7 Aylık Bebek: Anneliğin Gizemi !

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Katı Gıdalar ve Bebek7 aylık bebek zaferler kazanan komutan gibidir. Artık dünyaya farklı açılardan bakıyordur. Oturabiliyor olmak, ses çıkartıyor olmak, bir çığlıkla herkesi ilgiye davet etmek, büyükler gibi bir şeyleri ağzına atıyor olmak onun gurunu müthiş derecede besler. Evet başarabiliyordur artık, her şeyi yapabileceğini düşünür; ama öyle değil aslında. Daha çok yapacak iş var. Bırakın o öyle sansın ve mutlu olsun..

Bebek Büyüyor:

Ayakta tutulduğunda yürümek değil nerdeyse koşmak isteyebilir. Bunu yapmak için tabii ki daha erken; ama ayak kaslarının güçlendiğini ve ağırlığını ayaklarına verdiğini hissedebilirsiniz. 7 aylık bebekler sürüklenmeye(elleriyle kendisini ileri çekme) veya emeklemeye başlayabilir. Ancak emeklemek, oturmayla yürüme arasında bir geçiş aşamasıdır ve bazı bebeklerin bu aşamaya pek takılmadıklarını(!) görürsünüz. Bir şeylere tutunarak ayağa kalkmaktan hoşlanırlar. 7-8 aylık bebekleri sabah odasına girdiğinizde yatak parmaklıklarına tutunarak ayağa kalkmış bulursanız da şaşırmayın. Ama bu ve benzeri tehlikelere karşı önlem almak lazım.

 • Bebekler bu aylarda balık hafızalıdır! Yani söylediklerinizi çok çabuk unuturlar. Topla oynarken, top görüş mesafesinden çıktığında onu çoktan unutmuş olabilirler. ‘’Topu buraya atma, atarsan kaybolur’’ gibi uzun cümleler kurmayın. Siz yükleme gelmeden o özneyi unutabilir! Kısa cümleler ve kelimeler kullanın. Mesela Ona ‘’hayır ‘’deyin. Bebeğinize yavaş yavaş davranış düzeni öğretmenin zamanı gelmiştir. Disiplinle dünyanın sınırsız olmadığını uygun bir dille anlatmaya başlarız. Cama vuruyorsa , elektrik prizlerine yaklaşıyorsa ona hayır diyerek, olumsuzluk mimikleri yapın. Balık hafızalıdır ama sizi anlayacak kadar da zekidir.
 • Yakalama ve ele geçirme duygularını tatmin edin. Önüne koyacağınız kesilmiş peynir ve krakerleri tutup ağzına atmasını izleyin. Kesilmiş muz gibi meyveleri ağzına götürmekten de hoşlanabilir. Bunlara parmak gıdalar deniliyor. Ama boğulma riski taşıyan her şeyi ondan uzak tutun. Elleri ve ağzı onun için hayatı keşfetme araçlarıdır. Eline aldığı her şey, ister yenebilir olsun ister olmasın ağzına gidecektir.
 • Yedi aylık bebeğe  tekrar tekrar şarkılar söylüyor musunuz? Ya da resimli, müzikli kitaplar okuyor musunuz? Bu tür etkinlikler onun ''ne olacağını''  anlamasını sağlar. ’’Hey bu kitabı biliyorum şimdi müzik çalacak ‘‘ diye düşünür. Onu, nelerin beklediğini bilmesi çok hoşuna gider ve bu kendine güvenini arttırır. Bu durum aslında bizim içinde geçerli aslında. Kim bir yıl sonra işinde nerede olacağını bilmek istemez? İnsan ruhu belirsizlikleri sevmez. ’’Minik kalbiniz’’ dünyanın zorluklarıyla tanışmadan onun kendine güvenini besleyin ve neler olacağını bilmesine yardımcı olun. Sesiniz güzel olmasa da, bol mimikli sevimli  bebek şarkıları, ninniler okuyun ona. Sesinizin güzel olması da ona bonus olacaktır!
 • Önüne koyacağınız tabak, tencere gibi oyuncaklarla oynamak hoşuna gider. Bir tabağın içine biraz su koyun ve suyla oynayabilmesi için ortam yaratın. Farklı esnekliğe ve dokulara sahip eşyalar onun dokunma duyusu için önemlidir. Su, bu açıdan müthiş bir his yaratır. Unutmayın, Bebekler çok küçük derinliklerde dahi boğulabilirler. Bu nedenle bir an dahi onu suyla baş başa bırakmayın. Bu kuralı uzun yıllar kulağınızdan çıkartmayın.

Onun sevdiği bir oyuncağı elinize alın ve bebeğiniz size bakarken battaniyesinin altına gizleyin. Bebeğe’’oyuncak nereye gitti’’diye sorun. Oyuncağı göstermesini ve almaya çalışmasını izleyin. Ona ‘’aferin, çok güzel buldun’’ deyin. Bu oyuncağın ses çıkaran bir oyuncak olması durumunda, oyun ‘’minik zeka küpünün’’ daha çok hoşuna gidebilir.7 Aylık bebeğiniz oyuncağı bulunca, oyuncağın ses çıkarmasını sağlayarak başarınızı kutlayın. Bu oyun, bebeğin nesnelerin kaybolmadığı ve aynı zamanda  annelerin işe giderken kaybolmadığına yönelik duygularını güçlendirir.

 • Zaferler kazanan komutanın oyuncağını elinden alırsanız size itiraz edebilir. Sahiplenme duygusu gelişiyor sanki! Onu sinirlendirmemeye ve rahatsız etmemeye dikkat edin. Uyku saatini geçirirseniz sıkıntı yaratacağını bilin. Onun bebekçe dilini okuyun ve gerekeni zamanında yapın. Bir gıdayı yemek istemiyorsa, emeklemek istemiyorsa onu zorlamayın. Bu tür zorlama yönlendirmeler ters tepebilir. Ama onun kol ve ayaklarını güçlendirmeye yönelik  egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz.
 • Yedi aylık bir bebekte katı gıdalarla bir hayli yol almış olabilirsiniz. Bebeğiniz kendi yemek istiyorsa onu engellemeyin. Halı batacak diye ‘’ben yedireyim de bu iş bir an önce bitsin’’ şeklinde  düşünmek pek doğru değil. Sizin eseriniz bu günlerde tam bir kaşif gibi hareket etmektedir. Nesneleri ve gıdaları incelemek onun için bir öğrenme aracı olmaktadır. Ayrıca unutmayın bebek ,halıdan daha değerlidir!

Siz:

Bebeğinizin gelişim aşamaları sizi saplantılara sürüklemesin. Her bebek özeldir ve 7 ay 10 günlükken şunu,8 ay 15 günlükken şunu yapmalıdır gibi cümlelerden uzak durun. Bunlar sadece genel çerçeveyi çizer ve her bebek farklı bir programda ilerler. Çocuğunuzu, eltinizin aynı yaştaki bebeğiyle veya sizin daha önceki çocuklarınızla da karşılaştırmayın. Bu tür karşılaştırmalar hem doğru değil ,hem de ilerisi için size çok kötü bir alışkanlık kazandırabilir. İlkokulda  sınıftaki diğer çocuklarla; üniversite sınavında  arkadaşınızın oğluyla sürekli karşılaştırmalar yapmak, inanın çocuğunuza yapacağınız büyük bir kötülük olacaktır. Çocuklar yarış atı değildir ve karşılaştırılmak için büyümüyorlar. Onlar yaşamak ve mutlu olmak için büyüyorlar.

Bilgi Hapı:

Bebeğinizin kişilik özelliklerinden emin olun ve onu geliştirmenin yollarını arayın. İnsanlar genetik huylarla doğarlar ama çevresel etkilerle şekillenirler. Onun için en büyük çevresel etki şu anda sizsiniz. ''Minik öğrencinizin'' de ilk öğretmenisiniz. Bilgilenin ve içinizdeki annelik duygularına da güvenin. Çoğu zaman bir doktordan çok daha iyi tespit edebiliyorsunuz çocuğunuza ne olduğunu değil mi? İşte bu anneliğin bir tanımı olabilir; özel bir eğitim almadan, hislerinizden ve sevginizden bilgi çıkarmak. Size hayranız.

geri 6 Aylık Bebek orta çizgi 8 Aylık Bebek ileri


2013-11-27 12:15:31
arkadaşlar ben 34 haftalık hamileyim dogumdan öncemi sacımı kestireyim yoksa sonramı diyom dogum dan sonra ama havalar soğuk olur nasıl cıkarım cocukla diye düşünüyorum bana fikir verin
2013-02-09 13:24:58
çok güzel düşünceler bizlerle paylaştığınız için teşekürler

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya