32 Aylık Bebek: ''Bay Ayı İle Bir Kahvaltı''

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bebek Oyuncağı32 Aylık  bebeğin hayali bir arkadaşı olması gayet doğaldır. Onunla kahvaltıya gelebilir, gezmeye giderken yanınızda olmasını ister ve arabada onunla sohbet eder. 2,5-3 yaş arasında  beliren ‘’hayali bir yoldaş’’ çocuğunuzun gelişimine bir süre eşlik edebilir. Çocuğunuzun psikolojik sorun yaşadığını düşünmenize gerek yok. Bir nevi güvenlik nesnesi olarak onunla ilişki kurar ve korkularını onun yardımıyla atlatmaya çalışır. Çocuk yaşadığı stres ve kaygıları onun üzerinden ifade edebilir. ’’Bingo ,  kreşe gitmeyecek’’ veya ‘’ Ayıcığım çok korktu’’ derken kendi düşüncelerini ifade ediyor olabilir. Siz oyuna çok müdahil olmamaya çalışın. Çocuğunuzla ‘’hayali arkadaşı’’ını  karşılaştırarak , 32 aylık bir çocuğa ders vermeyin. Ama bazen hayali arkadaşa ‘’Ali, bugün doktordan hiç korkmadı, aferin Ali’ye’’ diyerek çocuğunuzun olumlu bir hareketini övebilirsiniz. Hayali arkadaş için masaya bir tabak daha koymanız gerekebilir. Korkmayın isminin çağrıştırdığı kadar çok yemeyecektir! 

Çocuğunuz hayali arkadaşlarla aşırı derecede oynuyor ve aynı zamanda gerçek arkadaşlıklar konusunda çok isteksizse doktorunuza danışmanız gerekebilir. 

Bebek ve Oyun :

  

3 yaşına yaklaşan bir çocuk ‘’yap-inan’’ oyunları oynamaktan zevk alacaktır. Elindeki bir sihirli değnekle dünyayı değiştirebileceğini  veya sırtındaki pelerinle ‘’süpermen’’ e dönüşebileceğini düşünür. Ya da kızınız oyuncak bebeğini beslerken aynı sizin ona olan yaklaşımınızı sergileyecektir. Çocukların hayal dünyası bu yaşlarda gayet derin olabilir. 

‘’Hayal dünyası, bilgiden daha değerlidir’’  Albert Einstein 

Bundan sadece 20-30 yıl önce birileri cep telefonu diye bir şey hayal etmemiş olsaydı, bugün elinizdeki telefonla Amerika’daki arkadaşınızla görüntülü konuşamıyor olurdunuz. Dolayısıyla hayal gücünü destekleyin ve çocuğun hayal dünyasını geliştirmesine izin verin. 

32 Aylık bir çocuk arkadaşlarıyla daha sık görüşmek isteyebilir. Ancak etkileşimli oyun ve sempati kurmak onun için halen zordur.’’Emirhan ‘da  biraz oyuncak atla oynamak istiyor’’gibi cümleler kurmanız empati ve paylaşma duygularının gelişmesine yardımcı olabilir. 

Öfke Ve Ağlamak :

  

2 yaş sendromu devam ediyor olabilir. Çocuğunuzun yapmak istedikleriyle yapabildikleri arasındaki uçurum ona öfke nöbetleri yaşatabilir. Dünyaca ünlü psikiyatrist Aletha J.Solter ağlamanın kesinlikle kötü olarak etiketlenmemsi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Öfkelendiğinde onu engellemek ve ‘’öfkelenme ‘’ demek anlamsızdır. Çocuk öfkeyi de yaşayabilmeli ve isterse ağlayabilmelidir. Solter, ağlamanın da engellenmemesi gerektiğini ve çocuğun içini boşaltmasına izin verilmesi gerektiğini savunmaktadır. Ancak o ağlarken tek başına bırakmamalısınız. Onun yanında olduğunuzu hissettirmeli, hatta sırtını okşamalısınız. 

Korkular :

  

Minik kahramanınızın yeni korkuları da olabilir. Korkularını yok saymak en büyük yanlış olacaktır. Onun bulunduğu merdivene inin ve hayata onun seviyesinden bakın. ‘’Hayır canavar diye bir şey yok’ demeyin. 

Odasında mutlaka bir canavar olduğuna inanıyorsa, onu anladığınızı ve çok korktuğunu bildiğinizi söyleyin. Bu onu rahatlatacaktır. Mutfakta yapacağınız bir ilaçla (su olabilir!) özel bir sprey geliştirebilirsiniz. Bunu yatağın altına sıkınca canavarın yok olacağını söyleyin. Sonra kahramanınızı güzelce bir kucaklayın, Çocuğunuzun daha rahat uyuduğunu görebilirsiniz. 

Mutluluk :

  

32 aylık bebek anne baba ayrılığından, bakıcının sık değişmesinden, yeni bir kardeşten ve ev taşınmasından etkilenebilir. Tam dünyayı öğrenmeye başlamışken bazı küçük değişiklikler bile onun kabul edeceğinden  daha büyük gelebilir. Bir bakıcı değişikliği, sizin için sadece ‘’Fatma Ablanın gitmesi ve Ayşe Abla’nın gelmesi ‘’ olabilir.  Ama ‘’minik bağımlınız’’ için bu değişiklik Mars’tan Satürn’e geçmek gibidir. Ona mutlaka zaman tanıyın ve yeni bakıcıyla birlikte üçünüz zaman geçirin. 

Anne babanın kavgaları dahi çocuk üzerinde fırtınalar estirebilir. Ünlü televizyon dizisi ’’Çocuklar Duymasın’’ programında anne ve babanın tartışmak için sürekli mutfağa gittiklerini hatırlıyor musunuz? Eşinizle sorunlar yaşamanız evlilik hayatının bir gerçeğidir; ama bunu çocuğunuzun hissedebileceğinden emin olun. Onun yanında tartışmayın; çünkü buna alındığını hemen fark edersiniz. Ama en ideal çözümün ‘’mutfağa çok az gitmek ‘’olduğunu da bilin. Sorunları büyümeden çözdükçe eşinizle daha uyumlu olduğunuzu göreceksiniz. 

Minik yavrunuza(yada yavrularınıza) eşinize ve size mutlu bir hayat diliyoruz. 

Bilgi Hapı : 

32 ayı geride bırakmış çocuğunuzla dansedebilirsiniz. Televizyon,radyo yada cd/dvd  player’i açın ve çocuğunuzun içindeki çoşkuyu hareketlere dökmesine izin verin. İlk başta hareketleri müzikle pek uyum içinde olmayabilir; ama inanın bize bu hiç önemli değil. Sonuçta müzik ruhun gıdasıdır. 

geri 31 Aylık Bebek orta çizgi 33 Aylık Bebek ileri


Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya