Hamileyken Mutlaka Yenilmesi Gereken 7 Besin!

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

"Antep'linin biri doktora gider. Kalbi ve kilolarıyla ilgili şikayetlerini iletir. Doktoru muayane sonrasında tavsiyelerde bulunur : - Bundan sonra beyaz et ve salata türü yiyeceklere ağırlıklı beslenmelisiniz. Hasta sorar : - Dediklerinizi yemekten önce mi sonra mı yiyeceğim?"

Elma Ve DünyaAntep'lilerin zengin bir mutfağı olduğunu biliyoruz. Peki bu zenginlikleri gebelikteki beslenme sürecine nasıl katacağız. Aslında bu iş sanıldığından daha kolay: Tek yapmanız gereken şey her ürün grubundan, gerektiği kadar ve dengeli olarak tüketmek. Gerisini vücudumuz yerine getirecektir. Peki hamileler en çok ne yemeli?

Hamilelikte Ne Yemeli?

1- Süt, Yoğurt ve Peynir Kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir sizin ve dolayısıyla bebeğinizin kemik ve diş yapılarını güçlendirecektir. Gebelikte bu ürün grubunun eksik tüketilmesi durumunda bebek, annenin kalsiyum deposundan beslenir. Bu durum da annenin diş ve kemikle ilgili sorunlar yaşamasına yol açar. İleride kemiklerinizin çok kolay zarar görebilmesini sağlayan (osteoporoz) hastalığı riski taşımamak için bu besin grubu tüketilmelidir. Özellikle hatırlatmak istediğimiz konu, sabah kahvaltılarını atlamamanız gerektiği.

2- Yeşil Yapraklı Sebzeler Ispanak, brokoli, lahana ve marul gibi yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Küçüklüğümüzden beri izlediğimiz ''Temel Reis'' çizgi filmlerinden ıspanağın demir deposu olduğunu biliyoruz. Demir kan yapımında son derece önemlidir ve gebelikte vücudunuzdaki kan hacminin artıyor olması bu sebzeyi sizin için daha da değerli yapmaktadır.

3- Et, Tavuk ve Yumurta Bu gıdalar vücudumuzun yapıtaşı olan proteini sağlarlar. İçinizde büyümekte olan canlının ve sizin hücre oluşumuna ve yenilenmesine ihtiyacı var. Et, tavuk ve yumurta gibi gıdalar proteince zengindir ve vücudumuzun onlara ihtiyacı vardır. Et ürünlerinin yağsız olanını tercih etmeli; yumurtayı ise iyice pişirdikten sonra tüketmelisiniz.

4- Balık Beyin hücrelerinin gelişimi için Omega 3 asidine ihtiyaç vardır. Omega 3 ise en fazla uskumru, alabalık ve somon gibi balık türlerinde bulunmaktadır. Japonyada  kişi başı balık tüketiminin yılda 80 kg olduğunu, ülkemizde ise sadece 8 Kg olduğunu biliyor muydunuz ? Japon ırkının  gelişmiş beyinlere nasıl sahip olduğunu söylemek zor değil sanırım!

5- Ekmek, Makarna, Pirinç Ekmek, makarna ve pirinç türü besinler ve tahıllar vücudun gereksinimi olan karbonhidratları sağlarlar. Karbonhidratlar vücudun gereksinimi olan enerjinin elde edilmesi için hücrelere gönderilmesi gereken maddelerdir. O halde hücrelere yolculuk için onları bolca tüketmemiz gerek.

6- Meyve ve Sebzeler Kayısı, şeftali, elma, muz, üzüm gibi meyveler ; domates, bezelye, fasulye, havuç gibi sebzelerin hem vitamin hem de besin maddesi değeri açısından size çok faydaları olacaktır. Bu besinleri düzenli olarak tükettiğinizinden emin olun. Hatta buzdolabının üzerine yerleştireceğiniz bir kontrol listesi işinizi kolaylaştıracaktır.

7- Ceviz ve Fındık Ceviz omega 3 ve protein; fındık ise enerji ve demir kaynağıdır. Bu gibi kuruyemişleri gün içinde tüketmeniz hem onların faydalarını  kazanmanızı hem de gün içinde size bir eğlenceli bir tad sağlar. Yalnız kuruyemiş tüketiminizin her gün bir avucu geçmemesine dikkat edin!


Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya
Bebekolay Sponsorlar Sponsorumuz Olun