33 Aylık Bebek: İmparator Olmak!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Çocuk ve Demokrasi33 aylık bebek kendini bir imparator sanıyordur. Her şey onun direktifi altındadır, o her şeyin sahibidir ve ne derse hemen yapılmalıdır!! Tipik bir çocuk gelişim sürecinde bu tür davranışlar görülebilir. Sizin görevinizse onu demokrasiye yaklaştırmaktır. Hiçbir imparatorluk bir günde gerçek bir demokrasi olmamıştır. Bu evrensel kural sizin küçük politikacınız için de geçerlidir. Ona  ‘’teşekkür ederim,’’lütfen’’ ve ‘’getirir misin?’’ gibi kelimeleri öğrettikçe bir kraldan çok, insan haklarına saygılı bir şovalyeye çevirebilirsiniz onu. Ayrıca siz ve onun çevresindekilerin de sürekli emir veren pozisyonunda olmamasını sağlayın. Sizlerden gördüğü nazik yaklaşımların taklidini çok kısa sürede yapmaya başlayacaktır.

Bir de 3 yaşına yaklaşan bebeğe seçenekler sunmak iyi bir fikir olabilir .’’Sen elma mı yemek istiyorsun, portakal mı’’ diye sordukça onun için demokrasiyi öğretmiş olursunuz. Çünkü diktatörlüklerde seçenek yoktur!!

Çocuk Üstün Zekalı mı? Çocuğunuzun öğrenme hızının ortalamanın çok üstünde olduğunu, belki sayıları ve harfleri  iyi bildiğini, yüksek düzeyde yaratıcı olduğunu (resim veya müzik yetisi olabilir), çok güçlü bir hafızası olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuz üstün yetenekli veya üstün zekalı olabilir. Dünyadaki tüm çocukların %2-3 kadarı üstün zekalı olabilir. Bu şekilde bir düşünceniz varsa bunu doktorunuzla paylaşın. Ancak bu yaşlarda çocukları ‘’üstün zekalı’’ veya ‘’üstün zekalı olacak ‘’ gibi kategorilere sokmayın lütfen. Onun gelişimini daha dikkatle izleyebilirsiniz; ancak onun yaşıtlarının üstünde performans göstermesini beklemeniz çocuğunuza yapacağınız büyük bir kötülük olacaktır. Bolca oynamasına, aktivite yapmasına ve kendini geliştirmesine izin verin. Bu yaşlarda yapılacak dışarıdan müdahaleler ona zarar verecektir. Okul döneminde özel bir eğitim onun için faydalı olabilir; ama bu yaşlarda değil.

Çocuk ve Uyku 3 yaşındaki  çocuk günde ortalama 10-13 saat uyur. Gece uykusu öncesi rituellerinize ve rutinlerinize devam edebilirsiniz. Ama, artık çok sert olmamak lazım. Akşam yatış saatini kendisinin ayarlamasına izin verebilirsiniz. Örneğin çocuk 20:02’de ayakta olmayacak diye bir rutin hem gerçekçi olmayacak hem de çocuğunuzda yeni bir öfke kaynağı olacaktır. (Tabi ki saat 23:00’lere kadar ortalıkta gezinmesi hoş değildir!). Onu odasında yatırırken içeriden neşeli bir televizyon programının sesi geliyorsa ya da o yattıktan sonra sizin evde parti vereceğinizi (!) düşünüyorsa çocuğunuzun bir uyuma düzeni oluşturması daha zor olacaktır.

Çocuğunuz öğle uykusu uyuyor mu? Eğer sürdürebiliyorsanız öğle uykusuna devam edin. Çocukların, yetişkinlerden daha kolay yorulmaları normaldir. Ancak yorulduklarında dinlenmeleri için tek çözüm uyku değildir. 3 yaşındaki bir çocuk kitaplara bakarak veya odasında daha sakin oyunlar oynayarak da  kendi kendini dinlendirebilir. Hatta bu yaşlarda yapılan ‘’mutlaka uyumalısın’’ baskısı ters tepebilir.

Bu nedenle yemeklerden sonra onu daha sakin aktivitelere yönlendirmek, onun içindeki rutini ortaya çıkarmasını sağlar. Böylece kendi düzenini kendisi kurmuş olur. Pijamaları giymek, dişleri fırçalamak ve oyun arkadaşını yanına alma rituelleri de devam edebilir. Ama rituellerini artık kendisi yapıyor olmalıdır.

Çocuk ve Masallar Onun sakinleşme zamanlarına kitap okuyarak hazırlık yapabilirsiniz. Uyku öncesi yapılan okumalar ’’minik şovalyenin veya prensesin’’ ruh halini yoğun seviyeden, sakine düşürecektir.

 • Resimli kitapları tercih edin, resimlerle okuduklarınız arasındaki bağlantıları ona anlatın,
 • Okurken parmağınızı yazı üzerinde gezdirdikçe, okuma ve takip arasındaki bağı anlayacaktır,
 • Aynı masalı defalarca okumaktan bıkmayın, kitabı onun da okumasına izin verin. O da sizin gibi okumaya çalışacaktır. Onu yüreklendirin,
 • Masaldaki ünlü bazı cümleleri yarım bırakıp onun tamamlamasını bekleyebilirsiniz. Daha önceden tekrar tekrar okuduğunuz cümleleri artık tanıyabilir.
 • Masallardaki kötü karakterlerin onda korku yaratacaklarını unutmayın. ’’Hansel ve Gratel’’ deki kötü üvey anne onlar için travma yaratabilir.  Dolayısıyla daha basit, mümkün olduğunca sevimli hayvanlar barındıran ve mutlu davranışlar içeren malsalları tercih edin.
 • Onun ilk doğum günündeki resim albümüne bakmaya ne dersiniz? Eminiz, ‘’büyük kız ‘’, iki yıl önceki resmini görünce kendiyle gurur duyacaktır.

Kitaplar için odasında özel bir alan belirleyebilirsiniz; ama televizyon için değil. Masalları televizyondan öğrenmesi iyi bir yol değildir. 3 yaşında bir çocuğun odasına televizyon veya DVD yerleştirmek doğru bir davranış değildir.

Bilgi Hapı Bugün alt kattaki veya diğer apartmanda tek başına yaşayan yaşlı teyze için bir yemek yapın. Bu yemeği çocuğunuzla birlikte ona götürün ve sizin için yaptık deyin. Yaşlı teyzenin bir tebessümü dahi her ikinize de çok şey anlatacaktır. Empati, yardımlaşma, dayanışma ve merhamet çocuğunuz  için artık öğrenilmesi gereken davranışlar. Bu konuda çıtayı çok yüksek tutmayın. O daha çok küçük. Belki bu davranışlarınızın karşılığını 30 yıl sonra alırsınız! Sizi hasta yatağınızda ziyarete sık sık gelecektir.

                                                    geri 32 Aylık Bebek orta çizgi 34 Aylık Bebek ileri


[...] Aylık Bebek  33 Aylık Bebek  Bu Yazının Etiketleri: 2 Yaş Sendromu İyi Bayramlar Türkiye… 1 Bir Kadın, [...]

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya