Hamileyken Mutlaka Yenilmesi Gereken 7 Besin!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

"Antep'linin biri doktora gider. Kalbi ve kilolarıyla ilgili şikayetlerini iletir. Doktoru muayane sonrasında tavsiyelerde bulunur : - Bundan sonra beyaz et ve salata türü yiyeceklere ağırlıklı beslenmelisiniz. Hasta sorar : - Dediklerinizi yemekten önce mi sonra mı yiyeceğim?"

Elma Ve DünyaAntep'lilerin zengin bir mutfağı olduğunu biliyoruz. Peki bu zenginlikleri gebelikteki beslenme sürecine nasıl katacağız. Aslında bu iş sanıldığından daha kolay: Tek yapmanız gereken şey her ürün grubundan, gerektiği kadar ve dengeli olarak tüketmek. Gerisini vücudumuz yerine getirecektir. Peki hamileler en çok ne yemeli?

Hamilelikte Ne Yemeli?

1- Süt, Yoğurt ve Peynir Kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir sizin ve dolayısıyla bebeğinizin kemik ve diş yapılarını güçlendirecektir. Gebelikte bu ürün grubunun eksik tüketilmesi durumunda bebek, annenin kalsiyum deposundan beslenir. Bu durum da annenin diş ve kemikle ilgili sorunlar yaşamasına yol açar. İleride kemiklerinizin çok kolay zarar görebilmesini sağlayan (osteoporoz) hastalığı riski taşımamak için bu besin grubu tüketilmelidir. Özellikle hatırlatmak istediğimiz konu, sabah kahvaltılarını atlamamanız gerektiği.

2- Yeşil Yapraklı Sebzeler Ispanak, brokoli, lahana ve marul gibi yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Küçüklüğümüzden beri izlediğimiz ''Temel Reis'' çizgi filmlerinden ıspanağın demir deposu olduğunu biliyoruz. Demir kan yapımında son derece önemlidir ve gebelikte vücudunuzdaki kan hacminin artıyor olması bu sebzeyi sizin için daha da değerli yapmaktadır.

3- Et, Tavuk ve Yumurta Bu gıdalar vücudumuzun yapıtaşı olan proteini sağlarlar. İçinizde büyümekte olan canlının ve sizin hücre oluşumuna ve yenilenmesine ihtiyacı var. Et, tavuk ve yumurta gibi gıdalar proteince zengindir ve vücudumuzun onlara ihtiyacı vardır. Et ürünlerinin yağsız olanını tercih etmeli; yumurtayı ise iyice pişirdikten sonra tüketmelisiniz.

4- Balık Beyin hücrelerinin gelişimi için Omega 3 asidine ihtiyaç vardır. Omega 3 ise en fazla uskumru, alabalık ve somon gibi balık türlerinde bulunmaktadır. Japonyada  kişi başı balık tüketiminin yılda 80 kg olduğunu, ülkemizde ise sadece 8 Kg olduğunu biliyor muydunuz ? Japon ırkının  gelişmiş beyinlere nasıl sahip olduğunu söylemek zor değil sanırım!

5- Ekmek, Makarna, Pirinç Ekmek, makarna ve pirinç türü besinler ve tahıllar vücudun gereksinimi olan karbonhidratları sağlarlar. Karbonhidratlar vücudun gereksinimi olan enerjinin elde edilmesi için hücrelere gönderilmesi gereken maddelerdir. O halde hücrelere yolculuk için onları bolca tüketmemiz gerek.

6- Meyve ve Sebzeler Kayısı, şeftali, elma, muz, üzüm gibi meyveler ; domates, bezelye, fasulye, havuç gibi sebzelerin hem vitamin hem de besin maddesi değeri açısından size çok faydaları olacaktır. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğinizinden emin olun. Hatta buzdolabının üzerine yerleştireceğiniz bir kontrol listesi işinizi kolaylaştıracaktır.

7- Ceviz ve Fındık Ceviz omega 3 ve protein; fındık ise enerji ve demir kaynağıdır. Bu gibi kuruyemişleri gün içinde tüketmeniz hem onların faydalarını  kazanmanızı hem de gün içinde size bir eğlenceli bir tad sağlar. Yalnız kuruyemiş tüketiminizin her gün bir avucu geçmemesine dikkat edin!


2016-01-09 10:38:05
Nasıl kayit yaparim bu sayfaya
2015-12-15 22:23:02
Salam qizlar men 14 heftelik hamileyem size en gozel tavsiyem tebii qidalar gebul etmekdir. Hamilelikde en esas fol tursusunun istifade etmekdir.
2015-12-15 22:18:40
Salam men azerbaycanliyam
2015-12-03 16:12:39
Hatta böyle devam edersen zararın olur diyordu sen az az çok öğün ye ve kendine dikkat et dedi ilk 3 ayımız öyle geçti şuanda ne bulantı ne tiksinme hiç bir sıkıntım yok son iki ay içindr 4 kilo aldım ve doktorum gayet sağlıklı olduğumuz söylüyor ilk zamanlat yok yere sıkmışım kendimi ve şimdiden sonra beslenmeme dikkat ediyorum düzenli besleniuorum çok Şükrü bebeğimin gelişimi gayet iyi dediğim gibi sizin şuanda ona hiçbir faydanız yok önce sizin sağlığınız önemli çünkü o size bağlı yaşıyor ;) allah sağsalim kucağınızq almayı nasip etsin inşallah
2015-12-03 16:06:52
Bütün anne adayları hemen hemen aynı şeyi yaşıyor sanırım bu bulantı durumları bebeğim nasıl büyüyecek ne yemeliyim ne içmeliyim kaygılar sitresler özellikle ilk üç ay bende aynı sıkıntıları yaşadım değil önemli besinleri yemek günde 10 defa hiç aksatmadan kusuyordum ama hiç bir bulanti hapı kullanmadım tahminen 3 aylık olunca tamamiyle bitti sıkıntılarım ama bende bittim şuanda 5 aylık hamileyim ben ilk zamanlarda ne yemeliyim nasıl egzersizler yapmalıyım uyku saatim şu bu çok dikkat etmeye çalışıyordum evham yqpıyordum kilo qlmak için uğraşıyordum ama hepsi boş uğraşmış :) doktorum her seferinde beni ikaz ederk anlamamı sağladı bebek ilk 3 4 ay kadar bi süre bizden bağımsız gibi bişey oluyormuş sen kendine dikkat et yeter bişeyleri zorla yemek için değil kilo almak için mücadele verme çünkü şuanda bebeğine hiç bir faydan yok

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya