32 Haftalık Gebelik: Ayakkabılarımı Kim Bağlayacak?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
32 Haftalık Gebelik32 Haftalık gebelikte neler yaşayacağınızı merak ediyor olmalısınız. Bu hafta  itibariyle izne ayrılmış bir gebe olabilirsiniz. Bu nedenle sizin için detaylı bir yazı hazırladık. Ayrıca, siz de yandaki  gibi bir resim çektirmeyi deneyin deriz biz !

Bebek Büyüyor(32+0-32+6.gün)

Doktor ziyaretinizde bu hafta yapılacak bir ultrasonda ilginç şeyler görmeye  hazır olun. Doktorunuz bebeği size gösterdiğinde burnunun dedesine, ağzının babasına veya yanaklarının size benzediğini görebilirsiniz. Bebeğiniz artık birilerine benzetilecek kadar olgunlaşmıştır! Başparmağını emiyor olabilir. Bu refleks hareketi doğumdan sonrada devam edebilir. Muhtemelen bebek emzirmeye hazırlık yapıyor veya kendine oyun arıyor.
 • Tam ultrason sırasında bebeğinize bir hıçkırık gelebilir. Bu son derece eğlenceli olacaktır.
 • Bugünlerde bebeğin zamanının %90’ı uykuda geçmektedir. Dolayısıyla onu uykuda yakalama şansınız oldukça yüksektir. Bu uyku ritmi doğumdan sonra da devam edecek. Gitikçe de azalacaktır.
 • 42,5 cm uzunluk ve 1.694 gram ağırlıkla bebek adeta balon gibi büyümüş olan rahminizin içinde huzurludur.Küçük bir kavun taşıyor gibisiniz.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Gebelikte babalara düşen ciddi görevlerden biri de eşlerinin ayakkabı bağcıklarını bağlamaktır ! Göbeğiniz kocaman olmuştur; aşağıları görmeniz ve ulaşmanız artık zordur. Arabadan inme bile biraz sıkıntı veriyor olabilir artık. Ayrıca doktorunuz,  randevusunda sizden idrar testi isterse yandınız. Bardağa isabet gayet zor olacaktır. Biraz daha sabır sadece 2 ay kaldı! Hamileliğinizin ilk aylarındaki, pek de sevmediğiniz arkadaşınız olan, duygusal ruh değişimleri tekrar kapınızı çalmış olabilir. Doktorunuzla bunu paylaşın. Ayrıca uyku düzensizlikleri ve ağrılarınız da sizi rahatsız ediyor olabilir.Kramp ve ağrılarda, bulunduğunuz pozisyonu değiştirmeye çalışın.Ayrıca  düzenli beslenme alışkanlığı aşırı kilo alımınızı engelleyerek size huzur verecektir. Vücudunuzun denge merkezi değişmiştir; dolayısıyla topuksuz ayakkabılar giymeniz gerekir. Vücudunuzun alt bölgelerine doğru gerçekleşen basınç ayak ağrıları getirebilir.Ayaklarınızı sık sık yukarı kaldırarak dinlendirmeye ve rahat ayakkabılar giyinmeye özen göstermelisiniz. Unutmayın !  Hesapladığınız doğum günü sadece bir varsayımdır. Gebeliklerin büyük çoğunluğu son adet tarihinden 37 ile 42 hafta sonra doğumla sonuçlanmaktadır. Ayrıca ilginç bir istatistik : hesaplanan doğum gününde doğumun gerçekleşme  olasılığı sadece %5!! ''Büyük Gün'' ün tarihi için takıntılıysanız aşağıdaki listeye bir göz atmakta fayda var;
 • Hamileliğin ilk çeyreğinde yapılan ultrason ölçümleri bebeğin gerçek yaşı konusunda en doğru verileri oluşturur. Doktorunuz bu çalışmaları mutlaka yapmıştır.
 • Doğumun ne zaman gerçekleşeceğiniz kimse bilemez. Dolayısıyla bir sapma durumunda doktorunuzu suçlamamalısınız.
 • Riskli bir hamilelik geçirmekteyseniz gebeliğinizin son ayında  ve  42. Haftaya sarkarsanız doktorunuz bebeğe non-stress testi uygular. Bu testle içeride durumun nasıl olduğu tespit edilir.
 • Planlı Sezeryanla doğumlarda bebek genellikle 38+0 ile 39+0 arasında  alınmaktadır. Hangi günün uygun olacağına doktorunuz bebekte yaptığı ölçümlerle karar verecektir.39+0 ,40.Hafta’nın ilk günüdür.Bebek bugünden  sonra her an gelebilir; dolayısıyla doktorlar yapılacak bir sezeryanla, o normal doğumla gelmeden işlemi bitirmek isterler.
Haftanın Önerisi: Bebeğin doğum sonrası ilk günleri veya haftaları için öneriler içeren yazılarımızı okudunuz mu? İnanın bize o günlerde pek vaktiniz olmayacak.Şimdididen bilgilenmenizi öneririz. Bilgi Hapı: Sezaryan mı , normal doğum mu sorusu gebeliğiniz boyunca size en fazla sorulan sorulardan biri oldu. Biliyoruz ki çok sıkıldınız. Bu yüzden size söyleyeceklerimizin  çok önemli olduğunu düşünüyoruz. 1-Normal olan,  tüm kadınların normal doğum yapmasıdır. 2-Birinci madde kadar önemli olan diğer konu ise sizin kararınızdır. Çağımızda tüm bilgi kaynaklarına ulaşım son derece kolaylaşmıştır. Bilinçli anne tüm kaynakları dinler ve ona göre kararını  verir. Dolayısıyla eğer siz sezaryanı tercih ettiyseniz bunu kimsenin sorgulamaya hakkı yoktur. Önemli olan gerekli araştırmaları yapmanız ve kendinizi iyi hissetmenizdir. 3-Tıbbi gelişmeler sezaryan ameliyatını son derece geliştirdi. Sezaryan sayesinde doğumu imkansız olan milyonlarca bebek şu anda bizlerle birlikte. Bu yönüyle sezaryan takdir edilecek bir görev üstlenmiş durumdadır. Ancak sezaryanın ticari kaygılarla kullanılmasına kesinlikle karşı olmak lazım. Doğum yönteminiz konusunda sizi en fazla  yönlendirecek kişi doktorunuzdur; şayet doktorunuzdan farklı düşünüyorsanız bunu onunla paylaşın. Hatta ikinci bir uzmana danışmayı deneyin. Bazı durumlarda  sezaryanla ameliyat bir zorunluluk haline gelmektedir: 1-Anne karnında Makat aşağı veya yatay duran bebekler, 2-Plasentanın doğum kanalını tıkaması, 3-Bebeğin başının leğen kemeğinden geçmesinin zor olması, 4-Doğum 2 veya 3 hafta geciktiyse, 5-Doğum zamanında anne vajinasında uçuk varsa(aktif herpes), Sezaryan Aşamaları Hakkında: Size verilen randevu saatinde hastaneye ulaştığınızda önce lavman yapılarak bağırsaklar  boşaltılır ve ameliyat öncesi testleriniz yapılır. Bundan sonra ise asıl operasyon başlar :
 • Serum vasıtasıyla anestesi verilir veya epidural anestezi yapılır,
 • Göbeğin alt kısmında farklı katmanlara (7 katman) 10-15 cm uzunluğunda kesiler yapılarak amniyotik keseye ulaşılır,
 • Önce Bebek ve sonrasında plasenta dışarıya alınır,
 • Rahim  içi temizlenir ve katmanlar dikilir.
 • Bebek, çocuk doktorunda ilk testlerden geçmektedir,
 • Anne uyandırılır ve odasına alınır. Bu aşamalar yaklaşık 45 dakika kadar  sürmektedir.
 • Bir saat içinde narkoz etkisinden yavaş yavaş çıkarsınız.

geri 31 Haftalık Gebelik orta çizgi 33 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 32 Haftalık Gebe, hamileliğinin 33. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

2014-01-29 00:44:48
iyi aksamlar bayanlar 31+3 gunluk hamıleyım ve mıdemde cok asırı yanma var ne yaptıysam gecmıo ve mıgdem cok agrıyo.ayrıca bebegım gece 1 de bır baslıor hareketlemeye sabah 6 ya kardar hıç durmuyor arada sancıarımda oluyor haftaya cuma gıdıcem doktora benım gıbı olanlar yardımcı olabılırlermı rıca etsem.
2011-10-16 17:29:15
Kesinlikle çok doğru bir başlık :))) 4 buçuk - 5 ay öncesine gittim. yanınızda birileri varsa sizin bu komik çabanızı görüp hemencecik eğilip ayakkabılarınızı bağlayacaktır. Ama yalnızsanız ayağınızı yukarı daha da yukarı kaldıracak yok olmadı bir merdiven ya da bir kaldırım bi taş yok mu diye etrafa bakacaksınız :)) aman Allahım hepsi çok tatlı anılar :) yazıları okudukça hatırlıyor ve çok keyifleniyorum. haftanın önerisi benim de önerim. bebek doğunca en basit ihtiyaçlarınız saniyelere sıkışmak zorunda kalacak. Bebeğinizle ilgilenmek dışındaki yapacaklarınız bir zip dosyasına dönüşecek :))

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya