Doğumdan 6 Yaşa Kadar Oyuncak Seçimi - İlk Yıl

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  
Çocuğa nasıl bir oyuncak alınacağı konusu hemen hemen tüm ebeveynlerin kafasını karıştırır. Hem çocuğun hoşuna gitmeli, hem faydalı olmalı, hem de sağlığı tehdit etmemeli...
Birçok anne babanın kafasını karıştıran bu konuya biz biraz açıklık getirelim istedik. Doğumdan 6 yaşa kadar hangi oyuncak ne zaman alınmalı araştırdık, konuştuk...
Herşeyden önce size dostane bir tavsiyemiz var. Dönemi geçti diye hiçbir oyuncağı atmayın. Mümkünse saklayın.
Çünkü aynı oyuncak çocuk gelişiminin değişik dönemlerinde farklı faydalar sağlıyor. Örneğin küpler altı aylıkken el becerilerinin gelişimi için kullanılıyorken, sonraki yıllarda inşaat malzemesi oluyorlar.
Aklınızda olsun...
Size iyi alışverişler dileriz...
0. - 3. Aylar
Gelişimi Düzeyi : Doğduğu andan itibaren bebekler duyar, emer, yutar, zamanla görmeye başlar ve koku alır. Birinci aydan itibaren seslere tepki göstermeye başlar. İkinci aydan itibaren gözlerini bir noktaya odaklayabilir, nesneleri gözleri ile takip edebilir. Çevresinden gelen seslerin nerden geldiğini tespit edebilir ve başını sesin geldiği yöne doğru çevirir. Dünyayı gözleri ve kulakları ile keşfeder. İlerleyen haftalarda elleri, ayakları ve ağzı ile de bu keşfe katılır. İnsan yüzü ve seslerine ilgi gösterir. Bazı ses ve yüzlere, aynadaki yansımasına, gülümser, kahkaha atar. Birtakım sesler ve anlamsız heceler çıkarır. Sesleri dinler ve taklit etmeye çalışır (3.ayın sonuna doğru).
Oyuncakları nasıl olmalı : 0-3 aylık bebekler ilk aylarda siyah-beyaz, daha sonra canlı ve parlak renklere ilgi gösterirler. Basit ve net çizimlere, insan yüzlerine özellikle de gözlere karşı büyük ilgileri vardır. Yumuşak, çok renkli, ses çıkaran, hareketli nesnelerden çok hoşlanır. İlk haftalarda bebekler çoğunlukla sağ taraflarına bakarlar. Bu yüzden ilk haftalarda oyuncaklar bebeğin sağ tarafına asılmalı ve bebek uzanmaya başladığında ise dokunamayacağı mesafeye çekilmelidir. Bebekler çeşitlilik ister ve kendi yaptığı bir hareket ile etkileyebileceği oyuncakları severler. Elinde tutacağı oyuncaklar hafif ve bebeğin eliyle tutmasına uygun oyuncaklar olmalıdır. Ancak unutmayın ki ağzına götürebileceği oyuncaklar keskin köşe ya da kenarları olmamalı, boğazına, burnuna, kulağına kaçabilecek küçük parçalar, cam parçalar, parmaklarının sıkışabileceği delikler ve uzun ipler içermemelidir.
Hangi oyuncaklar alınabilir : Çamaşır makinesinde yıkanabilen sallanınca ses çıkaran peluş oyuncaklar Çıngıraklar Bir nesneyi gözleri ile takip etmesini sağlaması için dönenceler Kendine odaklanabilmesi için plastik (kırılmaz) aynalar Yumuşak, sıkınca ses çıkaran ve basit biçimli oyuncaklar Plastik halkalar Çekilince müzik çalan oyuncaklar (Etki - tepkiyi öğrenir) Oyun halıları (Uzanmaya teşvik eder, değişik dokunma tecrübeleri yaşatır)
3. - 6. Aylar Gelişimi : Dikkat çekmek ve insanlarla ilişki kurmak için çaba göstermeye başlar. Ortamda kendi hareketlerinden kaynaklanan etkiler yaratır ve bundan büyük keyif alır. İnsanlar nesneler ve olaylar arasındaki farkları ayırmaya başlar. Tanıdık insanları yabancılardan ayırır ve bazı kişileri özellikle tercih etmeye başlar. Kendi kendine neşe çığlıkları atar. ‘Ba da’, ‘ba ga’ gibi iki sesli sözcükleri ayırt eder.
Oyuncakları nasıl olmalı : Bu dönemde bebekler ellerinin farkına varırlar ve elleri ile tutabildikleri küçük nesnelerle oynamak isterler. Elleri ile tutabildikleri her şeyi ağızlarına götürmek isterler. Bebek 4. aydan itibaren cisimlere uzanmaya başlayacak, bundan sonra öğrenmede oyuncakların önemi daha da artacaktır. Bu dönemden itibaren bebeğiniz için oyun halılarını ve aktivite minderlerini rahatça kullanabilirsiniz. Bu minderler aynı zamanda çocukların kas gelişimlerini de olumlu yönde etkiler. Altı aylık bir çocuk ses, şekil ve renklere karşı duyarlı olduğu için bu dönemde görsel ve işitsel duyulara yönelen hareketli oyuncaklar onun dikkatini çeker ve onu neşelendirir. Eliyle yakalayabileceği halkaları olan mini jimnastik aletleri, çıngıraklardan hoşlanacaktır. Hangi Oyuncaklar Alınabilir : Bez bebekler ve diğer yumuşak oyuncaklar Yumuşak toplar Ayna Parlak renklerde ve farklı şekillerde yumuşak bloklar Oyun minderi/oyun merkezi Diş çıkarma halkaları Tek resimli kumaş kitaplar Puset ya da anakucağındayken kenara takılabilecek sarkan oyuncaklar Banyo oyuncakları Duvara yansıma yapan ya da müzik çalan uyku oyuncakları ve dönenceler
6. - 9. Aylar
Gelişimi : Altı aylık bir bebek destekli oturabilir, yedinci ayda desteksiz oturmaya ve emeklemeye başlar. Nesneleri bir elinden diğerine aktarır. Verilen herşeyi ağzına götürme eğilimindedir. Dokuzuncu ayda tam olarak desteksiz oturur, bir yere tutunarak ayakta durur. İki heceli sözcükler (baba - dede) söylemeye başlar, baş parmağı ve işaret parmağı arasında küçük nesneleri tutabilir. Nesnenin sürekliliğini anlar. Saklanmış olan nesneleri aramaya başlar. Amaçlı eyleme geçer; engeli kaldırmak ya da yolunu değiştirmek gibi. Bir bölümü gizlenmiş oyuncağını bulabilir, oyuncağını durduğu yerden alır ama kendi istemiyle yere koyamaz.
Oyuncakları nasıl olmalı : 7-9 aylık bebekler oyuncaklarla daha uzun süre ilgilenirler. Bu yaştaki bebekler oyuncakları birbirine vurmaktan, birbirinin içine sokmaktan, düşürmekten, bükmekten, sıkmaktan, sallamaktan,sürüklemekten, ısırmaktan, fırlatmaktan, açıp kapamaktan, doldurup boşaltmaktan hoşlanırlar. 8. aydan itibaren başparmak ve diğer parmaklarla objeleri tutabilir, böylece bloklarla ve küçük objelerle oynayabilir.
Hangi Oyuncaklar Alınabilir : Bloklar Üstüste konabilen büyük ebatlı kutu ya da küpler Banyo oyuncakları (Neden-sonuç ilişkisi için çeşitli ağırlıklarda olmasına özen gösterin) Renkli halkalar Mama sandalyesi için vantuzlu oyuncaklar Tahta kitaplar Telefon şeklindeki oyuncaklar Yaylı kukla gibi, içinden bir nesne ya da nesneler fırlayan oyuncaklar Aynalar hala ona ilginç gelecektir. Almadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. İtilen ve iple çekilen oyuncaklar Bebeğin dokunuşu ile harekete geçen emekleme oyuncakları
9. - 12. Aylar Gelişimi : 9. aydan itibaren bebekler yerde uzun süreli oturabilir, yatar konumdan oturur pozisyona geçebilir. Emekler ya da kalçası üzerinde kendini sürükleyerek ilerler, emekleyerek merdivenlerden yukarı çıkabilir. Koltuk gibi bir desteğe tutunarak ayağa kalkıp tekrar oturabilir, 12. aya doğru tek başına desteksiz yürüyebilir. 7-12 ay grubundaki bebekler genel olarak basit mekanizmaları çalıştırmaktan, dolap, çekmece, kutu gibi içinde nesne dolu eşyalardan, bu eşyalar ve içerdiği nesneler arasındaki ilişkilerden ve görünüp kaybolan nesnelerden hoşlanırlar. 11. ay civarında gözüyle görmediği nesnelerin var olmaya devam ettiğini bilir ve bu nesneyi arar. Bu yaşlarda kendi eylemleri ile sonuç yaratmaktan hoşlanırlar. İnsanların ve nesnelerin ortaya çıkması ve kaybolmasına ilgi duymaya başlar. Nesnelerin kalıcılığının kavranması durumu gerçekleşir. İnsanları, nesneleri, oyunları hatırlar, oyuncaklarla yaptığı hareketlerin kalıcı olması söz konusudur.
Oyuncakları nasıl olmalı : Basit mekanizmaları çalıştırmaktan ve sonucunu görmekten hoşlanır. 10-12 aylık bebekler nesneleri her yönüyle tanımaya çalışırlar ve herşeyi keşfetmek isterler. Bu yaşlarda nesneleri istiflemekten, birşeyin içine koyup, dışına çıkarmaktan, dökmekten, içiçe geçirmekten, açma ve kapamaktan, tuşlara basmaktan, döndürmekten, araba ve topları itmekten hoşlanırlar. Neden - sonuç ilişkisini görebileceği aktivite kutusu tarzı oyuncaklar ilgisini çeker. Resimli kitaplara ilgi duymaya başlar ve uzun uzun inceler.
Hangi Oyuncaklar Alınabilir : Üzerine basılan, çevrilen, vurulan düğmeleri olan aktivite masaları Elleriyle tutunup yürümeye teşvik eden oyuncaklı yürüteçler Tek ya da en fazla iki resimli, basit çizimli kitaplar Şekilleri tanıtan oyuncaklar Doldurup boşaltabileceği nesnelerle dolu kutular Yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncaklar Toplar (topların çapı en az 44 mm. olmalıdır ) Çıkarıp, takabileceği parçaları olan oyuncaklar Konuşan telefonlar gibi etkileşimli oyuncaklar Oyuncak direksiyonlar Çeşitli doku ve renklerden oluşan kitaplar

2012-11-29 11:04:10
Tiny Love bir israil firması lütfen ürünlerini alırken bu durumu göz önünde bulunduralım. The company was founded in 1991 and is based in Tel Aviv-Jaffa, Israel. Tiny Love Ltd. operates as a subsidiary of The Shilav Group. 72 Rosen Pinchas . Tiny Love, the best baby developmental products for babies and their parents. Enjoy playing and growing together with our stimulating baby toys and baby gear.

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya