5,5 Yaş Çocuk Gelişimi:Paranın Satın Alamayacağı Şeyler!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Kumbara Kıran Çocuk5,5 yaşına gelen çocuklar marketten çıkarken kasiyere verdikleriniz konusuna(!) ilgi duymaya başlarlar. Para ve hatta kredi kartları onlar için yeni ilgi merkezi olabilir. Onlar her ne kadar 1 TL’nin 100 TL’den daha çok şey alabileceğini iddaa etse de , sorularına doğru cevaplar verin.5,5 yaşındaki bir çocuk 20’ye kadar sayabilir ama sayılar  arasında büyük küçük ayrımını yapmak biraz zor olabilir!

5,5 yaş Özellikleri :

Çocuk kendi başına giyinir ve soyunur hatta ne giyeceğine dahi kendisi karar verebilir. Kızınız aynı pembe t-shirt’ü bir hafta boyunca üst üste giymek gibi ısrarlı davranışlar geliştirebilir! Ayakkabısını bağlamak ister ve bunda başarılı da olabilir. Ancak sizden yardım da isteyebilir. Şarkı söylemeyi çok sever. Banyoda saçını tararken ,o sabah radyoda duyduğu yeni hit’i (!) mırıldanabilir.Ne büyük mutluluk sizin için.

  Dişler :

  ''Minik Kalsiyum Torbası'' süt dişlerini dökmeye ve ana dişlerine sahip olmaya başlamıştır. Önce alt orta dişleri, sonra üst orta dişleri ve sonrada yan dişlerin düşmesi büyük bir ihtimaldir.(Bu sıralamayı hatırlıyor musunuz?-Süt dişleri bu sıralamayla çıkmıştı).Dişlerin sallanması ve düşmesi onlarda bazı yeni korkular da geliştirebilir. Küçücük ve inci gibi olan o diş sallanmaktan düşecek bile olsa sizin müdahale etmenize izin vermeyebilirler. Onu korkutmadan dişi dışarı gelmeye ikna etmeye çalışın. Eminiz bu zor olacaktır.

  Örneğin, Diş perisi yastığın altına para bırakacak diyebilirsiniz.Bu onu ikna edip,dişini çekmeniz için size yardımcı olabilirler.

  Not:Bu yaştaki çocuk diş perisi diye bir şey olmadığını,sizin gelip parayı koyduğunuzu gayet iyi bilebilir.Ama bilse de bilmiyormuş gibi davranmak da onun işine gelir!!

  Sohbet :

  5 yaşındaki kızınızla gerçek bir sohbet  denediniz mi? Benzer ve zıt kavramları bilen, Renkleri tanıyan, saymayı öğrenmiş ve basit öyküler anlatmaktan hoşlanan çocuğunuzla muhabbet(!)edebilirsiniz.Ona anaokulunda gününün  nasıl geçtiğini sorabilirsiniz.Anlatmak istemezse çok zorlamayın;bunun yerine siz gününüzün nasıl geçtiğini ona anlatın.Bir kaç gün içinde o da sizinle günü hakkında daha paylaşımcı olabilir.

  Salıncakta yere düşen çocuğa yardımcı olduysa, aferin sana yerine ''Yere düşen çocuğu ilgi gösterdiğin ve onunla konuştuğun için seninle gurur duydum'' diyebilirsiniz.Ne yaptığının uzun cümlelerle kendisine anlatılması onun gelişimi için önemlidir.Çünkü ,burada çocuk empati göstermek anlamında çok büyük bir iş başarmıştır.

  5 Yaş ve Zeka Testi :

  Çocuğunuzun zeka seviyesini çok merak ediyor olabilirsiniz.Hemen söyleyelim :5,5 yaşında yapılan bir IQ testi yoktur. Zeka testi konusuyla bu kadar takıntılı olmaya da gerek yok aslında. Çünkü IQ testleri insanların akademik hayattaki başarı durumları için hazırlanmıştır. Yani ne kadar uzun süre konsantre  olabiliyorlar, öğrendiklerini ne kadar hafızalarında tutuyorlar ya da bilgiyi ne kadar kolay ilişkilendirebiliyorlar. Ama IQ testleri duyguları ölçemez. Çocuğun resme ve müziğe ne kadar yetenekli olduğu ,ne kadar romantik olduğu,ne kadar empati dolu olduğu ölçülemez.Ve bu ölçülemeyen özellikler hayatta başarılı olmanın sırrı olabilir.Bu nedenle son yıllarda duygusal zeka diye adlandırılan yeni bir kavram oluşturuldu.Bu kavram klasik IQ değerlerinin tek başına anlamsız olduğunu,kişilik gelişimi ve ruhsal boyutun derinlikleri saptanmadan ,zeki insan tespiti yapılmayacağını savunur.

  Ona Sarılın

  Siz de çocuğunuzun duygusal zekasını  güçlendirin. Onun kendine güveni, empati yeteneği ve duygularını önemseyin. Daha 1 yaşındayken ona sarılmanız  için her türlü numarayı deneyen bebeğiniz şimdi  başkalarının yanında ona sarılmanızı istemeyebilir. Özellikle arkadaşlarının yanında bunu çocukça bulur . Ancak Arkasını döndüğünde kocaman ve sıcacık bir kucağın onu beklediğini her zaman bilmesi gerekir.

  Arkadaşlarla birlikte oynadıkça,  ‘’en iyi arkadaş’’lar yaratacaktır.5 yaşındaki bir çocuk arkadaş ilişkilerini yönetmesi için biraz serbest bırakılmalıdır. Her şikayette olayın en önemli aktörü olmayın. Öfkelendiklerinde, onu anladığınızı gösterin ve öfkeleri söze dökün.Daha sonra öfkesini boşaltabilmesi için onun rahatlamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.Derin derin nefes alabilir veya gidip odasında biraz zaman geçirebilir. Kendi kendine yetebilmek ,bağımsızlık için önemlidir. Benliğinin güçlenmesi ve takdir edilmesi onun gelişim basamaklarını daha sorunsuz çıkmasını sağlar.

  Bilgi Hapı : Ona marketten oyuncak, dondurmacıdan dondurma alabilirsiniz,1 TL’lik bir sakızla dahi sevindirebilirsiniz ; ama bir annenin gösterdiği  ilgi,şefkat ve sevgiye paha biçilemez…

  Sorunuzu forma yazarak sorabilirsiniz  Bebekolay Sosyal Medya