Yenidoğan Bebeğin 2.Haftası: Ona Alışmak

  PAYLAŞ!

 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 • email
 •  
 • facebook
 • twitter
 • friendfeed
 •  

2 Haftalık Bebek ve AnnesiDoğumun ikinci haftasıyla birlikte bazı şeylere alışmaya başlarsınız. Unutmayın sadece siz yenidoğan bebeğinize alışmıyorsunuz, o da size alışıyor. Ayrıca bu haftalar bol koşturmacalı geçecektir. Özellikle eşinizin size iç çamaşır satın almak, bebeğe bez almak veya süt sağma pompası için pazarlık etmek gibi daha önce sahip olmadığı  yetenekler edinmesi sizi şaşırtabilir. Bu sahneleri gözünüzün önüne getirmek sizi biraz gülümsetecektir. Eminiz bu gülümsemeye bu haftalarda ihtiyacınız olacaktır.

Bebek Büyüyor :

 

Yenidoğan ilk haftasında doğumdaki kilosunun %10’unu kaybedecektir. Bu Kilo kaybını bir diyete borçlu değil veya sizin yaptığınız herhangi bir yanlış da buna yol açmadı. Doğumdaki su fazlalığı gidince bebek kilo verir. Bebek doğumdan sonraki 3.ile 7.gün arasında bu kilo kaybını yaşar ama hemen sonrasında tekrar kilo almaya başlar.

 • 2 Haftalık bebekte bir takım el, kol ve bacak hareketleri gözlemleyebilirsiniz. Bunlar bilinçsiz yapılan refleks hareketlerdir. Bebeğin doğuştan gelen moro refleksi, arama refleksi, emme ve adım refleksleri vardır.

Moro refleksi, ses veya bir uyaran karşısında bebeğin kollarını karşısındakini kucaklar gibi yaptığı kol ve el hareketleridir.

Arama refleksi, dudağının kenarına dokunduğunuzda emecek bir şey aramasıdır.

Emme refleksi, adım refleksi ise ağzına gelen her şeyi emmesidir. Arama ve emme refleksi onu size bağlayacak ve mucizevi sıvınızı, anne sütünü, ona vermenizi kolaylaştıracaktır. Bebeğin beyni bembeyaz bir sayfa kadar temiz; ama gördüğünüz gibi doğa onunla sizi bağlamak için ona müthiş yetenekler vermiştir. Ayakları yere değdiğinde yürüyecek gibi yapar; ama daha en az 12 ayı var bu iş için!!

 • Anne karnında oyuncak olarak Göbek bağıyla sık sık oynayan bebeğin yakalama refleksi müthiş gelişim göstermiştir. Parmağınızı o minicik avucuna yerleştirdiğinizde canınızı yakacak kadar sıkarken yaptığı işte bu reflekstir.
 • İki haftalık bebeğin  bir takım garip sesler çıkardığını görebilirsiniz. İşte burada durun. Bebek sizin sandığınızdan çok daha akıllıdır ve bazı şeyleri öğrenme süreci başlamıştır. Onun öğrenme sürecindeki en önemli araç taklit olacaktır. Dolayısıyla onunla konuşmak, sohbet etmek için hiç de erken değildir.
 • Kucağa almanız, masaj yapmanız ve onu okşamanız ,onu son derece mutlu edecektir. Kucağa alındığında sakinleşir. Çünkü anne karnındaki sıcaklığa benzetir kucağı.Onu bu mutluluktan mahrum etmeyeceğinize eminiz.
 • Bu haftalarda bebek ortalama 3 saatte bir emzirilir. Ancak o daha sık isterse tereddüt etmeyin. Emzirdikçe sütünüzün artacağını da bilmenizde fayda var. Emzirmeyle ilgili daha fazla bilgi almak için emzirme sayfalarımızı ziyaret etmenizi öneririz.
 • Emzirilirken veya mamayla beslenirken minik bebeğinizin midesine hava da gidebilir. Gazla başa çıkmanın yolları vardır ve özellikle babaların bu işi üstlenmesi sizin için iyi olacaktır! Onu kucaklamanız, sarmalamanız ve banyo yaptırmanız iyi gelebilir. Unutmayın bebekleri ‘’kucağa alıştırırsanız şımarır’’ türünden öğütler geride kaldı.Bu aylarda hiç birşey ‘’sizin minik eserinizi’’ şımartmaz.
 • Bebeğin dilinin üzerinde göreceğiniz beyaz bir  tabaka pamukçuk olabilir. Anneler bazen bunu süt birikintisi olarak yorumlayabiliyor. Ama pamukçuk tedavi edilmesi gereken basit bir hastalıktır. Doktorunuza danışabilirsiniz. Bebek bakımı ile ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Siz:

 

Doğumdan birkaç gün sonra  kendinizi hafif depresif hissedebilirsiniz. Ruh haliniz bir iyi, bir kötü olabilir. Bu orta şiddetli depresyon hali annelik hüznü olarak adlandırılır ve bir çok annede görülebilmektedir. Bebekli hayat bir taraftan sizi son derece mutlu ederken, diğer taraftan hayatı bir yükmüş gibi hissettirebilir. Bu duygu dalgalanmaları doğumdan bir yada iki hafta sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak bu istikrarsız ve olumsuz düşüncelerle dolu duygu durumun devam etmesi, sizde gelişen bir doğum sonrası depresyona işaret edebilir. Bu durumda doktorunuzdan yardım almak gerekecektir. Paniğe gerek yok, her şeyin çaresi var artık!

Bebekle ‘’bağ kurmak’’ çok özel bir olaydır ve bu giderek gelişen bir duygudur. Bu duygu, bazı anne babada hemen gelişirken bazılarında daha fazla süre alabiliyor. Çok yakın bir arkadaşınızla ilk tanıştığınız günü düşünün, onunla hemen samimi olmadınız değil mi? Yıllar sonra arkadaşlığınızın nasıl ilerlediğini görürsünüz. Bebeğinizle bağınızın gelişmesi yıllar almayacaktır. Yenidoğana yaptığınız bakım, gösterdiğiniz ilgi ve onu beslemeniz aranızda güçlü duyguları kendiliğinden oluşturacaktır.

Bilgi Hapı: Yenidoğan Bebeğinize müzik dinletebilirsiniz. Bebek için hazırlanmış bir CD çok işinize yarayabilir. Onun uyku düzenin geliştirmesi ve uyandığında kendini tekrar uykuya gömmesi için böyle bir ses ona iyi gelecektir. Bebekler sesten (sanıldığının aksine) çok korkmazlar, unutmayın aslında tam 9 ay sizin karnınızda müthiş gürültüler içinde büyüdü o. Bağırsak hareketleriniz, damarlarınızda gürültüyle akan kanınız…. ve güm güm atan Kalbinizin  sesi !! Anneler bebeklerini içgüdüsel olarak neden genellikle  sol taraflarına alırlar veya bebek vücudunu anne kucağına gömünce neden sakinleşir sanıyorsunuz. Çünkü tanıdığı sesler vardır annesinin  sıcak  kucağında..Özellikle de kalbi..

geri Bebeğin İlk Haftası orta çizgi Bebeğin 3. Haftası ileri


2014-02-04 14:34:29
anneler yardım edin bana ..kizim bir bucuk aylik ve malesef aptamil e gectik, bazan kusuyor bazan kusmuyor peki neden acaba,yavas yavas yediriyorum sirf kusmamak icin ama bazan ise yarar..aptamile yeni gecmedik simdiye kadar iki yada uc kutu kullandik..acaba soguk mu aldi yada fazla mi yiyor, bazan ayaklari yukariya dogru cekiyor sut icince...acaba biraz papatya cayi mi versem rahatlamak icin...bu arada bebisimin kilosu iyi..bazan da butun gun zorlaniyor kaka yapmak icin ama ancak aksam yada gece yapar hele nasil yapar...ishal gibi oluyor her zaman..kabizlik falan yok...tesekkurler
2011-01-28 13:56:23
benım bebegım 3 saatten daha az kısa surede emıyor :(

Sorunuzu forma yazarak sorabilirsinizBebekolay Sosyal Medya