34 Haftalık Gebelik: Asırlardır Hamileyim?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

34 Haftalık Gebelik

Midenizde bir yanma , belinizde bir ağrı ve büyüyen koca göbeğinizle kendinizi asırlardır hamileymiş gibi mi hissediyorsunuz? Bunu düşünen sadece siz değilsiniz. Ama unutmayın bu günleri ileride hatırlayacak ve inanın kendinize çok güleceksiniz. Ayrıca artık daha güvenli sulardasınız: Bu haftadan itibaren yapacağınız olası bir erken doğumda bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu oluşmadan yaşama şansı %95’tir.Ama siz yine de bekleyin tabii ki!

Bebek Büyüyor(34+0-34+6.gün)

Gebeliğin 32. ve 36.haftaları arasında genellikle bebek anne karnında baş aşağı gelecek şekilde dönüş yapmıştır. Eğer bu dönüş gerçekleşmemişse ülkemizde anne adayları çoğu zaman sezeryanla doğuma yönlendirilmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde ise anne karnında bebeğin döndürülmesi işlemi gerçekleşebilmektedir. Bu uygulamada doktor ultrason gözetiminde ellerini annenin karnına koyarak bebeğe dönmesi için klavuzluk eder.

Bebeğiniz dönmemişse bu uygulama hakkında doktorunuzdan bilgi alın.

34 Haftalık bebek tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır, doğum sonrası ilk dışkı bile bağırsaklarda hazırdır! Eğer oğlunuz oluyorsa testislerin inme işlemi gerçekleşmiştir.Onun,ciğerleri olgunlaşmaya başlamıştır.

Bebeğiniz 44,3 cm boyunda 2.148 gram ağırlığındadır.Bu 5 adet hindistan cevizinin ağırlığına eşit.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Omega 3 asidinin beyin gelişimi üzerindeki olumlu etkilerinden haberdar mısınız? Bu madde hücrelerimizin temel yapıtaşıdır. Özellikle beyin hücrelerinin gelişiminde etkilidir ve bu haftalarda bebeğinizin omega 3 asidine ihtiyacı vardır. Omega 3’ün aynı zamanda anne üzerinde de pikolojik rahatlama sağlamak gibi olumlu bir etkisi daha olmaktadır.

Erken doğum riskini de azaltan Omega 3 en çok uskumru, alabalık ve somon gibi baıklarda; semizotunda, ceviz ve badem de bulunmaktadır.

Hamileliğinizin 3.çeyreğinde bizce  bilgi sahibi olmanız gereken bir diğer konu doğum sonrası deprasyondur. Doğum sonrasında her 100 anneden 3 ü uykusuz geceler, sık değişen ruh hali,bebeğe ve kendine zarar verme kaygısı yaşayabiliyor.Normal şartlarda doğumdan 3-4 gün sonra geçmesi gereken bu ruh hali devam ediyorsa,psikolojik destek almaya gerek vardır.

İlerleyen tıbba çok teşekkür etmeliyiz ki ''postpartum depresyon'' olarak da tanımlanan bu hastalığın çaresi vardır. Ama en önemli kural sizin kendinize güvenmeniz ve mükemmel olmaya çalışmamanızdır.

Bebek kıyafetleri? Yüzünüze bir gülümseme oturdu değil mi? Her anne için ''kraliçe''sine veya ’’paşa’’sına kıyafet seçmek inanılmaz mutluluk vericidir. O zaman bunu yapın. Teyzesiyle veya halasıyla birlikte alışverişe çıkın ve alışveriş yaparken eğlenin. O minicik elbisenin içinde kızınızı düşlemeniz size iyi gelecektir.Bir kaç numara büyümüş ayaklar ve birazda şişmiş el parmaklarınızla yaptığınız bu alışveriş tecrübesi size komik gelecektir.

Doğum öncesi ve sonrası gelecek hediyeleri de düşünerek alışveriş yapın. Bebek ihtiyaç listesi oluşturmanız size plan ve tasarruf getirebilir.

Haftanın Önerisi:

Bu arada hastane çantasını oluşturmaya başladınız mı veya bebeğin kıyafetlerini yıkadınız mı?

Bilgi Hapı:Kuş Yuvası

Gebeliğin son haftalarında bir çok hamile ''dişi kuş sendromuna'' kapılır. Yuvayı dişi kuş yapar ya, anne adayında da birden yeni gelene hazır olma ve temiz görünme takıntısı başlar. Ah şu televizyonun üzerinde toz mu var,şu duvarları baştan bir silsem mi gibi düşünceler aklını zorlar.Hatta bir çoğu bunları yapar da. Siz de bunları yapıyor ve ''delirdim mi ben?'' diyerek kendinize bakıyorsanız, yine yalnız olmadığınızı bilmek size iyi gelebilir!

geri 33 Haftalık Gebelik orta çizgi 35 haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 34 Haftalık Gebe, hamileliğinin 35. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

2011-02-19 20:04:42
Bilgi hapındaki notunuza gerçekten katılıyorum.Ben de bugün evdeki bütün dolapları döküp içerisindekileri düzenleyip tekrar yerleştirdim.Yarın da perdelerin yıkanması var...

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya