23 Aylık Bebek: Beni Bırakma Anne!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

2 Yaş Çocuğu''Her sabah aynı şeyi niçin yaşatıyor bana ?'' diye sorabilirsiniz kendinize. Daha dün gittim ve geldim, niçin alışmıyor diye isyan edebilirsiniz. Ama 2 yaş çocuğunda ayrılık korkusu ve endişesi devam ediyor olabilir. Genellikle 10.ayda başlayan bu korku 2. doğum gününe doğru kaybolacaktır . Küçük kalbi beynine söz geçiremiyor henüz. Her gidişiniz ondan ayrılacakmışsınız şüphesi yaratıyor onda. O, sizi çok seviyor annesi. Birkaç ay içinde bu korku geçecektir. Şimdilik ondan ayrılırken ''geri geleceğim, bay bay'' diyerek dışarı çıkmaya devam edin.

Eğer kreş gibi bir ortama bırakmak durumundaysanız, kreşe bırakıp hemen çıkmayın. Onunla orada biraz zaman geçirin. Lavaboya gideceğim ve geleceğim deyin.Ve 2 dakika sonra  gelin. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra bu kez dışarı çıkmanız daha kolay olabilir.

Onunla yeterince saklambaç oynuyor musunuz? Kendi başına kalmasını ve sizin aslında kaybolmadığınızı öğretin ona. Araştırmalar 23 aylık çocukların Nesnelerin sürekliliğini öğrenebildikleri ve hiçbir şeyin kaybolmadıklarını bildiklerini göstermektedir.

Tahmin Edilemeyeni Yapmak :

 

23 aylık bir bebeğin en tahmin edilemeyeni yapacağından emin olun. Bu nedenle daha fazla dikkatli olma zamanıdır.

 • CD Çaları açıp içine biraz peynir koyabilir,
 • Elindeki kaşığın uçma yeteneğini sınamak için 6.kattan bunu aşağı atabilir,
 • Masa üzerindeki renkli şekerleri(ilaçları aslında!) bir seferde ağzına atabilir,
 • Oyuncak davulun tokmağıyla cama vurması onun için bir oyun olabilir,
 • Bu sayfada yer alan resim bile onun tahmin edilemeyeni yapma marifetini gösterir !!

Güvenlik önlemlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Kırılabilir maddeleri ondan uzak tutun.

Enerjisini harcayabileceği ‘’güvenli ortamlar’’ yaratın. Örneğin evin bir odasını oyun parkına çevirin. Burada üzerine devrilecek mobilyalar, kırılabilecek sehpalar vs. olmasın. Soğuk kış günlerinde dışarı çıkamıyorsanız burası sizin imdadınıza yetişebilir.

Diş Fırçalama ve Elleri Yıkama :

 

Artık büyüklerin yaptığı işleri de yapma zamanı. Minik adamın dişini fırçalama ve ellerini yıkama düzeni oluşturmasına yardımcı olun. Bu işleri sıkıcı bir görev olarak görmemesi için ,aktiviteyi biraz renklendirebilirsiniz. Markette kendi diş macununu ve sabununu kendisinin seçmesine izin vererek başlayabilirsiniz. Eminiz ki, renkli bir tercihi olacaktır. Sonra dişin ne zaman fırçalanacağını, ellerin ne zaman ve nasıl yıkanması gerektiğini ona öğretin. Belki lavaboya yetişebilmesi için ona bir tabure alabilirsiniz.

Paylaşma :

 

Başkalarının hislerini anlaması bu aralar çok kolay olmayacaktır.2 yaş çocuğu  paylaşmak nedir pek bilmezler. Her şey ona aittir. Arkadaşın elindeki süslü bebek de aslında sizin bebeğinize aittir. Tabi ki bu, bebeğinizin 23 ay civarında dünyaya bakış açısı. Büyüdükçe bu da değişecek. Paylaşmak sosyal yaşamın bir gereksinimi. Ne demiş atalarımız ''komşu komşunun külüne muhtaçtır''. O zaman işe ona paylaşmanın nasıl olduğunu göstererek başlayın. Birisi size bir hediye aldığında ona çok teşekkür edin. Bu durumda eminiz çok sevineceksiniz. Bu halinizi bebeğinizin de görmesini sağlayın. Bu en az bir yıl sürecek bir süreç, bunu da unutmayın. Birine bir şey vermek güzel diye düşünmeli. Bunu da hareketlerinizle siz ona öğretin. Ama bizim kullandığımız gibi bir atasözü kullanmayın. Atasözlerini  anlaması için daha çok küçük o!!

Dışarı:

 

2 yaşındaki çocukla daha çok dışarı çıkıyor olabilirsiniz. Belki markette ,belki eşinizle birlikte bir aile yemeğine ya da parkta oynamaya. Peki çocuğunuz dışarıda neleri yapmaması gerektiği biliyor mu? Eğer siz ya da bakıcısı öğretmiyorsa muhtemelen bilmiyor. Öncelikle neler yaşayacağınızı ona anlatarak güne başlayın. ''Aliciğim bugün önce parka gidip temiz hava alacağız, sonra babaannenin elini öpmeye gideceğiz'' gibi. Yaşayacakları ona sürpriz olmasın. Hayatın bir düzen içinde geçmesini ister çocuk. Bu nedenle onun gün içinde yaptıklarının bir rutin içinde olmasına dikkat edin. Unutmayın, Bir gün saat 20:00 de ertesi gün 24:00 te yatırılan çocuk hırçınlaşır.

Gittiğiniz resturantta yemek masasının üzerinde yürümesine, açık büfedeki malzemeleri yere atıp üzerinde zıplamasına izin veremezsiniz değil mi? Bu tür davranışlarından memnun olmadığınızı mutlaka ona hissettirin. Dikkatini başka yere toplayacağı aktiviteler önerin. Örneğin kız bebeğinin saçını tarayabilir. Ayrıca bu tür bir davranış bebeğinizin enerjisini boşaltabileceği yeteri kadar ortam bulamadığına da işaret edebilir. Kolay gelsin!

Doğum Günü Hediyesi:

 

Hayatının 2.yılı biterken ona muhteşem bir doğum günü partisi düzenleyebilirsiniz. Bunun için alternatif doğum günü önerilerimizi okuyabilirsiniz.

Bilgi Hapı:

2 yaş çocuğu ev işlerinde size yarımcı olabilir. Çamaşırları birlikte toplamayı denediniz mi? Muhtemelen çok düzgün katlayamayacaktır; ama böyle bir faaliyetle onun sorumluluk duygusunun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hem fiziksel aktivite yaparak enerjisini boşaltacak bir oyundur bu. Makinanın içine girmemesine de dikkat etmek gerektiğini söylemiş miydik?

geri 22 Aylık Bebek orta çizgi 24 Aylık Bebek ileri


2012-08-21 00:47:59
Oğlum gittiğimiz yerlerde etrafta ne varsa devirmek istiyor, onu nasıl durduracağımı bilemez oldum.
[...]  23 Aylık Bebek  25 Aylık Bebek  Bu Yazının Etiketleri: 2 Yaş Sendromu İyi Bayramlar Türkiye… 1 Bir Kadın, Bir Erkek… 0 Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 0 ATAM’A İTHAFEN 2 Doğum Sonrası Depresyon: İyi Hissetme Rehberi 0 20 Aylık Bebek: Öfkeli Şirin:) 0 32 Aylık Bebek:??Bay Ayı İle Bir Kahvaltı?? 0 19 Aylık Bebek: Minik Yardımlar Nasıl Kazanılır? 2 17 Aylık Bebek: Einstein’ın Bebekliği Nasıldı? 0 14 Aylık Bebek: Dağınıklığı Seviyorum 0 [...]

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya