Onunla Yaşayacağı Değişimleri Konuşun...

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

Çocukların okula başlamasıyla birlikte hayatlarında yeni bir sayfa açılıyor. Onlar için bu yeni sayfa zorluklarla, kaygılarla dolu. Ebeveynler ise endişelerinin normal olduğunu onlara anlatabilmeli. Uzman Psikolog Ayben Ertem, çocukları okul hayatında başarıya götürmenin püf noktalarını anlattı.

okul-sorumlulukOkulların açılmasıyla birlikte uzun bir tatil sonrası, birçok çocuk okula tekrar geri dönmenin sevinci, heyecanı ya da üzüntüsünü yaşarken birçok çocuk da okula yeni başladığı için bu duyguları yaşıyor. Anne babalar ve çocuklar için de okula başlamak duygusal olarak çok kolay değil.  Birçok ebeveyn çocuklarını okula gönderirken orada tek başına tüm gün yalnız başına birçok şeye karar vermek zorunda kalacak ve zorlanacak diye endişe yaşarken bir yandan da bağımsız olacak olmalarına sevinerek kendi içlerinde karmaşa yaşayabiliyorlar. Uzman Psikolog Ayben Ertem okula yeni başlayan çocukların ebeveynlere tavsiyeler verdi.

Ertem; “İletişim önemli, onunla yaşayacağı değişimleri konuşun.”

İlk defa okula başlayan çocukla iyi İletişim kurmanın öneminden bahseden Uzman Psikolog Ayben Ertem, “Hayatında büyük değişiklikler olacağını ancak bu değişimlerin çok iyi değişimler olduğunu anlatın ve yeni şeyler öğrenecek olmasıyla ilgili onu heveslendirin ki o da kendine güvenli bir şekilde okula başlasın” dedi. Okul hayatıyla ilgili farklı hususlardan bahsetmenin faydalı olacağını söyleyen Ayben Ertem, “yeni çevresine daha rahat adapte olabilmesi için onu biraz daha bağımsız hareket edebilmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Birçok şeyi kendisinin yapmasına izin verin ki okulda zorluk çekmesin. Kendi başına giyinebilme, yemek yeme ellerini yıkamak, tuvalete gitmek, şişelerin kapaklarını açmak, ambalaj kapakları açmak gibi becerileri ne kadar çok edinmiş olursa okulda da o kadar rahat eder” dedi.

Bunun dışında çocuğunuzla okulla ilgili duygularını konuşun diyen Ertem, “okul hakkında ne düşündüğünü sorun, size sorular sormasına izin verin, çocuğunuzu dinleyin ve onu eleştirmeden susturmadan sorularına mümkün olduğunca cevap verin ve onları kaygılandırmayın. “Daha sen kendi pantolonunu/ayakkabını giyemiyorsun, nasıl okula gideceksin” gibi sözler söylemeyin” açıklamalarında bulundu.

Pozitif konuşun ve heyecanını paylaşın…

Ayben Ertem, en önemli adımın okulla ilgili çocuğunuzla pozitif konuşmanız ve onun heyecanını paylaşmanız olduğunu söylüyor. Okuldan eve geldiğinde onu soru yağmuruna tutmamak gerektiğini belirten Ertem, “Hoş geldin, nasılsın?” diyerek gülümseyebilirsiniz diyor ve ekliyor “Çocuklar, soru yağmuruna tutuldukları anda pek cevap vermek istemezler; kendilerini rahat hissettikleri anda bilgi verirler. Bilgi vermeye başladıklarında da eleştirmeden dinleyin, duygularını yakalamaya çalışın. Sizin eleştirdiğinizi gördüklerinde bazı şeyleri saklayabilir ya da farklı aktarabilirler. Mutlaka soru sormak istiyorsanız da “okul nasıl geçti, günün nasıldı?” diye sorarsanız tek kelimelik cevaplar alabilirsiniz, onun yerine “gününün en güzel kısmı neydi?” veya “bugünün hoşuna gitmeyen kısmı neydi? gibi sorular onun daha fazla detay bilgi alabilirsiniz.”

Arkadaşlarından dayak yiyen çocukla iletişim

Bazı çocuklar okulda diğer çocuklardan dayak yiyebiliyor ya da diğer çocuklarla problem yaşayabiliyor. Bunu kendileri anlatmazsa, bilgi alırken yine soru yağmuruna tutmamak gerektiğini anlatan Ertem, “Bugünün hoşuna gitmeyen kısmı neydi sorusunu sorduğunuzda “ x kişi bana vurdu” diye anlatırsa, “neden vurduğunu düşünüyorsun?” diye ona sorabilirsiniz. Eleştirmeden ya da savunmaya geçmeden, olayın neden olduğunu, her iki çocuğun duygularını ve davranışlarını konuşabilirsiniz” ipuçlarını verdi.

Bazen anne-babalar, çocukların kendilerini savunmalarını öğretmek amaçlı “Sana vurduysa sen de ona vur” diyebiliyor. Bu doğru bir yaklaşım olmadığını belirten Ayben Ertem, “Çocuğunuzu dinlerken anne-baba olarak içinizde bir sızı hissedebilirsiniz ve fazla reaksiyon verebilirsiniz; ama çocuğunuzu sakince dinleyip beraber birtakım stratejiler üretebilirsiniz. Çünkü karşı taraftan gelen tepkiye aynı cevabı vermek bir çözüm değildir. Çocuğunuza birisi ona vurmaya çalıştığında bundan kaçınması gerektiğini ya da karşı tarafı durdurmaya çalışmasını ve net bir dille bunun yanlış olduğunu belirtmesini ve o ortamdan uzaklaşmasını ve öğretmene ya da okul rehberine bu durumu bildirmesini öğretebilirsiniz” açıklamalarında bulundu.

Ertem: “Sorumluluk Takvimi Oluşturun”

Ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim iyi olduğunda bu evdeki sorumluluklarından okuldaki sorumluluklarına kadar her şeye yansıdığını belirten Uzman Psikolog Ayben Ertem, evde kurallar net olduğunda çok fazla soru sormak ya da açıklama yapmak gerekmeden küçük hatırlatmalar yapılabilir diyor. “Bir sorumluluk takvimi oluşturulabilir ve çocuğunuza sorumlulukları sözel ya da küçük yazılı notlarla hatırlatılabilir. “Hala dersini yapmadın, hiç çalışmıyorsun, bütün gün bilgisayar, televizyon başındasın” demek yerine televizyon ve bilgisayar başında geçireceği kurallar netleşir ve seçenekler sunulabilir” diyor.

Ertem, “Bilgisayar başında geçireceği süre günde 1 saat ise sabahtan ya da öğleden sonra mı bilgisayarda olmak istediği bir seçenek olarak sunulabilir. Ancak ders çalışmak ile ilgili seçenek yalnızca hangi ödevleri önce yapmak istediği ya da “Matematikte mi yardım istersin Türkçe de mi” gibi sorularla hem teşvik hem de bir kısım sorumluluğu ona bırakmak anlamında yararlı olabilir” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca çocuğunuz hiçbir şekilde dersin başına oturmuyor ya da oturduğu halde sürekli kalkmak istiyorsa veya sürekli bilgisayar başında ve siz de engel olduğunuzda hiddetleniyorsa hem ebeveynlik tutumunuzla hem de çocuğunuzla ilgili bir uzmandan destek almanızda fayda var.


Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya