Atatürk-Ülkemizin Kurucusu – Dünyada Eğitim ve Çocuğa Önem veren sayılı Devlet Adamlarından)

geri 10 Aylık Bebek orta çizgi 12 Aylık Bebek ileri


2015-11-15 15:59:32
Bebegim11aylık bu ayın 27 sinde inşallah 1 yaşına girecek ama çok ağlıyor uyumuyor gündüz gece sebebi ne olabilir acil cevap bekliyorum lütfen dişide çıkıyor onda mı acaba doktora götürüyorum bişeyi yok diyor ne yapıcamı şaşırdım

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya