5 Yaş-3 Aylık Çocuk Gelişimi:Gerçekler Dünyası

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Kıskanç Çocuk5 Yaşını geçen çocuğunuzu oyun oynarken  izleyin. Arkadaşlarıyla daha uyumlu ve etkileşimli oyunlar oynaması normaldir. Sorunları kendisinin çözmesini özendirin; ancak vurma, ısırma gibi hareketler sezerseniz müdahil olun. Agresif hareketlerinin nedenlerini araştırın. Kendisini daha rahat ifade edebileceği ortamlar yaratın. Enerji fazlasını arkadaşlar üzerinde göstereceği şiddet yerine, daha çok koşuşturarak atmasını sağlayın.

Korkular :

Belki radyoda duyduğu deprem haberi ya da arkadaşlarının anlattığı bir canavar hikayesi onu korkutabilir. Çocuklar büyüdükçe ve gerçeklerle yüzleştikçe yeni korkular açığa çıkar. Deprem diye bir şey yok demeniz, sorunu çözmeyecektir.5 Yaşındaki çocuk gerçekle hayal arasındaki çizgiyi anlamaya başlamıştır. Ona yağmur ve kar yağdığı gibi bazen depremlerin de olabileceğini anlatabilirsiniz. Hatta evinizde depreme karşı aldığınız önlemleri onunla paylaşırsanız kendinde daha fazla güven bulacaktır.

Hobiler :

5 yaşında çocuğunuzun bazı hobileri gelişebilir. Siz de bazı hobileri olmasında ona yardımcı olabilirsiniz. Mesela Baba Onunla balık tutabilir. Ama çabuk sıkılabileceğini düşünerek belki anneyi de götürmekte ve işi kısa tutmakta fayda olabilir. Yada odasında bazı şeylerin koleksiyonunu yapmaya başlayabilir. Oynadığı bebekleri yan yana dizmekten hoşlanabilir.Bu davranış, düzenli bir ev isteyen anne için bir nevi  yardım anlamına da gelir.

5 Yaş Çocuk Eğitimi :

5 yaşına gelmiş ve hayatı yudumlayan bir çocuk sahibiyseniz ‘’istikrarlı disiplin’’ sizin gündeminizin ilk maddesi olmalıdır. Bir gün çok çikolata yemenin zararlarından bahsedip, ertesi gün onun 3 paket çikolatayı yemesine izin veriyorsanız yanlış yapıyorsunuz.

Kurallar uyulmak için konulmalıdır. Bu nedenle gereksiz kurallar oluşturmamaya ;ancak mevcut kurallara da tam uyuma özen göstermelisiniz.Üstelik baba,bakıcı ve çocukla ilgi içindeki diğer bireylerinde bu kurallara uyduğundan emin olun.Büyükanne ve dedeler bu yaşta çocuğun gelişimi üzerinde son derece olumlu etkiler taşırlar.O nedenle onların da kurallardan haberdar olmalarını sağlamalısınız.Ayrıca kuralları önceden biliyor olması, çocuğunuz için daha dikensiz bir yolda yürümek anlamına gelir.Peki kuralları çocuğunuz biliyor mu? Neleri yapmaması gerektiğini bilmeyen bir çocuğu disiplinize etmek  imkansızdır.Bunları onunla sakin zamanlarda konuşun.

Kıskançlık :

5 yaşındaki çocuğunuz kıskanır. Üstelik sadece küçük kardeşini değil, annesini ,babasını ve daha doğrusu  sevgisiyi kıskanır çocuk.Anne ilgi ve sevgisinin başkasıyla paylaşılmasını istemez.Misafirliğe gittiğinizde arkadaşınızın çocuğunu severken çocuğunuz ''beni de sev'' diye kollarınıza atılabilir.Ona daha çok sevgi ve övgü aktararak bu dönemi aşmaya çalışın.

Bilgi Hapı : Eminiz onu çok seviyorsunuz peki hayata onun gözleriyle bakıyor musunuz? Onun kararlarına saygı gösteriyor musunuz? Onun bazen kazanmasına izin vermek de güzel bir eğitim aracı olabilir. Yolda bisiklete binilmez ve bu konuda çocuğun söz hakkı yoktur. Ama kırmızı t-shirtün altına şort giyilmez diye tutturuyorsa bırakın o kazansın. Çocuğunuzu kırmayın!Aynı Aşağıda yazdığı gibi..
Hayatin havaya attığımız 5 topla oynanan bir oyun olduğunu düşünelim Bu toplar;
İşimiz, Ailemiz, Sağlığımız, Dostluklarımız Ve benliğimizdir. Bu 5 top içinde bir tek "işimiz" lastik bir toptur. Düşürürsek zıplatabiliriz. Ancak diğer 4 top camdan yapılmıştır. Düşerse kırılır, yerine konulamazlar. Bunu fark etmeli ve hayatimizi bu dengeye göre kurmalıyız. Oysa hepimiz o ilk lastik topu tutabilmek uğruna diğerlerini kırıp dökmüyor muyuz?
Can Dündar

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya