9 Haftalık Gebelik: İçeride Biri Var!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Yenidoğan EsniyorBebek Büyüyor(9+0-9+6.gün)

İçinizdeki ''küçük insan'' büyümeye devam ediyor. Kas gelişimi devam etmekte , yumurtalık veya testisler oluşum aşamasındadır. Embriyonun alt kısmında yer alan ve kuyruğu anımsatan yapı kaybolmuştur. Ama siz bebeğinizin cinsiyetini halen görememektesiniz. Göz kapakları ise halen kapalı, onları ilk olarak 27. haftada açacak ve gözleriyle ilk gördüğü, sizin ona içinizde yarattığınız sıcacık dünya olacak.

Bebeği size bağlayan plasenta ve göbek kordonu da gelişimlerini sürdürüyor. Göbek kordonu içinde gelişen bağırsaklar, karın içindeki kendi yuvalarına taşınıyor artık. Bu hafta içinde bebeğiniz ilk sıvısını da (etrafındaki amniyotik sıvı) ağızdan alıyor olabilir. Unutmayın siz ne içerseniz o da içecek. Emriyoda  el ve ayak bilekleri dahi şekil alıyor. Artık bebeğinizin parmak  izi bile var. Onun kişilik kazanmasına şahitlik ediyorsunuz; Ne Mutlu size.

Bebeğinizin  boyu yaklaşık 2,3  cm ve ağırlığı 2 gramdır  Bir zeytin kadar.

Vücudunuzdaki Değişiklikler

Belki bu hafta itibariyle belinizde bir kalınlaşma hissettiniz? Lütfen bebeğinizi suçlamayın o sadece 2  gram civarında henüz. Hamileliğinizin ilk üç ayında yaşadığınız yoğun hormon değişimleri sizi etkilemeye devam ediyor. Belinizde hissettiğiniz kalınlaşma büyük ihtimalle  sadece şişkinlik. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gebe olmanız çok yemenizi değil ihtiyacınız olan vitaminlerce zengin gıdalar tüketmenizi gerektirir.

Önerilerimiz :
 • Kısa süreli  baş dönmeleri yaşıyor olabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğinizde yanınızda tutunabileceğiniz bir şeyler olduğuna dikkat edin. Oturup kalkarken  çok hızlı hareket etmemeye çalışın.
 • Burun tıkanıklığı ve burun kanamaları görebilirsiniz. Yine panik olmaya gerek yok. Bu tür rahatsızlıklar gebelikte görülen gelişmelerdir. Odanızı nemlendirici bir cihaz kullanabilirsiniz.
 • Mide yanması, hazımsızlık ve bulantılar devam ediyor olabilir. Midenizin boş kalmamasına özen gösterin. Gün boyunca 6 kez, besleyici mini öğünler yapmaya gayret edin. Aralarda kraker atıştırmanızı öneririz. Ayrıca bu dönemde sizin için zencefilin mucizevi etkisini unutmayın. Bizden söylemesi!
 • Eşinizi ihmal etmeyin. O da, sizdeki yeni gelişmelere adapte olmaya çalışıyor ve baba olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlamaya çalışıyor. Bilinçlenme adına yaptığınız okumaları, mutlaka onunla paylaşın.Ayrıca gebelik, doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, cinsel ilişki için engel değildir.Ona yakın olun.
 • Uzun ve keyifli bir banyo yapmanın, DVD şenliği düzenlemenin, yüzmenin, eşinizle küçük hafta sonu kaçamakları yapmanın keyfini yaşayın. Unutmayın ''miniğiniz'' geldiğinde bu tür aktiviteler için çok daha az zamanınız olacak.
 • Daha önceden bir veya birkaç ''melek'' sahibiyseniz, onları da ihmal etmediğinizden emin olun. Hamileliğiniz mevcut çocuklarınız için de bazı sinyaller taşır. Özellikle kardeş kıskançlığı , hamileliğinizden itibaren gündeme gelebilir. Uzmanlar bununla baş etmenin yollarını çoktan buldular.
 • Sigaradan uzak durun. Hatta pasif içici olmak dahi son derece risklidir. Ülkemizde son yıllarda bu anlamda yapılan kanunsal düzenlemeleri son derece olumlu karşılamaktayız. Çevrenizde bu kanunlara uymayanlar varsa onları  uyarmaktan çekinmeyin. Kimse bebeğinizin sağlığını riske atma lüksüne sahip değildir.
Bilgi Hapı:

Gebeliğinizin ilk 3 ayında sizi rahatsız edecek unsurlara karşı her hamile farklı yöntemlerin iyi geldiğini söyler. Örneğin çok uykusu gelen bir hamile yaptığı kısa bir yürüyüşün kendisine çok iyi geldiğini iddia ederken, bir başkası için tek çare yastıkla buluşmaktır!

Her hamile özeldir, her bebek özeldir derken tam da bunu kastediyoruz. Birisi için geçerli şartlar sizin için geçerli olmayabilir. Vücudumuz ''kullanım klavuzlarına'' sığmayacak kadar karışık bir sistem. Bu nedenle diğer hamilelerle sohbet edin; ama onlarda gerçekleşecek her şeyin sizde de gerçekleşmeyebileceğini bilin. Ama belki siz de aşağıda yorumlar kısmında size iyi gelen taktikleri paylaşabilirsiniz. ''Ağzınızdaki metalik tadı' yok etmek için ne yaptığınızı veya ''mide bulantılarıyla'' nasıl baş ettiğinizi kelimelere dökebilirsiniz.

geri 8 Haftalık Gebelik orta çizgi 10 Haftalık Gebelik ileri

Unutmayın! 9 Haftalık Gebe, hamileliğinin 10. Haftasındadır. Her hamileliğin farklı olacağını da hatırlayın.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya