20 Aylık Bebek: Öfkeli Şirin :)

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bugünlerde bebeğinizi daha agresif olarak gözlemliyor musunuz? 20 aylık bir çocuk 2 yaş sendromuna yaklaşmaktadır. Çok şey anlamakta, çok şey yapmak istemekte ama fiziksel yetenekleri bunları uygulamaya dökmek için yetersiz kalmaktadır. Size bir şeyler anlatmaya çalışıyor ;ama tam olarak da ifade edemiyor. İşte bu kıpkırmızı bir surata ve öfkeden patlamak üzere olan bir çocuğa yol açabilir.

Öfke Nöbetleri :

2 yaşına yaklaşırken bebeğiniz tıpkı bir ''öfkeli şirin'' tadındadır. Büyük adamlar gibi sinirlenmeye başlaması, tepkiler göstermesi sizin hem hoşunuza gider hem de sizi endişelendirebilir. Öfke nöbetleri sadece sizin çocuğunuzun yaşadığı bir dönem değil. Hemen tüm çocuklar aynı yoldan yürür. Onu daha çok anlamaya çalışmak yapacağınız ilk iş olmalıdır. Söylediklerini anlamak için,onun kendini daha çok ifade etmesine izin verin. ''Parka mı gitmek istiyorsun?'' gibi sorular sorarak onun içindekini dökmesine izin verin. Öfkelerine, öfkeyle karşılık vermeniz onu kesinlikle sakinleştirmeyecektir. Siz de öfkelenirseniz derin bir  nefes  alın ve öfkenizi çocuktan uzak bir yerde dışa vurun. Odanızda yastığı biraz dişlemeniz serbesttir!

Güvenlik Nesnesi :

Bu günlerde eminiz çocuğunuzun çok yakın arkadaşları oldu. Bunlar muhtemelen canlı değil. Battaniye, oyuncak ayı gibi eşyalar bebeğiniz için ''güvenlik nesnesine'' dönüşürler. Onlara sarılır ve hatta onlarla konuşmaya başlarlar. Güvenlik nesneleri korkularla başa çıkmanın en kolay yolu olmaktadır onlar için. Uyurken battaniyesine  sarılmak onu rahatlatabilir. Muhtemelen bu battaniyede sizden bir şeyler bulacaktır. Kokunuzun sindiği bir güvenlik nesnesi, çocuğa siz sanki onun  yanınızdaymış hissi verebilir. Özellikle yolculuklarda, yatılı ziyaretlerde çocuğunuzun güvenlik nesnesini de yanınıza almayı unutmayın.

Fiziksel Gelişim :

Bu günlerde küçük sporcunuz merdivenleri çıkabilir; ama aşağı doğru inmek ona zor gelebilir. Sizin elinize ihtiyacı olacaktır. Artık bir topu fırlatmak onun için zevkli bir eğlence olacaktır. Özellikle babaların oğullarıyla bu aktiviteleri yapmaya çok önceden başladıklarını tahmin etmek zor değil. Kazandığı bu yetenekleri geliştirmek için onun bol bol  antreman yapması gerekmektedir. Onunla yapacağınız park gezintileri yeteneklerini denemesi için ona gerekli ortamı hazırlayacaktır. Siz temiz hava alırken,o da koşu yapmanın zevkini tadacaktır.

Astım ve Diğer Alerjik Hastalıklar :

Modern hayatın bebeklerimize sağladığı bir çok avantaj var. Ama bu avantajlar risksiz değil. Astım ve alerjik hastalıklar modern hayatın bebeklerimize getirdiği olumsuzlukların başında geliyor. Şayet bebeğinizin öksürükleri uzun sürüyorsa, nefes alış verişlerinde bir ''hırıltı'' duyuyorsanız, doktorunuza ziyaret etmelisiniz. Çocuğunuzun nefes almasını sağlayan bronşlar toz gibi alerjik maddelerden iltihaplanabilir. Bir çocuğun astım olmasını tetikleyen sebepler:

 • Evde veya çocuğun bulunduğu ortamda sigara içiliyor olması,
 • Bebeğin bulunduğu ortamda ev tozu denilen ''akarların'' varlığı,
 • Evde kedi köpek gibi  hayvan besliyor olmak,
 • Hava Kirliliği,
 • Ailede astım hastası olması

Bu nedenlerin yanı sıra sezeryanla yapılan doğumun da astım oluşumunda etkin olabileceği düşünülmektedir.

Son yıllarda sık rastlanan alerjik astımın tedavisi için doktorunuz ağız yoluyla kullanılacak tüpler verecektir. Alerjik astım doğru tedbirleri almanız durumunda zamanla kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır. Doktorunuzla sıkı bir işbirliği gerektirecektir.

Bebeğinizin süte dahi alerjisi olabileceğini biliyor muydunuz? Yedikleri içtikleri onda bir takım rahatsızlıkların temel nedeni olabilir. Modern tıp bunları tespit edebilmektedir. Yapılan testlerle çocuğunuzun alerjisi olan madde veya gıda saptanıyor ve ondan uzak durarak hayatın devamı sağlanıyor.

İkinci Dil :

Size ilginç gelecek ama bebeğinizin bu gelişim aşamasında ikinci bir dil daha öğrenmeye başlayabilir! Özellikle evde iki dilin konuşulduğu(yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız iyi bilir!) ortamlarda çocuğunuz iki dili birden öğrenmeye başlar. Muhtemelen cümlelerde iki dilin kelimeleri birbirine karışabilir. Ama uzmanlar bu yaştaki bir bebeğin iki dili birden öğrenmesinde bir sakınca görmüyorlar. Onların içindeki öğrenme canavarı bu iki işi birden yapmayı sindirebiliyor galiba.

Bilgi Hapı :

Eğer henüz yapmıyorsanız çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya başlayabilirsiniz. O, bunu yapamazsa siz ona yardımcı olun. Onun dişlerine isim verin. Örneğin öndeki bir  dişin adı ''Yasemin Teyze!’'' olabilir. Çocuğunuz  çok sevdiği  teyzesinin çağrışımıyla ''Yasemin Teyze'' yi  fırçalamaktan eminiz zevk alacaktır.

geri 19 Aylık Bebek orta çizgi 21 Aylık Bebek ileri


2015-07-27 12:10:01
Benim bebegim 21aylik hic sozumu dinlemiyor guzellikle soyluyorum olmuyor acayip dinirleniyorumm bagirip cagiriyorum sonrada cok uzuluyorum ne olur yol gosterin
2015-06-09 23:14:09
Burcu hanımın yorumuna katılıyorum. İngiltere'de yapılan araştırmaya göre evcil hayvan beslenen evlerde yetişen çocukların astıma yakalanma olasılığı diğer çocuklara göre %47 daha az. Ayrıca Tabipler birliğinin de bebek ve çocuk olan evlerde mutlaka evcil hayvan beslenmesi yolunda bildirisi var. Çünkü evcil hayvanlarla yakın temasta olan çocukların bağışıklık seviyesi diğer çocuklara göre daha yüksek. Amerika ve İngiltere tıp kaynaklarını inceleyin siz de görürsünüz. Biz sırf bu yüzden hayvan tanımaz, uluslararası akademik yayınları okumayan çocuk doktorundan vaz geçtik. Adam evcil hayvanı 3 yıl eve sokmayın dedi, ben de önüne İngiltere'de yapılan tıbbi araştırmayı koyduğumda "Ee tabi bu da doğru" dedi. Arkadaş o doğruysa sen yanlışsın o zaman. Bilmeden işkembeden atıyorlar ve insanları yanlış yönlendiriyorlar. aynen bu sayfada astımın ana sebebi olarak evcil hayvanların gösterilmesi gibi.
2015-04-09 09:53:08
20 aylık ikizlerim var 7 aylık doğdular 10 kilo civarında kiloları.yemek dışında mama ve süt içiyorlar .gece 2 kez süt veriyorum .mamayı nezaman bırakmalıyız teşekkür ederim.
2015-03-13 20:30:13
Evet oğlumla bizde ayniyiz hiç bir oyuncaklar oynamıyor ne yapmalıyım
2015-02-19 02:36:19
Evde kedi ve köpek olması çocuğun alerjik olmasını tam tersine engeller ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlar. Bizim hayvan düşmanı türk doktorlarımızı bir kenara bırakıp dünyadaki doktorların dedikleri şeylere bakarsanız bunu görmüş olacaksınız. Prof.Dr.Mehmet Oz Siz bebeğinizi beklerken adlı kitabında hamileyseniz bir köpek alın önerisinde bulunmuştur. (Şuanda ilk aklıma gelen örnek bu ama daha bir çoğu var bu konuda.) Şuan yazabilecek çok bir zamanım yok eğer olsa size daha net bir şekilde kaynak ve sayfa sayısı verebilirdim bu konuyla ilgili.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya