37 Haftalık Gebelik: Başarabilecek miyim?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

37 Haftalık GebelikCevap Evet ,evet,evet…Dile kolay tam 37 Hafta ona ev sahipliği yaptınız. En faydalı gıdaları yediniz, egzersiz yaptınız, onunla  oyunlar oynadınız  ve ona şarkılar söylediniz. Şimdi sıra onu kucağınıza almakta. Mucizenizi koklamak,öpmek ve sevmek için sadece birkaç gün var artık..

Bebek Büyüyor(37+0-37+6.gün)

 

37 Haftalık gebenin dünyaya getireceği  bebeği ''premature'' olarak nitelenmez. 37+0 ile 41+6.günler arasında doğan bebekler normal zamanlı doğan bebeklerdir. Bu tarihten önce yapılan doğumlara  erken doğum, sonra yapılanlara ise geç doğum (miyadı geçmiş doğum) deniliyor.

Bebek her gün ortalama  20 gram almaktadır ve bunun büyük çoğunluğu yağ dokusundan oluşmaktadır. El ve ayakları çok daha koordineli hareket etmektedir. Artık kimin sesi anneye ait bunu dahi çok iyi bilmektedir. Ayrıca anneden göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe gerekli olan malzemelerin depolanması süreci de devam etmektedir.

''Küçük Canınız'' kendi vücut sıcaklığını ayarlayacak mekanizmasını geliştirmiştir. O, anne karnından dışarı ilk çıktığında üşümemesi ve hastalanmaması için tedbir almaktadır. Düşünsenize 9 ay boyunca hiç dışarı çıkmadığınız  bir evden birden dışarı çıktığınızda ne hissederdiniz? Eminim bu zor olurdu. Ama o, evden çıkınca da siz onun yanında olacaksınız; ihtiyaçlarını bu kez dışarıdan karşılayacaksınız.

Bebek 47,9  cm boyunda 2.869 gram ağırlığındadır. Düşünebiliyor musunuz? Bu kabaca 10 adet şeftalinin ağırlığına eşit.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

37 Haftalık hamilenin doğum yapması normal olduğuna göre  hazırlıklı olmakta fayda var.

Bu dönemde rahmi ve dolayısıyla bebeği dış etkenlerden koruyan tıkaç düşebilir. Halkımızın  ''nişan gelmesi'' diye adlandırdığı bu kanlı jel doğumun yaklaştığının habercisi olmaktadır. BÖyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirin.

Normal doğum ortalama 15 saat sürmektedir. Korkmayın , bu tüm süreci kapsar ,bebeğin dışarı çıkma aşaması çok daha kısa sürecektir.Peki , uzun bir süredir hissettiğiniz ağrılar ve  kasılmalarla gerçek doğum sancıları arasındaki farkı nasıl anlayacaksınız?

Yalancı doğum sancıları, düzensiz aralıklarla gelir ve rahim ağzında herhangi bir değişikliğe yol açmaz. Doğum sancıları ise gittikçe sıklaşan ve şiddeti artan ağrılardır. Sahte sancılar dinlendiğinizde azalsa da, gerçek doğum sancıları dinlenmeyle geçmez. Sanırız aşağıdaki normal doğum aşamaları hakkında bilgi edinmeniz konuya daha hakim olmanızı sağlayacaktır.

İlk aşama;   *Bu aşamada rahim ağzı açılmaya başlar. Sancılar rahim ağzı açıklığını önce 4 sonra 10 cm’ye kadar taşır. Rahim ağzının 10 cm’ye ulaşmasına tam açıklık denilir ve artık her şey hazırdır. *On dakika içinde  50 şer saniye süren 3 sancı hissettiyseniz hastaneye gitmelisiniz. Ne zaman hastaneye gitmeniz gerektiğini hissedersiniz aslında; bu konuda paniğe kesinlikle gerek yok. Sancılar gittikçe artan bir şiddet grafiği izler ve sonuçta bir dakika boyunca süren ve her 2-3 dakikada bir gelen bir şekle  dönüşür.     İkinci Aşama;   *Bu aşama bebeğin dışarı çıkış aşamasıdır. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilmektedir.  Eğer daha önce doğum yaptıysanız sürenin daha kısa olacağını bilmelisiniz. *Bebek , doğum uzmanının yardımıyla dışarı çıkmaya başlar. Önce kafa ,daha sonra omuzlar ve en son bacaklar çıkartılır. Bu işlem sırasında doktor göbek bağının dolanmaması için gerekli tedbirleri alır. Bebek ,anne,doktor ve yardımcı personel olağanüstü bir uyum içine girer; herkesin tek bir amacı vardır: bebeğin sağlıklı olarak dışarı çıkması. Üçüncü Aşama;   *Bebek doğmuştur ve plasenta da dışarıya çıkartılır. Doktorlar plasentadan içeride kalan bir parça olup olmadığını incelerler. Bu aşamada sancının şiddeti azalmıştır. Tebrikler İşte Başardınız !!! Bebeklerde Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Eğer oğlunuz olacaksa sünnetin doğumdan sonraki günlerde  gerçekleştirilebileceğini unutmayın. Bu dönemde bebeğin ağrı algısı oluşmamıştır ve ona acı vermeden bu işi sonuca kavuşturabilirsiniz.Şayet, bu günlerde sünnet yaptırmazsanız 6-7 yaşına kadar beklemek gerekecektir. Hepimizin bildiği gibi Sünnetin dini anlamı vardır; bunun yanı sıra sünnetin sağlık için de olumlu etkileri olduğu son zamanlarda sıkça ifade edilmektedir.Doktorunuz daha detaylı bilgi verecektir.

Bilgi Hapı: Bir çok kaynağın son yıllarda gebeliği 9 ay değil de bir yıl olarak tanımladığını biliyor muydunuz? Klasik yaklaşımda hamilelik 3 trimesterde incelenir.Her trimester 3 ayı ifade eder ve 3.trimesterda bu iş biter.Ancak yeni yaklaşımda bir trimester daha vardır.Bu doğumdan sonraki ilk 3 aydır. Bebek anne karnında başladığı yolculuğu bu son üç ayda tamamlar aslında. 4. Çeyrek konusuna biz inanıyoruz,bebekler içeride başladıkları süreci dışarıda tamamlıyorlar.
''Doğum sadece çocuk yaratmaz; doğum güçlü, kabiliyetli ,kendisine ve içindeki güce güvenen anneler de yaratır.''
Barbara Katz Rothman (Amerikalı yazar ve sosyoloji profosörü)

geri 36 Haftalık Gebelik orta çizgi 38 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 37 Haftalık Gebe, hamileliğinin 38. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya