11 Haftalık Gebelik: Şşişt Sessiz ol! Bebek Uyuyor!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bebek Arabası SembolüArtık  doktorlar bebeğinizden ''fetus'' diye bahsedecekler. Siz yine de ona ''fasulyem'' diyebilirsiniz.  Bu daha sıcak bir hitap.  Söz !  Doğumunuza  kadar yeni bir ''soğuk  isim'' gelmeyecektir.Ama siz ona gerçek bir isim arıyorsanız  isimmatik  burada! 

Bebek Büyüyor(11+0-11+6.Gün)

Bebeğin anne karnında geçirdiği  11 Haftadan itibaren uyuma ve uyanma düzeni oluşturduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar bu uyuma süreleri 10 dakika sürse de, bunu bilmek çok güzel. Hatta hapşırdığınızda onu uyandırabilirsiniz. Olsun! O da doğum sonrasında  sizi sık sık uyandıracak.

Bu Haftadan 20.Haftaya kadar bebeğin gelişim hızında bir artış gözlenecektir. Baş, halen bebeğin yarısını oluşturmakta, kulak gelişimi devam etmekte ve iskelet yapısı güçlenmektedir. Bu haftadan itibaren bebekteki hızlı gelişimi  desteklemek için plasenta daha yoğun çalışmaktadır. Dişler, saç kökleri, el ve ayak tırnakları gelişmeye başladı bile. Sadece işaret parmağınızın büyüklüğündeki canlının artık iki odaya ayrılmış bir kalbi var; akciğerleri ise henüz daha olgunlaşmamış durumda. Zaten akciğerler en geç olgunlaşacak organlardan. Doğumdan önce akciğerlerin anne karnında bir saat daha fazla kalması bile akciğer gelişimi için önemlidir.

Bu hafta itibariyle bebeğiniz 5 cm boyunda ve 7,5 gram ağırlığında : Bir mandalina kadar.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

 • Artık ilk çeyreğin sonuna yaklaşıyorsunuz. Rahminiz yaklaşık olarak bir üzüm salkımı büyüklüğüne ulaştığı bu günlerde  doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir. İkili test olarak adlandırılan ve genellikle ilk trimester testleri olarak kabul edilen bir dizi testtir bunlar. 11-14 tarama testi olarak da bilinen bu testler, bebekteki olası anormallikler hakkında hamileliğin ikinci çeyreğinde yapılacak olan üçlü test  kadar kesin sonuçlar verebilmektedir ve son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir.
 • Sabah bulantılarınızın hafiflemesiyle iştahınız yerine gelebilir ve paralel olarak kilo kaygılarınız da artabilir. Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında toplam  1-3 kg civarı kilo artışını normal olarak görmektedirler. Özellikle sabah bulantıları sizi gebelik öncesi kilonuzun da altına götürmüş olabilir.
 • Hamileliğiniz boyunca alacağınız normal kilo artışı 11-15  kg arasındadır. Ancak doğum öncesi kilonuz ve gebelik süresince göstereceğiniz beslenme alışkanlıkları,  alacağınız kilo üzerinde etken olacaktır. Düzenli doktor kontrolünde bulunmanız durumunda doktorunuz kilo alım sapmalarınızda sizi uyaracaktır.
 • Eğer çoğul gebelik yaşıyorsanız sizin için şartlar biraz daha ağır seyredebilir. Bu nedenle tüm süreçlerde biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Bu haftalarda tekil gebelik yaşayan bir anne adayından daha fazla kilo almış olabilirsiniz.
 • Migren veya baş ağrılarınız hamilelikte sizi biraz rahatsız edebilir. Dinlenmeye, düzenli egzersiz yapmaya ,temiz hava almaya devam edin. Kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Son araştırmalar hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hormonal dengelerin düzelmesiyle  migren ağrılarındaki azalmaya işaret etmektedir.
 • Sizin için bir hamile kıyafeti alma vakti yaklaşıyor olabilir. Ülkemizde son 5 yılda hamile modası çok büyük gelişmeler gösterdi. Artık Hamile olmak  kötü giyinmek için neden değil. Tasarımcılar çok güzel modeller üretiyor ve bunu sunuyor. Öteden beri hamile kıyafetlerinin biraz pahalı olması  hep sıkıntı oldu. Belki bizim hamile kıyafeti alırken birkaç önerimiz işe yarayabilir.

Bilgi Hapı:

Mide bulantılarınızın azalmaya başladığı bu günlerde artık size daha belirgin tavsiyelerde bulunmaya başlayabiliriz. Bunlardan ilki de bol su içmek olacaktır.

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşuyor. Öyleyse bu temel gıdayı yeterince tüketmek durumundasınız. Hamilelik boyunca günde 8-10 bardak (2 litre) diyebiliriz, su içmek gerekir. Hamilelikte görülme sıklığı yüksek olan idrar yolu enfeksiyonları(tüm gebelerin yaklaşık %20’si), kabızlık ve hemoroide karşı alacağınız en büyük ve en risksiz ilaç ''su'' dur.

Vücudunuzdaki artan kan hacmi(doğuma yaklaştığınızda vücudunuzdaki kan hacmi %50 artmış olacaktır) ve bebeğin ''airbagi'' amniyos sıvısı için de su içmeniz gerekir.

''Eğer bu gezegende sihir diye bir şey varsa, mutlaka suyun içindedir''

Loren Eiseley (Amerikalı yazar1907-1977)

geri 10 Haftalık Gebelik orta çizgi 12 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 11 Haftalık Gebe, hamileliğinin 12. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

2013-12-19 21:02:29
gebeliğin kaçıncı haftasında cinsiyet belli olur

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya