3 Aylık Bebek: Bebek 1 Yaşında!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

3 Aylık BebekEminiz ki  bu başlığa anlam veremediniz. Şöyle yapalım; tam bir yıl öncesine gidin! Bir yıl önce bugünlerde bebek rahminizde oluşuyordu!!  Şu an 3 aylık olan bebeğinizin aslında tam bir yıldır atan bir kalbi var. Artık teknik olarak da o bir yenidoğan değildir.

3 Aylık Bebek Neler Yapar?

 Artık ‘’balınız’’ yüzüstü yatırıldığında kafasını daha çok kaldırıyor olmalıdır. Kaynaklar 90 derecelik bir kafa kaldırmaktan bahsetmekte. Çünkü o artık boyun kaslarına daha çok hakim. Bu hareket biraz şınav çekmeye benzer. Kafasını kaldırırken kollarından da destek alır. Bilin bakalım bu hareket neyin habercisi.Yazımızın  sonuna kadar sabırlı olmanızı istiyeceğiz. (Sabır! Bir bebeği yetiştirirken en fazla ihtiyacınız olacak araçtır. Ağlamalar, sağlık sorunları, yorgunluğunuz ..hepsi daha sabırlı bir ebeveyn olmanızı gerektirir)

 • 3 aylık bebek bir takım sesler çıkarmaya başlar. (a,aa,agu,goo goo gibi) Bunlar konuşmanın ilk işaretleridir.Onu cesaretlendirin ve bu sesleri tekrar edin. Okuma yazma öğrenen bir çocuğu düşünün. Onlar hemen düzgün cümleler kuramazlar değil mi? Sizin çocuğunuz da konuşma için bir takım hazırlıklar yapmaktadır. İleriki aylarda dil, gırtlak ve ağız kasları geliştikçe daha anlamlı kelimeler duyacaksınız.
 • Sizin sesinizi tanıdığını görebilirsiniz. Odaya girdiğinizde sizi görmeden sesinize tepki verdiği oluyor değil mi? 3 aylık  bebek bazı seslere alışmıştır. Tanımadığı ve özellikle sert sesler onu rahatsız edebilir. Ayrıca o artık bir mimik uzmanıdır. Hareketlerinizi ve seslerinizi birleştirerek algılar. Beyin ses ve hareketleri ,mimikleri birbirine yapıştırarak hafızaya alır.Örneğin ona ‘’evet’’ dediğinizde kelimenin anlamını bilmez ama hareketlerinizden onu onayladığınızı anlayabilir.
 • Ona dokunması için fırsatlar yaratın. Tüm diğer duyguları gibi dokunma duyusu da gelişim içindedir. 3 aylık bebek bakımı konusunda en önemli noktalardan biri onun sizin teninize dokunuyor olabilmesidir. Ama ipek ve yün gibi farklı dokulara ulaşabilmesi için ona şans verin. Ayrıca onunla egzersizler yapın. El ve ayaklarını daha çok hareket ettirmesi için onunla oyunlar oynayın; ama onu zorlamayın.
 • Bu aylarda bebeğiniz oturmak isteyebilir! Onu anlamak lazım. Sürekli tavana bakmak sıkıcı geliyordur ve biraz da karşısında oturanlara bakmak ister. Baş ve boyun arkasının destekte olmasını sağlayın ve bu keyfi yaşamasına izin verin.Hatta yere basarak biraz ayakta durmakta onun hoşuna gidebilir.(Tabi onu tutuyorsunuz değil mi?) Eğer sıkıntı duyuyorsa onu oturtmak veya ayakta durmak için kesinlikle zorlamayın.Kendisi uygun zamanı ayarlayacaktır.
 • Artık dünya onun için 3 boyutlu hale gelmektedir. Daha önceden her şeyi bir televizyon ekranındaki gibi düz bir görüntü olarak algılarken artık nesnelerin derinliği ve yüksekliği vardır.(Uzmanlar iki yaşına kadar televizyon izletmenin çocuğa hiçbir faydası olmayacağını hatta zararları olacağını söylemekteler-Bunun Zor olduğunun farkındayız, ama bu konu çok hassas.)
 • O ,elleri ve ayaklarıyla kendi başına zaman geçirdikçe sizden bağımsızlık kazanıyor. Muhtemelen halen kendisini sizin bir parçanızmış gibi görüyor . Ancak her geçen gün sizden bağımsızlık kazanacak. Bu hem güzel hem kötü bir duygu .Onları bizden bağımsızlaştırmak için eğitiyoruz! Büyüyüp belli bir yaşa gelince de bizden kopmasını istemiyoruz. Ne yapalım bu da hayatın bir gerçeği.
 • Eğer halen oluşturmadıysanız bir rutin veya düzen oluşturmak için geç değil. Bu aylardaki bebekler neler yaşayacaklarını bilmek isterler. Bu onlara güven verir. Ne zaman yemek yiyeceğini , ne kadar oyun oynayacağını ,ne kadar uyku uyuyacağını bilmek  onun için çok önemlidir. Bu , ileride daha huzurlu bir çocuk sahibi olmanız için de önemli. Ayrıca böyle bir düzen kendinize daha fazla zaman yaratmak için harika bir yöntemdir. Böylece hem o hem de siz kazanmış olursunuz.

Siz:

Hamilelik öncesi kıyafetlerinizi özlüyor olabilirsiniz. Uzmanlar genellikle hamilelik öncesi görüntü ve kilonuza dönmek için size 9 ay zaman verirler. Ama yavaş yavaş doğum sonrası egzersizleri  yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak özellikle emzirmeye devam ediyorsanız,6 aya kadar sadece anne sütünü destekliyoruzJ,bu işi biraz daha dikkatli yapmalısınız. Renkli beslenme kurallarına uyun, su için ve sütünüzü azaltacak her şeyden kaçının.

3 aylık bebek beslenmesinde anne sütünün yeri çok önemlidir.Anne sütü Prof.Dr.Gülbin Gökçay’ın dediği gibi ‘’yaşayan canlı’’dır. Bebeğinizin farklı gelişim dönemlerinde farklı özellikle kazanarak onu tam olarak besler. Bu harika bir şey! Lütfen erken pes etmeyin!

Bu günlerde arkadaş çevrenizin değiştiğini görmek sizi şaşırtmasın. Kendinizi bebeği ve çocuğu olanlardan kurulmuş bir arkadaş çevresinde bulabilirsiniz. Eminiz ki  paylaşacak, konuşacak çok şeyiniz olacak onlarla,bu nedenle bu değişimi normal görmek lazım. Annelik grubunuzu ziyaret ettiniz mi?

Ama eski arkadaşlarınızı da  silmeyin. Eskisi kadar olmayacak belki ama yine de onlarla zaman geçirmenin yollarını arayın.

Bilgi Hapı:

Aferin size! Şifreyi buldunuz ve eğer sorunun altındaki yorum kısmına ilk siz yazarsanız ödülümüzü siz kazandınız demektir. ve işte kazandıran şifre :  "Her Anne Güzeldir". Bu sözcüğü bebeğinize karşı kullanmakta cimrilik yapmayın; ama bunu ,biz size söylüyoruz bu kez ! Sabırlı oldunuz ve yazıyı sonuna kadar okumayı başardınız.Aynı çocuk yetiştirmedeki sabrınız gibi.Şimdi cevaplıyoruz: 3 aylık bebeğinizin kafasını kaldırıp kollarına güç vermesi,emekleme hareketine ön hazırlıktır!!!

geri 2 Aylık Bebek orta çizgi 4 Aylık Bebek ileri


2015-05-09 07:41:22
Her anne güzeldir..
2015-05-08 10:46:34
Her anne güzeldir
2015-05-08 10:34:25
Bu yazıyı okuduktan sonra öyle mutlu oldum ki benim oğlum üçüncü ayına girmesine az kaldı ama bu dediklerinizi biz iki aydan beri yapıyoruz dün gece de sallamaya başlayınca e e e demeye başladı çok şaşırdım ama çok güzel bir duygu ..
2014-12-16 18:40:53
Her anne güzeldir.
2014-03-04 15:38:05
Bebeğim 3 aylık ve reflü oldu ona uzulmekten bu güzel anlarin tadını cikaramiyorum emmiyor da sagip biberon ile veriyorum bir aydır çok az yiyor aranizda böyle olanlar varmı çok kötüyüm çok gecermi nezaman geçer

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya