Bebeklerde Uyku Sorunu

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Bebeğim NEDEN UYUMUYOR !

Hepimizin buluşma yeri olan bebekolay.com üyelerine sevgiler. Benim bir bebeğim var, 9 yıl aradan sonra büyük oğlumun ısrarlı isteği üzerine 2.oğlumuz doğdu, aslında bizim için de oldukça iyi geldi ''meğerse ne keyifliymiş'' sözü gerçeklik kazandı bizde de.

Evet! ilk deneyimden sonra, sahip olduğumuz bu güzel varlıkla zamanı dolu dolu, sevgi yoğunluğu içinde yaşamayı becerebiliyoruz, tadını çıkara çıkara yaşıyoruz, sosyal hayattan kopmadan hatta.

Bu arada 6 aylık oldu oğlum ve aslında büyük oğlumda yaşadığım ama unuttuğum (kesinlikle her zaman unutulur!) o dönüm noktasına geldiğimizi, uykusuz gecelerin yorgunluğu hatırlattı bana.

Bilmeyenleriniz, henüz oraya gelmemiş olanlarınız vardır belki, ne oluyor bu dönemde acaba diye merak etmişsinizdir ; öncelikle normal olan uyku düzeni birden altüst oluyor, anlamsız saatlerde uyuyup uyanıyor, hatta çok az uyuyor, ''evet  işte şimdi uzun uzun uyur'' diye düşündüğünüz anlarda birde bakmışsınız ki sadece 10 dakika uyumuş v.s ...uzar gider bu şekilde, kısaca uyku (uykusuzluk) problemi diyebiliriz.

Tabii buradan bu sorunu herkesin yaşayacağı çıkarımında bulunabilirsiniz, endişelenmeyin! Her bebeğin doğası farklı olduğu için hepsi farklı yaşar bu dönemi, fakat aynı şeyleri yaşayanlar içinde bir fikir olacağını umuyorum……

Bu dönemde önce sabretmeyi denedim, sabrım tükendikçe yakınımdaki diğer annelerle paylaştım, hepsinde de aynı cümle hazırdı, ‘’Doktor amcamız yada teyzemiz geçiş süreci dedi, merak etme 1 aya kadar geçer.’’

Biliyorum geçecek, fakat bu benim için yeterli olmadığından neden ve nasılı araştırmak istedim,  yabancı bir kaynaktan derlediğim ve sizinle paylaşmak istediğim aşağıdaki bilgiler dışında çokta fazla bir şey bulamadım açıkçası, işinize yaramasını ümit ediyorum.

Tatlı yavrularınızla tatlı uykular temennisi ile…..

İngiltere’deki bir uyku araştırma merkezi bebeklerin ilk 24 aylık yaşamlarının 6.ayında uykularını neden kaybettiklerini araştırmış ve  ebeveynlerle yapılan ankette bebeklerin %10’unun gece boyu 2 ile 3 saat kadar uyanık kaldıklarını, %60 kadarının da 3-4 saat kadar uyanık kaldıklarını ortaya çıkarmış. Bebeklerin uyanık kaldıkları bu süreyi nasıl kısaltılabileceği konusunda uzman pediatristlerle görüşerek bazı önemli veriler oluşturmuşlar;

Uyku kaybı sorunu

Bebekler büyürken bazı dönemlerde (6 ay, bir yaş, kırkgün dönümü) huy değiştirebilirler. Bir problem olmaksızın bu dönem yaklaşık bir ay kadar sürer ve geçicidir.

Sağlıklı bir bebek gece boyu 7-9 saat arası uyku uyumalıdır, uzun süreli uyku kayıpları (imsomnia) bir takım farklı sorunları beraberinde getiriyor, USANA Sağlık Bilimleri Bilimsel Danışma Kurulu uzun süreli uyku kayıpları sonucu doğabilecek sağlık problemlerini şu şekilde sıralamış;

Reflekslerin yavaşlaması ve kaza riskinin artması

Davranış bozukluğu, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği

Yüksek obezite riski

Bağışıklık sistemi zayıflığı

Miğren

Bebeğiniz Nasıl Daha İyi Uyur!

Aile düzeni, bebeklerin ilk birkaç ayda uyku düzenlerinin oluşmasına büyük ölçüde yardımcıdır, burada bebekleriniz için iyi bir uyku düzenini nasıl oluşturabileceğinize dair birkaç ipucu veriyoruz;

1-2 Aylık Dönem

Bebeğiniz 1-2 aylık olana kadar en az bir kez doktor kontrolünden geçmiş ve kilo alımı normal ise, beslenme ihtiyacı dışındaki gece ağlamalarını görmezden gelebilirsiniz, bebeğiniz aç değilse ve gözlerini tamamen açmadan, yani uyanmadan ağlamaya devam ediyorsa, sakin olun ve onu okşayarak sakinleştirmeye çalışın, devam ederse kucağınıza alın ve onu rahatlatarak tekrar yerine bırakın.

2-3 Aylık Dönem

Artık iyi bir uyku programı yapmış olmanız gerekiyor, bebeğiniz uykudayken anne sütü ya da biberon maması vermemeye çalışın, tamamen değilse de bir miktar uyanmasını sağlayın. Onu kucağınızda ya da beslerken değil ona ait olan yerinde yatırmaya alıştırın. Bebeğiniz ağlarsa onu tekrar kucağınıza alın sakinleştirin ve tekrar yerine bırakın, bu onun kendini güvende hissetmesini sağlar.

4 Aylık Dönem

Bu dönemde bebeklerimiz  beslenmek için sık sık uyanmaları dışında gece boyu 9-10 saat kadar uyuyabilirler, bu anne babalar için de kaçırılmayacak bir fırsattır. Bebeğiniz ağlıyorsa ve beslenme problemi yoksa, onu beslemeden sadece kucağınıza alarak sakinleştirin, 15-20 dakikalık aralıklarla bunu birkaç kez yapmak zorunda kalabilirsiniz.

6.Ay ve sonrası

Bu dönem bebeğiniz huy değiştiriyor, bunu yakında biteceğini düşünerek, bebeğiniz için, size uygun bir felsefe geliştirmeye çalışın, mesela bebeğiniz aşırı beslenmeden uyuyamıyorsa bunu dengeleyin,uyku saati yanlış olabilir, denemeler yaparak doğru saati bulun. Ona kendini güvende hissettirecek bir eşya alışkanlığı kazandırın (oyuncak, battaniye gibi) bu şekilde artık onun önceki aylardan farklı bir uyku alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! bebeğiniz için oluşturacağınız uyku felsefesi sabır ve kararlılık gerektirir, bu onların tüm yaşamını etkileyecek önemli bir dönemdir.

Kimin Sesi: Bu yazı henüz biri 6 aylık diğeri 9 yaşında iki çocuk sahibi Bilge Abat tarafından yazılmıştır. Bilge Abat İstanbulda yaşıyor.

Siz de mi sesinizi duyurmak istiyorsunuz?


2014-04-23 21:49:21
benim oglum 3,5 aylık ve geceleri sürekli uyanıyo sallayarak uyumak istiyo acaba sallamadan uykuya nasıl alıştırabilirim
2013-12-10 22:33:15
slm lütfen bana yardım edin 2.5 aylık bebegim var ne gündüz yatıyor nede gece sebebi nedir acaba uykusuzluktan sürekli aglıyor lütfen yardım edin
2013-12-02 00:31:40
lutfen bana yardim oglum 22 aylik biz hala uyku sorunu yasiyoruz bebekliginden beri var bu sorun 6ayda degisir dediler degismedi hep ayakta sallanarak uyumak istiyor bende onun ne zaman yanliz basina ve kendi istegiyle uyudugunu gorurum acaba bur bebeyim daha var oda 7ayina yeni girdi o abisine nazaran birazcik daha iyi ama oglum tum enerjimi sifirliyor

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya