30 Aylık Bebek: ''Gezmeye Gidelim Anne''

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Yunus2,5 yaşında bir çocuktan en fazla duyacağınız cümle bizim başlığımızda yer alıyor. Evde ve nedense hep birbirine benzeyen parklarda zaman geçirmek onun için yeterli olmayabilir. Alışveriş Merkezleri de birbirine benzeyen ve monoton olarak görülebilir. Ama kendinizi yetersiz hissetmeyin. Etrafınızda onunla harika zaman geçireceğiniz o kadar çok yer var ki.. Sadece bunun üzerinde biraz düşünün.

Nereye Gidelim?

Müzeler: Çocuğunuz tarih öncesi antik kentlerde gezdirmeniz , bu yaşlarda onun için pek anlamlı olmayacaktır.(4 yaşındaki bir kızın Efes Antik Kenti Çöl diye tanımlaması bu düşüncemizi desteklemişti!) Ancak artık şehirlerde bilim müzeleri,çocuklara özel müzeler açılıyor.  Örneğin Sunay Akın oyuncak müzesinde gezmek, oyun çağındaki bir çocuğu büyüleyebilir. Ne kadar çok oyuncak olduğunu görmesi, eminiz onun önünde uğraşacağı daha çok şey olduğunu ve daha umutlu olmasını sağlar.

 • Hayvanat Bahçesi: 2,5 yaşındaki bir çocuk büyük ihtimalle hayvanları sevecektir. Sevimli tavşanlar, küçücük atlar, oyuncu  maymunlar veya sevimli bir yunus. Tüm bunlar onun hayatındaki her şeyden farklıdır. Bu yaşına kadar sadece insan ve insan yüzünü gören bir çocuk, farklı canlıların da yaşadığını anlayabilir. Bir yılanın yanına geldiğinizde tüyleriniz diken diken oluyorsa, çocuğunuz bunu hemen anlayacaktır. Çocuklar aynalarımızdır  ve onlar korkularımızı da yansıtırlar.
 • Akvaryumlar: Artık Hemen her şehirde özel akvaryumlar açılıyor. Burada balıklara ve suya yakın olmak bebeğinizi dinlendirebilir. Renkler ve sualtındaki gizem onu büyüleyecektir. Özgürlük ve sevecenliğin sembolü yunus onu çok heyecanlandıracaktır.

Çocuğunuzun aşırı uyarılmasını istemiyorsanız tüm aktiviteleri aynı günde(!) yapmamaya dikkat edin. Ayrıca farklı aktivite önerileriniz varsa lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Çıplaklık :

30 aylık  çocuk karşısında çıplak olarak durmalı mısınız? Eğer ilgisiz davranıyorsa sorun yok; ancak vücuda bakıp çok fazla sorular yöneltiyorsa artık onun karşısında daha kapalı çıkmanız gerektiğini anlamalısınız. Bir çok çocuğun 3 yaş civarında çıplaklık konusunda daha ilgili olduğu tespit edilmiştir. Ancak her çocuk farklıdır ve sizin çocuğunuzun tavırları onun gelişimini belirler, kitaplarda  yazan kilometre taşları değil.

Kardeş Kıskançlığı :

2,5 yaşındaki bir çocuk yeni doğacak bebeğinizi bir rakip olarak görecektir. İlginin kendisinden başka bir canlıya kayması onu çılgına çevirebilir. Bu çılgınlığa uzmanlar kardeş kıskançlığı diyorlar. Ona ilginizin azalmadığını göstermek zorundasınız. Bu yaşlarda yeni yeni gelişen kıskançlık duygusu sadece küçük kardeşe doğru olmayabilir. Büyük bir abla ya da komşunun oyuncağı da yavaş yavaş onun için kıskanılacak unsurları olabilir. Kendine güveni tatmin edildiği,yeterince uyarana maruz kaldığı ve sizden tam şefkat gördükçe, kıskançlık seviyesi düşecektir. Onunla daha çok zaman geçirmelisiniz.

Fiziksel Gelişim :

Ayakkabılarını kendi giyebilen, fermuarını kapatabilen, oyuncaklarıyla daha büyük kuleler inşa edebilen bir çocuk artık kitap sayfalarını da rahatlıkla çevirebilir. Kitaplarla zaman geçirmesini, sayfaları çevirmesini izleyin. Resimlere bakarak neler olduğunu düşünmektedir beyninde. Arada sırada neler düşündüğünü sizinle de paylaşması ne hoş olurdu? Sürekli öten horoz acaba etrafındaki hayvanlara ne anlatmaktaydı? Siz anlamazsınız belki; ama 30 aylık bebeğiniz size anlatabilir….

Güvenlik Nesnesi :

Oyuncak bir ayıcık veya tavşan, bebeğinizin en yakın arkadaşı olabilir.’’Gerçek arkadaşlık’’ öncesinde bu tür bir güven ve rahatlık verici nesne onlar için iyi olabilir. Bu oyuncaklar ‘’Ben seni sevmiyorum’’, ’’Şimdi gidiyorum’’ demezler ve bebeğinizle güç mücadelesine girmezler. Çocuğun benlik gelişimi ve özgüveni için bu tür bir güvenilir dost mükemmeldir. Bu oyuncakları başkasıyla paylaşmasını kesinlikle beklemeyin. Ayrıca bu nesneleri hiçbir zaman cezalandırma aracı olarak kullanmayın. Güvenlik nesnesinin bir oyuncak değil bir battaniye de olabileceğini unutmayın. Her ne ise bu güvenlik nesnesinin kaybolmaması gerekir!!

Bilgi Hapı:

Ters Psikolojiyi biliyor musunuz? 30 aylık ‘’minik canavarınız’’ örneğin ıspanak  yemeyi sevmiyorsa, ona

‘’Tuana, ıspanak yiyemez, yiyemez’’gibi bir şarkı mırıldanın. Yada ‘’Bora oyuncaklarını toplamayacak,hepsini ben toplayacağım’’ diyerek neşeli bir cümle kurun.

’’Minik eleştirmen’’ söylediğinizin tam tersini yapmaya bayılacaktır!

Not: Lütfen bu tekniği gereğinden fazla kullanmayın, etkisini kaybetmesin!

geri 29 Aylık Bebek orta çizgi 31 Aylık Bebek ileri


2015-08-15 00:05:37
Mrhb bayanlar sizin önerilerinizi almak istiyorum.ben 27 yaşındayım calışmıyorum 3.5 yaşında bi kızım var suan 8 aylık 2. Bebeğime hamileyim kızımın odasını 6 aylıkken ayırdım hiçte zorlanmadım çokta iyi yaptım diye düşünüyorum.fakat bu son 1 haftadır hergün buğlem; anne ben sizle yatmak istiyorum diye sürekli ağlıyor hani derler ya iki gözü iki Çeşme diye resmen o hesap babasının da benimde burnumuzdan getiriyor sabah kalktığı andan itibaren yatana kadar ben kimle yatıcam, gece sizle yatmak istiyorum diye ağzından düşmüyor olmaz yatamazsin diyince de saatlerce aglıyo geceleri ya o bizim odaya taşınıyo ya biz onun odasına Ceza vermek istiyorum beceremiyorum kızıyorum anlamıyo bildiğini okuyo napıyım ne yapmalıyım şimdiden yardım etmek isteyenlere tşkr ederim
[...] Bebek  30 Aylık Bebek Bu Yazının Etiketleri: İyi Bayramlar Türkiye… 1 Bir Kadın, Bir Erkek… [...]

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya