29 Haftalık Gebelik: Kıpır Kıpır !!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

29 Haftalık GebelikKoca bir bardak portakal suyu alıp, 29 Haftalık gebenin hikayesini okumayı  meyve suyunuzu yudumlayarak okumaya ne dersiniz ?  Üstelik mutfağımızda meyve suyu sıkmaya yönelik  birkaç size özel tarifimiz de var.

Bebek Büyüyor(29+0-29+6 gün)

Gebeliğin bu haftalarında bebeğin besin ihtiyacı gayet fazladır. Yeterince demir ,kalsiyum ve ve C vitamini alımına son derece dikkat edilmelidir. Kemikler içinde alyuvar yapımı son hızla devam etmektedir; bu sırada bebeğin kafası da büyümektedir. Çünkü büyüyen beyne yer açmak lazım.

Bebeğinizin sindirim çalışmaları da normal hayata hazırlıkları sürdürüyor. Bu günlerde bebeğinizin amniyotik sıvı içine yarım litre kadar idrar bırakabildiğine inanabiliyor musunuz? Bizce inanın; çünkü o gerçekten içeride sıkı çalışıyor. Bebeğinizin şu anki kilosu ne olursa olsun doğuma kadar mevcut kilosunu tam 3’e katlayacak. (Bebekler doğumda ortalama 3 kilo 400 gramdır)

''Bebişiniz'' bu hafta itibariyle 38,4 cm uzunluğunda ve 1.201 gram ağırlığında.(6 adet elma ağırlığında!)

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Bebek hareketlerinin şiddetinin ve sıklığının arttığına şahit oluyorsunuz değil mi? Artık onun bir ritim içinde hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta size yumruk mu atıyor tekme mi bunu bile anlayabilirsiniz. Eğer bir süredir onun hareketsiz kaldığını düşünüyorsanız bir şeyler atıştırmanızı, hatta muhtemelen şu anda yaptığınız gibi bir bardak portakal suyu içmenizi öneririz. Bunun üzerine sessiz bir köşede biraz uzanın, artık bir televizyonun açma kapama düğmesi kadar dışarı fırlamış olan göbek deliğinizi ve etrafını okşayın; fetüs  beslenme  sonrası hareket etmeyi sever.

Bir saat içinde 10 adet hareket hissetmeniz normaldir. Dönem dönem fırsat buldukça bu sayımları gerçekleştirmelisiniz. Eğer iki saatte 10 dan az hareket hissettiyseniz, bunu bir kez daha tekrarlayın.Kaçırmış olduğunuz tekmeler olabilir!  Sonuç halen 10 değilse ,bay doktor (genelde kadın doğum uzmanları erkek oluyor !!) sizden  telefon  bekliyordur.

Tansiyonunuzun yüksek seyretmesi veya idrarınızda protein tespit edilmesi durumlarında ‘’Preeklampsi’’ (Gebelik Zehirlenmesi) diye adlandırılan bir hastalığa karşı çok duyarlı olmalısınız. Gebelik Zehirlenmesinde kan damarları çevresinde iltihaplanma olur ve kan içindeki bazı sıvılar eklem yerlerindeki boşlukları doldurur. Tüm gebeliklerin %3 ile %8 i arasında rastlanan bu hastalığa  tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte; düzenli doktor kontrolüyle atlatabileceğiniz bir sorundur.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir: 

 • Ellerinizde, yüzünüzde ve eklem noktalarında şişkinlikler hissedersiniz,
 • Görme kaybı veya kusma yaşarsanız,
 • Ciddi baş ağrınız vardır,
 • Tansiyonunuz yüksek seyretmektedir,
 • Bir haftada 2 kilo alırsınız,
 • Yada hiçbir belirti hissetmezsiniz. Doktorunuz rutin kontrolde bu hastalığı teşhis eder.

Toplumun doğal doğumdaki ağrılar konusundaki efsanelerini bir köşeye bırakın. Maalesef kızlarımız daha genç yaşta doğumla-ağrıyı aynı kareye yerleştiriyor. Televizyonda görülen sahneler, annelerimizin abartılı anlatımları yanlış sonuçlara yol açtı. Artık anne adayları sezeryanı ağrıya bir çözüm sanıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Doğum hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, doğal doğum isteyeceğiniz doktora o kadar yardımcı olursunuz. Kurslara katılmayı deneyebilirsiniz. Hatta çok kısa süreli kurslar da var artık. Kurslara katılamıyorsanız, bilinçle okumaya devam edin. Doğal doğumu anlatan pozitif doğum hikayeleri size yardımcı olacaktır.

Gebeliğin bu döneminde eşinizle yürüyüş yapmanın, doğum kontrollerine birlikte gitmenin ve bebek bakımı hakkında bilgi edinmenin tadını çıkarın. Babanın da kendisini doğuma hazırlaması gerekir.9 ay boyunca hamileliğinize uzak kalan bir babanın doğum sonrasında sadece bir gün de bebeğe alışmasını beklemek yanlış olacaktır. Mucizenize onu da ortak edin. Ayrıca Doktorunuz size yasaklamadığı sürece cinsel ilişkiden kaçınmak zorunda değilsiniz.

Bilgi Hapı:

Bebekolay.com olarak bazı konularda tarafsız değiliz. Kimse kusura bakmasın ama normal doğum(doğum demeliyiz aslında) ve emzirme konusunda taraflı bir portalız biz. Birçok anne-bebek sitesi bu konularda nedense nötr olmayı kendine ilke edinmiş durumda. Ne yazık ki bebek maması ve sezeryanla doğum ekonomisi çocuklarımızın geleceğini ipotek altına almış durumda. Nedense kimse bu çarkı hedef almak istemiyor. Aslında sebep belli!  Çünkü sonuçta işin ucunda Napalyon'un sözleri  var: Para,para,para….

Herhangi bir hastalığı nedeniyle vajinal doğum yapamayacak veya bebek emziremeyecek anneleri de biz ''doğalcı'' olarak görüyoruz. Ancak hiçbir neden yokken planlı sezeryan yapan veya bebeklerini anne sütünden mahrum bırakan annelerin biraz daha bilgilenmelerini çok istiyoruz…çok istiyoruz….çok istiyoruz….Burada iş yine en fazla hekimlerimize düşüyor.

Biz, bebekolay.com olarak bu yazının altında bir doğal doğum ve anne sütü savunucusu doktorlar listesi yayınlamak istiyoruz. Ülkemiz topraklarında da uzun yıllar şifa dağıttığı düşünülen  bir başka hekim ve tıbbın babası olarak anılan Hipokratın çağdaş öğrencileri de bu konularda tarafsız olamaz diye düşünüyoruz.

Hadi hep beraber yorumlar kısmında doğal doğum ve anne sütü savunucusu doktorların  isim/uzmanlık alanları ve bulundukları ili belirterek uzun bir liste yapalım.

geri 28 Haftalık Gebelik orta çizgi 30 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 29 Haftalık Gebe, hamileliğinin 30. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun