2 Aylık Bebek: Kendinizi Toparlama Zamanı

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

2 Aylık Uyuyan BebekOnu parkta koşup oynarken, kaydıraktan kayarken, top oynarken veya oyuncak bebeğini beslerken hayal edin. Eminim bu duygu size iyi gelecektir. Doğum sonrasında iki ay geride kalmıştır. Bu iki ay sizin için muhtemelen yorucu geçmiştir. Belki uykusuz geceler, sağlık sorunları ve herkesin farklı önerilerde bulunması sizi çok tüketti.…Kendinizi toparlayın Şimdi henüz 2 aylık olan bebeğiniz birkaç ay içinde daha sosyal bir canlı olacak.Arkadaşları bile olacak!

2 Aylık Bebek Neler Yapar ?

 • İki Aylık Bebeğinizin el ve ayak hareketlerindeki artış , dikkatinizi çekecektir. Ayak parmaklarını yakalamaya çalışmak  gibi bazı spor dallarını(!) dahi öğrenmiştir. Hareket etmesine izin verin ve onunla oynayın. Bu şekilde içindeki enerjisini boşaltma imkanı bulacak, kas ve eklemleri gelişecektir. ‘’Oyuncu’’ , bu günlerde olduğu yerde dönmeye de başlayabilir. Aman dikkat, onu daha az yalnız başına bırakın ve etrafında güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.
 • Her geçen gün renklerle daha iyi ilişki kuracaktır. 2 aylık bebek pastel renkleri pek sevmez. O parlak renkli veya siyah beyaz kontrast oyuncaklarından daha çok zevk alacaktır. Özellikle ses de çıkaran (çıngırak gibi) oyuncaklar onun için çok değerlidir. Ona vereceğiniz oyuncakların küçük parçalar içermemesine dikkat edin. Çünkü oyuncakları(aslında her şeyi)ağzına götürmek , onun için büyük bir oyundur.
 • Bu ay itibariyle bebeğinizin kişiliği oturmaya başlar. Şaşırdınız değil mi? Hiç şaşırmayın. Bebeğinizin de bir kişiliği olduğunu kabul edin! Bu şu anlama geliyor: O sizden farklı bir birey.Ünlü bebek bakım uzmanı Tracy Hogg Bebekleri Melek,Kitap,  Nazlı,Hareketli ve Huysuz Bebek olmak üzere tam 5 ayrı kategoriye ayırmış. Siz kendi bebeğinizi hangi kategoriye aldınız? Huylarımızı çoğunlukla genlerimizden alıyoruz. Bunlar bizim kişiliğimizin oluşmasında en önemli unsurlar. Ama çevresel etkilerle birlikte kişiliğimiz oluşuyor. Dolayısıyla sizin narin bebeğiniz, komşunun aynı yaştaki hareketli bebeğinden farklı olabilir. Artık konuşurken ona adıyla seslenin.Kişiliği gelişmeye başlayan bebek eminiz bir süre sonra  sesinizi tanıyacaktır.
 • Onunla konuşun ve ona şarkılar söyleyin.2 aylık  bebeğin dil öğrenme faaliyetlerine başlaması da sizi şaşırtmamalı. Onlar çok iyi dinleyicidirler, sizi dinleyecekler ve daha sonra taklit edecekler. Sonra mı? Sonra konuşacaklar.Evet taklit ederek ,ağız ve gırtlak kaslarını da kontrol ettikçe konuşmayı öğrenecekler.
 • Hatta dikkat ettiniz mi ağlamaları bile farklılaştı. Altı kirlendiğinde farklı, karnı acıktığında farklı ağlıyor. Onun dilini öğrenmeye başlasanız iyi olur. İki aylık miniğin sadece gazı varken,ağzına koca biberonu dayamak son derece yanlıştır.
 • Kafasını daha fazla dik tutmaya başlamıştır. İki elini birbirine kavuşturabilir ve alkış dahi çalabilir artık. Ayaklarına da güç gelmeye başlamıştır.

2 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur ?

 

‘’Minik tatlınız’’ artık geceleri daha çok uyuyup, gündüzleri ise daha uyanık olabilir. Duyar gibiyiz belki bazılarınız’’ nerdeee’’ diye sitemde bulunuyorsunuz. Bu dönemde bebeğin özellikle geceleri uyku  saati yavaş yavaş artacaktır. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız uyku ile ilgili yazıları okumanızı ve durumunuzu gözden geçirmenizi öneririz.24 saatin 15-16  saati uyku ile geçer. Kalan 9 saat ise yemek ve oyun içindir. Yaşamda keşfedilecek şeylerin çokluğunu gördükçe bebek daha az uyumaktadır. 

Siz:

Artık sizin için işe dönme vakti gelmiş olabilir. Bu geçişin sorunsuz olması için gerekli önlemleri önceden alın. Uzmanlar , emziriyorsanız biberona geçiş için acele etmeyin derler. Ama biberona geçişle ,işe başlamayı zamansal olarak çakıştırmayın. Bebeğiniz için her ikisi de zordur ve bu iki zorluğu bir arada yaşatmayın ona. Emzirme düzeniniz oturmadan biberona geçmeyin; fakat  işe başlamadan önce bu biberona alıştırma işini halletmeli .İş yerinde süt sağma için gerekli önlemleri almayı da unutmayın.

Çocuğunuza sizin yerinize bakacak kişi konusu gündeminize girebilir. Bu bir büyükanne olabileceği gibi bir bakıcı da olabilir. Onlarla ,bilgilerinizi paylaşın ve kuralları siz koyun. Kırıcı olmadan sahip olduğunuz düzene onların da uyması için düzenlemeler yapın ve onlarla bu durumu paylaşın. Çocuğa sizin ayrı, onların ayrı sinyaller vermesi son derece yanlış olacaktır.

Bu arada Eşinizle aranız nasıl? Vücudunuzdaki hormonal değişikliklerin  ve hayatınızdaki zor dönemlerin ilişkinizi bozmasına asla izin vermeyin. Biliyoruz bunu yapmak zor olabilir ; ama bilinçli yaklaştıkça çözülemeyecek sorun yok.  Mümkün olduğunca kendinize özel zamanlar ayırmaya çalışın. Bu ‘’özel zaman adacıklarında’’ özgürlüğün tadını çıkartın! Anne olmak kadın olmaktan ödün vermeyi gerektirmemeli.

Bilgi Hapı :

‘’Bu tarifsiz bir duygu! Bebeğinizi  kucaklıyorsunuz ve daha önce hiçbir zaman duymadığınız kadar sorumluluk sahibi hissediyorsunuz kendinizi’’

Tom Cruise (Hollywood-Aktör-3 çocuk babası)

geri 1 Aylık Bebek orta çizgi 3 Aylık Bebek ileri


2016-10-07 09:36:14
; his sisters quote about his non-fiction being fanciful really resonates. I’m curious if you’d share resources for his letters – I think the glimpse into his conndsporeerce with Franzen, Green, Lipsky, et al would be critical in understanding and objectively evaluating the subjects raised in the biography. Any help is greatly appreciated.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya