27 Aylık Bebek: Hiç ''Mola'' Verdiniz mi?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Mola27 aylık Bebeğin bazen mola alması gerekebilir. Mola vermek çocuğun kurallarınızı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun istenmeyen bir davranışı tekrarlaması ve sizi bir türlü dinlememesi durumunda bu disiplin kuralını uygulamaya başlayabilirsiniz.

Örneğin, ısırmak, arkadaşına vurmak gibi durumlarda bir süreç işler. Öncelikle, Siz öncelikle potansiyel tehdidi görüp, çocuğunuzun dikkatini başka yöne çekmelisiniz. Bunun başarılı olamaması, uyarılarınızın dikkate alınmaması, çocuğunuzun ısrarla kötü alışkanlıkları devam ettirmesi durumunda ‘’mola’’ almak gerekir.

Çocuğunuzu bulunduğu yerden alıp sakinleşeceği ve yalnız kalacağı bir yere götürün.

 • Yaklaşık 2 dakika kadar onunla kimsenin iletişime geçmemesini sağlayın,(bu süre yaşla orantılıdır 4 yaşında 4 dakika kuralını uygulamalısınız)
 • Bu süre içinde onu yalnız bırakın ve yaptığının yanlış olduğunu anlaması için ona düşünme fırsatı verin. (Ortalıkta kırıp dökeceği eşyalar olmamasına dikkat edin) Ona konferans vererek yaptıklarının kötülüğünü anlatmayın. İlgi seviyenizi düşürmek ona vereceğiniz en büyük cezadır.
 • Süre bitince kaldığınız yerden devam edin. Davranışının kötülüğü üzerinde konuşmayın. O mesajı almış olacaktır.

Bir dahaki sefer aynı sorunlarla karşılaştığınızda ‘’Şimdi 3 ‘e kadar sayacağım ve eğer beni dinlemezsen mola almak zorunda kalacaksın’’ diyin. Bu şekilde molaya bile ihtiyaç duymadan onun sınırları anlamasını sağlayabilirsiniz.

Konsantrasyon :

2 yaşın üzerindeki bir çocuğun uzun süre bir yerde oturması gayet zor olmaktadır. Onların konsantrasyon zaman aralıkları çok kısadır ve hemen sıkılacaklardır. İçindeki bitmek bilmeyen öğrenme isteği onu kıpırdamaya zorlar. Siz ona düğmeleri olan oyuncaklar(kızlar için elbise giydirebileceği bir bebek,erkekler için bir oyuncak araba alabilirsiniz). Düğme gibi küçük şeylerle uğraşmak, yaşına uygun puzzle yapmak onların el becerilerini ve konsantrasyon yeteneklerini arttırabilir.

Uyarılma Düzeyi :

27 aylık bir çocuğun sadece yeteri kadar uyarana ihtiyacı vardır. Örneğin bir düğüne gitmiş ve dört saat boyunca orada kalmışsanız ,’’minik misafirin’’ fazla uyarılması muhtemeldir. Gürültü, ışık oyunları, bağıran insanlar,çılgınca dans eden katılımcılar…Tüm Bunlar, bu yaştaki bir çocuk için çok fazla olabilir. Ona ,arada sırada hava aldırmanız gerekecektir. Aksi takdirde gece uykusu bugün hem sizin için hem de onun için sıkıntılı geçecektir. Aynı paralelde eğer çocuğunuzun odasında çok fazla uyaran varsa(tavanda rengarenk parıldayan yıldız süsler, oyuncaklar, oyuncaklar) bebeğiniz uykuya dalmakta güçlük çekiyor olabilir.

Tam tersi olarak eğer 27 aylık çocuk gerekenden az uyarılıyorsa, günü sadece mutfak, salon ve kendi odası arasında geçiyorsa da sorun yaşarsınız. Onun yeni tecrübeler kazanması, yeni şeyler görmesi gerekmektedir. Bu dengeyi kurmak sizin anne-babalık göreviniz. O sıkılınca neyin kendisine fazla, neyin eksik geldiğini size sinyal olarak verecektir. Gereğini siz yapmalısınız.

Fiziksel Yeterlilik :

27 aylık bir bebek tek ayağı üzerinde kısa da olsa bir süre durabilir. Atletik yapısı artık zıplamaya da müsaittir. Kısa süreli olarak yerçekimine karşı koyabilmek onun için müthiş bir meydan okumadır. Bu hareketi önümüzdeki aylarda sık sık yapacağından emin olabilirsiniz.

Yaşamının ilk yılındaki görüntüsünden farklı bir görüntüsü vardır artık onun. Boyu uzamış  ve bebeklik yağları kaybolmuştur. Kollarının altındaki tombul şişkinliklerden bahsediyoruz!! Kilolu olmak eskisi kadar rağbet görmüyor. Eskiden kilosu olan bir çocuk ''gürbüz çocuk'', ''annesi iyi bakıyor ''gibi sıfatlarla ödüllendirilirdi. Ama artık fazla kilolu olmak sağlığın bir göstergesi değil. Bebeğinizin aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Onu Kucaklayın :

27 Aylık bebek kendisini sizden ayrı bir kişilik olarak konumlandırmaya çalışıyordur. Bağımsız olabilmek için koşmayı, merdivenleri tek başına inip çıkmayı, köşeleri düşmeden dönebilmeyi öğrenmiştir. Ama kendini her zaman güvende hissetmek ister. Kucağınızın her zaman ona açık olduğunu gösterin!

Bilgi Hapı :

Çocuklar bu dönemde kendilerini hayatın merkezi olarak görürler. Hayatın merkezinin yeni bir rakibe kayması onlar için felaket olur. İstediğiniz kadar adaletli olun, bir çocuğun kardeşini kıskanmasını engellemek çok zor bir iştir. Kıskanmak çok da olumsuz bir gelişim de değildir. Onun yaşından büyük davranmasını beklememiz haksızlık olurdu. Küçük kardeşe kötü bir şey yapmaması için gözünüz her zaman onun üzerinde olsun, bunları inanın kötü niyetinden değil , sadece kişisel gelişimin bir gereği olarak yapıyor. Büyük kardeşin yeterince ilgi ve sevgi aldığından emin olun.

Eşiniz eve yeni bir eş getirse ve ''korkma hanım ikinizi de eşit  seviyorum'' dese tepkiniz ne olurdu? 27 Aylık miniğinizi  anlayın!

geri 26 Aylık Bebek orta çizgi 28 Aylık Bebek ileri


2016-03-05 16:13:05
27 aylık ve 14 aylık iki erkek çocuğum var hocam ama bazen bunları idare etmekte zorlanıyorum büyük olan oğluma bişeyler göstermeye çalışıyorum bi süre sonra sıkılıyo vurmaya yada bağırmaya başlıyo konstrasyon sorunu olduğunu düşünüyorum yanlış mı sizce istese konuşuyor ama bişeyler söyledikten sonra banane diyebiliriz ediyo küçük olan oğlum ise yürümüyo tutunarak yürüyo ama kendi başına yürümeyi red ediyo ağlıyo sizce Nasıl bi yol izlemeliyim

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya