35 Aylık Bebek:Doğum Günü Organizatörü Kim?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Doğum günü organizatörü kim mi ? Daha 2  yıl önce yürümeye başlayan ve henüz 4 kelimeli cümleleri kuran küçük insan; sizin bebeğiniz. Bu onun 3. doğum günü partisi olacak. İlkinde izleyici, ikincisinde katılımcıydı, şimdi ise partinin düzenleyicisi. Tabii ki halen sizin yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Ona hangi konsepti seçmek istediğini sorun. Belki denizci konseptli, belki de bol balonlu bir parti sipariş edecektir. Alternatif doğum günü fikirlerine bakabilirsiniz. Doğum günü alışverişini çocuğunuzla birlikte yapın. Bu, onun sonuçlar üzerinde müdahil olma yeteneğini geliştirecektir.

Çocuk Eğitimi 35 aylık bir çocuk sayı sayabilir mi? Evet ama şimdilik 3’e kadar. Hayır 3 yaşına girdiği için değil, beyin gelişimi şimdilik buna izin verebildiği için. Onun 3 yılı geride bıraktığını anlaması da zordur. Zaman kavramı bu yaş için halen tam olarak bir şeyler ifade etmez. Çocuğunuzla özelikle kafiyeli diyaloglar yapıyorsanız, onun zihninde birbirinle uyumlu sözcükler daha çok dolaşmaya başlar. 1,2,3’e kadar saymak da onun için bir nevi kafiyedir. Çocuğunuz artık harfleri de tanıyabilir. Ece'nin E’si onun favorisi olabilir. Çünkü kendi isminin harflerini öğrenmek onun için bu aralar daha cazip. Empati ve arkadaşlık kurma yeteneği geliştikçe sıra başkalarına gelecek.

Yalan ve Hırsızlık Bir çocuğun bu yaşlarda kötü niyetli olarak yalan söylemesi veya hırsızlık yapması imkansızdır. Yalan söyleyerek kendine mutlu olduğu bir dünya yaratmış; hırsızlık yaparak da kendisi için doğal olan, sahiplenme duygusunu tatmin etmiştir. Ayrıca, 3 yaşında bir çocuk markette satılan her şey için para ödediğimizi bilmez. Her ne kadar kötü niyetle yapılmasa da yalan ve hırsızlık cesaretlendirilmemelidir. Onu, karşınıza alıp bir saatlik bir ders vermeniz bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine yalancı çoban hikayesini anlatabilirsiniz. Ya da haberi olmadan arkadaşından aldığı oyuncak saati, götürüp birlikte geri verebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz ‘’yalan ve çalma’’nın kötü ve yapılmaması gereken davranışlar olduğunu anlayacaktır. Cezalandırmak veya ona yalancı, hırsız gibi isimler takmak onu rencide edebilir.

Babayla Zaman Geçirmek Çocuk büyüdükçe temel bazı ihtiyaçlarda anneye daha az bağımlı olacaktır. Dolayısıyla bu durumda babanın kızı veya oğluyla daha çok tek başına zaman geçirme fırsatı olabilir. Belki birlikte sinemaya veya birşeyler yemeğe gidebilirler. Bu sürede anne için de bağımsız bir zaman adacığı oluşacaktır. Tavsiyemiz evi süpürmek değil, sizin de eski kız arkadaşlarınızla bir partiye katılmanız. Günümüz modern toplumları ne yazık ki anne, baba ve çocuğu olması gerektiğinden daha çok bir arada tutuyor. Bazen bireylerin sadece kendi arkadaş gruplarına dönmesi aile yaşamına son derece büyük bir nefes aldırabilmektedir!

Çocuk ve Yemek Küçük afacan (size muhtemelen zor bir yıl yaşatan çocuk için bu kelimeyi kullanabiliriz, ama inanın 3 yaş 2 yaştan daha kolay geçecektir) neler yiyor acaba? Onun menüleri aslında artık sizinkiyle aynıdır. Dolayısıyla siz sağlıklı besleniyorsanız o da sağlıklı besleniyordur. Bu nedenle aşağıdaki gıda önerilerinin sadece ‘’minik gurme’’ için olmadığını bilmeniz gerekir.

 • Balık : Haftada en az iki kez balık tüketiyor olmanız sağlıklı bir beslenmenin parçasıdır. Protein ve enerji ihtiyacınızı hep tahıllardan almak zorunda değilsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuz ne yazık ki bu nimetten tam olarak faydalanamıyor. Ama siz bilinçli tercihler yaparak başta çinekop, lüfer, hamsi ve somon balıklarını tüketmeye çalışın.
 • Yöresel Ürünler : Artık her şehirde yöresel ürünler satan dükkanlar açılıyor. Bu zenginliğin değerini bilmeliyiz. Malatya kayısısı, Zile pekmezi, Balıkesir zeytini, Muğla balı veya Adana  Kebabı!. Evet çocuğunuzun ve sizin kırmızı et tüketimi de önemlidir.
 • Sebzeler : Ülkemiz tam bir sebze cenneti. Özellikle yurdumuzda Ege Bölgesi ve çevresindeki sebzeli yemekler kültürü müthiş. İnternette yapacağınız küçük bir araştırmayla ıspanağın kaç farklı çeşitte pişirilip, servis edilebildiğini görebilirsiniz. Ispanaktan küçüklüğünden beri hoşlanmayan eşiniz bile bu yeni tada(!) hayır demeyecektir.

Daha zengin bir sofra için  afiyet olsun….

3.yaşın  size sağlık ve mutluluk getirmesini diliyoruz..

Bilgi Hapı 3 yaşındaki bebeğiniz yeterince sebze tüketmiyorsa ona seçim hakkı tanıyın. Menüde sadece ıspanak varsa buna tepki gösterebilir. Ancak ona ’’ıspanak mı yemek ister benim çocuğum yoksa kabak mı’’ diye sorduğunuzda birini tercih etme olasılığı daha yüksektir. Sonuçta hem o, hem de siz kazanırsınız.

                                            geri 34 Aylık Bebek  orta çizgi 3 Yaş Çocuk ileri


[...] Aylık Bebek  35 Aylık Bebek  Bu Yazının Etiketleri: Bebek Beslenmesi İyi Bayramlar Türkiye… 1 Bir Kadın, [...]

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya