5 Yaş-9 Aylık Çocuk Gelişimi: Balınıza Başarılar Diliyoruz

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Okul Ve ÇocukHayatın ilk 6 yılı bir insan için en önemli dönemdir.Üstelik bu dönemde insanın kendi kendine yapabilecekleri o kadar sınırlıdır ki..İş anne-babaya düşmektedir.Geleceğin mutlu,başarılı ve sorgulayıcı bireylerini yetiştirmek ebeveynlerin görevidir. Bir evin temeli sağlamsa,inşaat da sağlam olacaktır.Biz,Sizin güzel bir temel attığınızı düşünüyoruz.

Yalanla Mücadele :

İyi niyetli çocuğunuz bazı küçük yalanlara başvurabilir.Yalan 5 yaş özelliklerinden biri olabilir. Masanın üzerindeki vazoyu devirdiğini gördüyseniz, sen yaptın diye suçlamaktan öte yapacağınız şeyler var.Önce ''hadi gel vazoyu birlikte toparlayalım'' deyin.Muhtemelen size yardımcı olmak isteyecektir.Bir kaç saat geçtikten sonra da ,doğruları söylemenin erdeminden bahsedebilirsiniz.Ona yalan söylemenin kötü bir şey olduğu üzerine masallar anlatmaya çalışın.

Ünlü Çocuk Doktoru Harvey Karp’ın söylediği gibi yan kapıları kullanın konuya girmek için.Örneğin,sizi ziyarete gelen teyzesine ,çocuğunuzun size doğruları söylemekten ne kadar hoşlandığınızı anlatın.Eminiz,5,5 yaşındaki yaramaz size kulak kabartacaktır.

Birlikte Yemek :

Ailenin tüm fertlerinin birlikte yemesi çocuğunuza öğretebileceğiniz güzel bir gelenektir. Yemek masasını, bir arada olmaktan zevk alacağınız bir ortam olarak konumlandırmalısınız. Yemeği , ders verme veya  televizyon izleme aracı olarak kullanıyorsanız çocuğunuza yanlış sinyaller gidecektir.

Kahvaltıları atlamamasına ve gün boyunca harcayacağı enerjiyi tam  almasına dikkat etmelisiniz.Gece boyunca acıkmış bir ‘’gurme’’güzel bir kahvaltıya hayır diyemez.

5 Yaş Eğitimi ve Rutinler :

İşe her gittiğinizde her gün  başka bir koltukta çalışmak zorunda olsaydınız ne yapardınız?Eminiz ki bu fikir hoşunuza gitmezdi.Çünkü herkes hayatında bir düzen ister.Bu durum Çocuğunuzun için de geçerli.Eve gidince ellerini yıkaması gerektiğini,akşam yemeğinin zamanını ve uyku öncesi yapacaklarını bilmesi ona bir düzen ve iç huzur sağlayacaktır.Bazı dönemlerde aşırı tepkili davranıyor ve düzeni bozuyorsa nedenlerini araştırmalısınız.Anaokulu öğretmeniyle yapacağınız bir görüşme onun yaşadıklarını daha yakından anlamanızı sağlayacaktır.

Okula Ne zaman Başlamalı ?

Onu çok erken veya çok geç ilkokula başlatmanız akranlarıyla iletişim kurmasında sorun yaratabilir. Ülkemizde 72 (6.yılını doldurup,7.yaşından gün almış olmak) ayını dolduran bir çocuğun bir ilköğretim kurumuna kaydolması gerekir. Bazen ebeveynler ay farkının sorun olup olmayacağı konusunda kararsız kalmaktadırlar. Bu gibi durumlarda uzman birisinden destek almak çocuğun bulunduğu yaşın kriterlerini taşıyıp taşımadığına bakmak çözüm olabilir.

Bebekolay.com ekibi olarak ''balınıza'' başarılı bir okul hayatı;tüm ailenize ise sağlık,mutluluk ve  başarılar diliyoruz..


2012-03-31 16:06:22
Biz teşekkür ederiz :)) Faydalı olabildiysek ne mutlu bize...
2011-03-25 15:31:38
Teşekkürler sitenizde verdiğiniz içerik harika...

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya