5 Aylık Bebek: Oyuncaklarınızı Hatırlıyor musunuz?

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

5 aylık bebek birçok oyuncağa sahiptir. Peki siz kendi çocukluğunuzdaki oyuncaklarınızı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen annenizin veya babanızın kendi elleriyle yaptığı oyuncaklarınız vardı. Onlarla oynar ve zamanın nasıl geçtiğini bilmezdiniz değil mi?

Bebek Oyuncağı

5 Aylık Bebek Neler Yapar ?

Oyuncak ve oyunun çocuk gelişiminde çok önemli görevleri vardır. Onlar çocuklarımızın en yakın arkadaşıdır.Beş aylık bebek gelişiminde ise  hayatı öğrenme aracıdır. Bebeğinize çok detaylı olmayan ;ama renkleriyle onu büyüleyecek oyuncaklar alabilirsiniz. Bu oyuncağı battaniyenin altına saklayın ve bebeğinizin onu, oradan çıkartmasını izleyin. Bu oyun onun ‘’soyut kavramını’’ öğrenmesine, parmak hareketliliği-tutma yetisinin gelişmesine ve merak duymasına yol açar. Ayrıca arama yapma duygusu da gelişebilir.Bunu söylediğimiz için ‘’google’’ da bizimle gurur duyacaktır!
 • Boyun ve sırt kaslarına daha hakim olan 5 aylık bebeğe bir mama sandalyesi alma zamanı gelmiştir. Çünkü artık oturmak onun için daha kolay bir iştir. Ayrıca 6.ay itibariyle katı gıdalara geçiş zamanıdır ve bu gıdaları yerken bir mama sandalyesi çok işe yarayacaktır.
 • Onunla sohbet etmeye devam ediyor musunuz? Bu çok önemli. Siz konuştukça o,sizi dinliyor olacak.’’Pelin bak bu araba, araba’’ gibi çocuk dilinde cümleler kurun.Ses tonunuza ve mimiklerinize heyecan,sakinlik,eğlence gibi duygular da katın.O da size bir şeyler söyleyecektir.Uzmanlar 2 yaşına kadar televizyonu yasaklarken tam da bunu düşünürler.Çünkü Televizyon karşılık vermez! Televizyon sadece tek taraflı iletişim yapar;gösterir ve anlatır durur. Oysa bebeğinizin monoloğa değil, diyaloğa ihtiyacı var.
 • Onun dilini anlamaya çalışın. Buna çocuk dili diyelim. İletişim için kelimeler yerine başka teknikler kullandığını rahatlıkla görürsünüz. Ellerini havaya kaldırıp beni kucakla, gözlerini ovarak veya esneyerek uykum geldi diyebilirler. Onu anlamaya çalışın, uykusu geldiğini söylemek isterken mesajı yanlış alıp ,onu emzirmeye kalkabilirsiniz.O da muhtamelen bu güzel ikrama hayır demez; ama sorunu da çözülmemiş olur ve ağlamaya başlayabilir.Bu nedenle sinyalleri doğru almaya ve gerekeni zamanında yapmaya özen gösterin.
 • Onun için bir uyku ritueli hazırladınız mı? Bu da nedir diyorsanız uyku ritueli yazılarımızı okuyun lütfen. Uyku sorunları bir anne için ciddi bir sorun olabilir. Bebeğinizi uykuya alıştırmanız için farklı teoriler var . Ferber yöntemi, ağladıkça kucağa alma veya bir orta çözüm olan Tracy Hogg yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.
 • Bu aylarda , Bebeğiniz nesneleri elleri arasında gezdirmeye başlayabilir. Artan parmak kasları gelişimi artık daha küçük nesneleri de ilgi alanına alır. Gözlük, bileklik gibi aksesuarlarınıza dikkat edin. Bunlar onun ilgisini çekecek ve uzanıp almak isteyecektir.
 • Bebeğin ses çıkaran oyuncaklara ilgisini fark ettiniz mi? Ses çıkartabilmek önemlidir Çünkü bebek bir şeyleri başardığını görür ve sevinir.’’Sallıyorum ve ses çıkıyo ,herkes de bana gülüyor’’.İşte tam da böyle düşünmeli. Bebek Neden-Sonuç ilişkisi kuruyor ve bir şeyleri başarmanın gururunu yaşıyor. Bu da onun özgüveni için son derece gereklidir.
 • Dişler damakta şişkinlik ve kızarıklık yapabilir. Büyük olasılıkla ağrısı olacaktır ve bu onu rahatsız eder. Ona dişlerini rahatlatması için bazı oyuncaklar veya jeller almanız gerekebilir. Önce alt orta dişlerinin, sonra üst orta ve daha sonra ise yan dişlerin çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Siz

Uçak yolculuğunda güvenlik önlemleri anlatılırken önce kendi oksijen maskenizi takmanız sonraysa çocuğunuzun oksijen maskesini takmanız talep edilir. İlk duyduğumuzda bu bize biraz garip gelir. Ama bu güvenlik dökümanlarını hazırlayanlar haklılar! Eğer siz kendinize iyi bakamazsanız bebeğinize hiç bakamazsınız. Spor yapmaya ve nefes almaya gayret edin. Doğum öncesi bedeninize dönmeyi özlemeye devam ediyorsanız artık egzersiz yapma zamanıdır. Çalışmaktaysanız eve gidip gelirken kendinize yürüyüş parkurları oluşturabilirsiniz. Eğer evdeyseniz bu amaç için hazırlanmış DVD’ler satın alıp egzersiz programınızı başlatabilirsiniz. Hatta ‘’miniğiniz’’le birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz. 5 aylık miniğinizin uyku saatlerine dikkat ederek bir yürüyüş planlayabilirsiniz. Önlerinde bebek arabalarıyla yürüyüş yapan çok sayıda anne görmek,bizleri mutlu ediyor. Annelik; sevgi, mutluluk, bazen üzüntü, çoğu zamanda yorgunluk dolu bir macera. Bu macerayı başkalarıyla paylaşın. Sohbet gruplarımızı ziyaret ederek hem başka annelerden bilgi alabilir hem de tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Farkında mısınız artık annelik konusunda tecrübeliler sınıfına doğru ilerliyorsunuz. Bilgi Hapı:

Anne ve Bebek arasındaki bağ zamanla gelişir ve güçlenir. Nazım Hikmetin ünlü ressamımız Abidin Dino’ya sorduğu sorunun cevabını oluştururlar. Yani anne ,bebeğini emzirirken mutluluğun resmini oluşturur. Siz de bu resimleri kaçırmayın ve ölümsüzleştirin. İleride bol bol bakma imkanınız olacak.

geri 4 Aylık Bebek orta çizgi 6 Aylık Bebek ileri


2011-10-25 22:04:46
Playgro'nun dinazor oyun halısı en sevdiğimiz oyuncağımız. Çok dikkatini çekiyor uzanıp tutunca ve hareket ettirince çok keyif alıyor. Bazen de kavga ettiği oluyor tabi :)

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya