39 Haftalık Gebelik: Sinemaya Gidin!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

39 Haftalık Bebek GörüntüsüBu haftayı okuduğunuza göre dünyalar tatlısı bebeğiniz halen doğum kanalına doğru yolculuk içindedir. 39 Haftayı geride bıraktıysanız bebek yağ depolamaya devam etmektedir, gözleri açık olabilir ve elleriyle cisimleri kavrama yeteneği son derece artmıştır. Bu hafta yapılacak bir ultrasonda herkes onu birilerine benzetmeye çalışacaktır. Biraz sinirli göründüğüne de bakmayın. O çok mutlu.

Bebek Büyüyor(39+0-39+6.gün)

Bebeğin Yüz ifadesi artık kime benzeyeceğini belli edecek kadar belirginleşmiştir ve yanakları kocaman olmuştur.

Bebek kafasının doğum sonrasında biraz şekilsiz olması sizi üzmemeli. Doğum kanalından geçerken esneyen kafatası bunun sorumlusudur ve doğumdan kısa süre sonra her şey normale dönecektir.

Bebek ortalama olarak 49,9 cm, 3.229 gram ağırlığındadır. 39 Haftalık Gebenin  bebek ağırlığı neye mi benziyor ?

Vücudunuzdaki Değişiklikler:

Ayakta dururken aşağı baktığınızda ayaklarınızı göremiyorsanız korkmayın! Onlar oradalar ve doğumdan sonra şöyle güzel bir bakımı da hak ediyorlar.

39 Haftalık gebeler  göğüslerinden  ''kolostrum'' denilen bir miktar sıvı geldiğini görebilir. Bu sıvı anne sütü tam olarak salgılanmadan önce gelen ve ön süt adı verilen değerli bir maddedir. Göğüslerinizde bu tür sızmalar varsa göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda acilen doktorunuza başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız:

 • ‘’Su gelmesi’’ olarak ifade edilen ve amniyos zarının yırtılmasıyla bebeği çevreleyen  amniyotik sıvının rahimden bacak aranıza doğru  akması,(sıvı sarı renkli ve kokusuzdur, damla damla da görülebilir)
 • Vajinal kanama yaşarsanız,
 • İdrar çıkışında acı hissetmeniz veya idrarınızda kan gözlemlemeniz durumunda,
 • Bebek hareketlerinde ciddi azalma hissettiyseniz.
Eğer bu haftalarda ''zaman geçmek bilmiyor diyorsanız''  işte size birkaç öneri:

1-Bu günler bol koşuşturmalı, biraz gürültülü bebekli günlerden önceki son günleriniz. Bu dönemin tadını çıkarmayı bilin, örneğin yapabiliyorsanız huzur dolu bir yürüyüşten vazgeçmeyin,(Bu sayede kalbiniz, ciğerleriniz ve kaslarınız doğuma daha güçlü girecektir)

2- Eşinizle vizyona yeni girmiş bir filme gidebilirsiniz.(Size normal gelen bu aktiviteler birkaç hafta sonra biraz lüks olabilir)

3- ''Şaka mı yapıyorsunuz yerimden bile kıpırdayamıyorum'' diye kızıyor olabilirsiniz bize; o zaman evde eşinizle bir DVD partisi verin. Katılımcılar sadece siz ve eşiniz olabilir. Bu da olmaz diyorsanız : Tamam biraz daha fazla uyuyabilirsiniz, hatta ''şekerleme'' yapmanın da keyfini yaşayın,

4-Eşinizden belinize masaj yapmasını isteyebilirsiniz, bu onu size yakınlaştıracaktır. Bu günlerde birbirinize daha yakın olmalısınız.Fiziksel ve psikolojik değişimlerin sizi birbirinize yabancılaştırmasına izin vermeyin. Bu dönemi zorlaştırmayın. Ayrıca, Meyveniz çok yakında aranızda olacak.

Bilgi Hapı:

Yenidoğan bebeğinizde yaklaşık 300 kemik olduğunu biliyor muydunuz? Yetişkin bir insanda ise kemik sayısı 206’dır ! Bunun nedeni Rahimden dışarıya çıkışı kolaylaştırmak, esneklik sağlamak olabilir mi ? Bizce  olabilir. Dikkat ettiniz mi müthiş uyum devam ediyor. Doğum mucizedir derken bunu kastediyoruz.

''Doğum aniden  bir pencerenin açılmasıdır. Bu pencereden bakarken  harikulade bir manzara görürsünüz. Ne oldu? Bir Mucize….Hiçbir şeyden her şey yarattınız''
William MacNeile Dixon (İngiliz Yazar- 1866-1946)

geri 38 Haftalık Gebelik orta çizgi 40 haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 39 Haftalık Gebe, hamileliğinin 40.Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.
 

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya