Hamilelikte Kilo Hesaplama Yöntemi

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Kadın, tarihin en eski çağlarından beri dış görünümüne erkekten daha fazla önem vermektedir. Bu bir gerçeklik ve Bunu tarihsel araştırmalardan görüyoruz. Ayrıca  herkes Taş Devri Çizgi Filmindeki  Wilma Çakmaktaş’ ın fit vücudunu ve kolye, bileklik takarak güzel görünme kaygılarını hatırlar! Hamilelikte kilo alımı da tarih boyunca hem hamileleri hem de tıp bilimini meşgul etmiştir. Örneğin 1970’li yıllarda hamilelikte kilo alımının kötü bir şey olduğu düşünülmekte ve anne adaylarının kilo almasını önlemeye yönelik önlemler alınmaktaydı.

Devir değişti, kadınlar için fit olmak(!) halen önemini koruyor; ama artık gebelikte kilo almaya daha bilimsel yaklaşılıyor. Ne kadar kilo alınması gerektiği, alınan kiloların ne işe yaradığı ve bu kiloların nasıl verilmesi gerektiği konusunda artık kadınlarımız daha bilinçli.

Hamilelikte Ne kadar Kilo Alınmalı

Hamilelikte ne kadar kilo almanız gerektiği gebe kalmadan önceki durumunuzda yakından ilgilidir. Bu nedenle hamilelik öncesi durumunuzu tespit etmek gerekir. Bunu Vücut kitle hesaplama aracımızla yapıp tekrar bu yazıya dönebilirsiniz. Ya da aşağıda vereceğimiz  hesaplama yöntemiyle kolayca kendiniz de tespit edebilirsiniz. Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Hamilelik Öncesi Kilonuz / boy*boy Örnek olarak hamilelik öncesi kilosu 63 kg olan  ve boyu 1.63cm olan bir kadının vücut kitle indexi 23.71 olarak hesaplanacaktır : 63/(1.63*1.63)=23.71

(Size kendinizi ortalama Türk kadınının değerleriyle kıyaslama yapmak için fırsat. Burada kullandığımız değerler Türkiye Aile Planlaması Derneğinin yaptığı çalışmada saptadığı ortalama Türk Kadını kilosu ve boyudur)

Bu hesaplamada Sonuç 18,5’nin altında çıkarsa düşük kilolu; 18,5-24,9 arasında çıkarsa normal kilolu; 25-29,9 arasındaysa fazla kilolu; 30’un üzerinde çıktığında ise obezite olarak sınıflandırılır.

Grubunuzu bulduktan sonra yapmanız gereken ne kadar kilo almanızın ''normal'' olacağıdır.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ? Düşük Kilolu                   12,7 - 18,2 kg Normal Kilolu                  11,3 - 16 kg Fazla Kilolu                      6,8 -11,3 kg Obez                                       5-9     kg İkiz Taşıyanlar                16-20,4  kg Bu tablodaki rakamlar Amerikan İlaç Enstitüsünün (IOM) 2009 yılı Mayıs ayında yaptığı çalışmadan alınmıştır. Dikkat etmeniz gereken, çevrenizde az kilo almışsın, çok kilo almışsın diye dedikodu yapanlar veya alışveriş merkezinde yürürken sizi süzen diğer kadınlar değil, buradaki değerler ve doktorunuzla takip edeceğiniz kilo alım cetvelinizdir.Not: Hangi Ayda Ne Kadar Kilo Almalıyım ?

Normal şartlar altında hamilelikte ilk 3 ay içinde 1,5 veya 2,5 kilo arası artış olmaktadır. Hamileliğin 3.ayından sonraki dönemde ise her ay ortalama 2 kilo alımınız normal olarak değerlendirilecektir.

Aslında doktorunuzu her ziyaretinizde kilonuz ölçülecektir; ama bir ay çok uzun bir süredir.Bu sürede bir ay içinde 4-5 kg alıp sonra panik yapmamak için düzenli kilo ölçümünüzde fayda var.Düzenli olarak kilonuzu ölçmeniz çizelgenin dışına çıkmanızı engelleyecektir. Bu nedenle kilonuzu sabahları kahvaltınızı yapmadan düzenli olarak ölçer ve kaydederseniz takibiniz daha kolay olacaktır.


zin
2013-12-12 12:55:01
Slm anneler 1aylik kizim var ilk basta mememi hic emmedi Daha sonra sadece sag mememi tutu ve bi turlu sol tarfa alismadi Dolyisila sol tarafta sutum cok cok azaldi hic gelmiyo gibi Bana bi akil verin ne yapmaliyim :( Simdiden tsk

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya